News:

.

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iuli

Pentru că avem deja un topic cu drumurile vecinilor României și pentru că lumea călătorește chiar și mai departe de vecinii noștrii, Ucraina, Republica Moldova, Ungaria, Serbia sau Bulgaria, m-am gândit să creez un topic și pentru drumurile mai îndepărtate de granițele țării noastre.

Aici puteți scrie, comenta sau aduga poze cu drumuri pe care ați circulat recent (preferabil) pentru ca lumea care va dori să vă urmeze itinerariul să aibe o mică impresie asupra traseului.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Am să încep eu prin a posta prima parte a călătoriei prin Slovacia.

Scuzați calitatea pozelor, dar au fost făcute de soție cu aparatul ei pe viteză, am ales doar cele care sunt cât de cât focalizate.

Intrare in Košice



În Košice



Șoseaua de centură







-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Între Košice și Prešov







Intrare în Prešov





În Prešov (nu este drum de TIR-uri sau ceva ocolitoare, este o stradă centrală, chiar prin fața gării)


-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Între Prešov și Poprad

Aici începe autostrada nouă care e în construcție. Alternează loturi date în folosință cu loturi de drum național.







Viaduct în construcție

















-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Tunelul Branisko, impresionant...

Se circulă doar pe un singur sens











Aproape de Spišské Podhradie. În depărtare în stânga se vede castelul Spišska, cel mai mare castel din Europa de Est.



Și viaductul de lânga castel. Nu e cel mai impresionant viaduct, dar a fost singurul pe lângă care am trecut si am reușit să-i fac poză.



-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

#6
Aproape de Poprad cu Munții Tatra ieșind din nori









Și se termină autostrada în Poprad







Puțin pe un fel de drum expres



De aici mergem direct spre stațiunile din Munții Tatra. Acest drum este folosit și ca trafic dinspre Polonia.

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Ca o primă concluzie... Drumurile din Slovacia sunt aproape goale, traficul e mai mult de tranzit, nici măcar spre stațiuni, așa cum se vede nu e țipenie de mașină pe kilometrii întregi. Se circulă foarte prudent și preventiv cu viteză la limita legală. Eu, de exemplu, circulam pe autostradă cu 135 și depășeam cam pe toți. Nici măcar în orașe nu e prea multă lume iar mașinile merg încet, nu se trece pe galben, nu se claxonează, se păstrează distanță de cel puțin o mașină cnând se circulă și o jumătate de mașină când se staționează.

Drumurile sunt cam ca la noi, cu o idee mai bune la noi. Autostrada dintre Košice și Prešov e autostradă comunistă, puțin cârpită ca strad de uzură. Pasajele peste autostradă sunt ruginite, iar betonul e desprins de se vede armătura. Cam seamănă cu A1 dintre Pitești și București acum vreo 10-15 ani. Drumurile naționale sunt OK, deși în unele porțiuni trebuie să ai grijă că la 70 ai șanse să îți fugă volanul din cauza cârpelilor.

În orașe străzile sunt dezastru, poate în Košice în centru să zicem că ar fi cât de cât OK.

Dacă nu sunt mașini pe drumurile naționale în schimb dai de foarte mulți cicliști (nu bicicliști) care circulă pe mijlocul benzii fără niciun semn prin care să-i observi de la distanță, adică fără becuri, ochi de pisică, vestă reflectorizantă, echipați exact ca la competițiile cicliste. La fel sunt și destui care fac jogging pe partea carosabilă, de multe ori 3-4 și chiar 5 pe toată lățimea benzii, la fel fără nimic prin care săi vezi, mai ales că fac asta la apusul soarelui și au căști în urechi.

Nici nu vreau să știu ce discuții interminabile ar fi la noi dacă ar fi ce am văzut acolo. Prin concluzie (personală) suntem un popor mioritic care se pricepe la toate, preferă să se vaite, să bârfească și mereu nemulțumit.

Așteptați să ajung și la Polonia...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

myid

#8
Am aproape doi ani de Bratislava, ( cam doua saptamani / luna ) si DA, confirm cele spuse de tine mai sus . Mult mai rau ca noi la capitolul infrastructura .
Problema cea mare este in orase, ( strazile sunt sub orice critica, cum erau la noi acum vreo 8-10 ani sa zicem , de trotuare si altele nu mai poate fi vorba , in aceeasi stare din perioada comunista )
Ceea ce este ciudat este faptul ca lumea nu critica acest lucru, nu se streseaza, NU isi fac contra - reclama , desi ar fi foarte indreptatiti sa o faca

PS : Daca aceasta tara ar fi mai spre est, ar fi vai de steaua ei din toate punctele de vedere ( asa au noroc cu proximitatea Vienei si foarte multe fabrici auto )

Numai bine

nedcatalin

@iuli: Exact drumul acesta l-am facut si eu spre Zakopane. Slovacia mi s-a parut tara care seamana cel mai mult cu Romania din toata UE. N-as fi chiar asa de drastic incat sa spun ca noi avem o infrastructura superioara. Sunt destule orase si la noi unde asfaltul e acelasi de acum 30 de ani.. In plus, zona Bratislava are o infrastructura incomparabila cu orice zona din Romania, iar noi nu avem 6km de tunel.. Abia astept sa vad ce impresie ai din Polonia! Mie mi s-a parut ca intru in alta lume cand am ajuns acolo din Slovacia.


myid

#10
^
Ma repet : o spun din perspectiva unei persoane care sta aici de 2 ani
Bratislava in afara de centura si autostrada care se leaga cu Viena ( 3-4  km pe teritoriul SK ) este jaaale .
Poate aceeasi parere o are si un strain care intra in Bucuresti pe la Baneasa si vede 6-8 benzi, samd

Haideti sa ne oprim sa ne mai dam cu tesla in ..... picioare .

tonică

buna idee @iuli si fain reviewul...
Despre trafic, cred ca inspre iarna se mai intensifica, multe dintre statiuni fiind vizitate pt schi si sporturi de iarna. Inclusiv catre zakopane si sudul poloniei. Chiar daca, tocmai intr-aceea portiune unde se traverseaza in polonia, catre cracovia le lipseste si lor autostrada. S-au impotmolit in muntii aia..

mitsu

Frumos reportaj, iuli! Abia astept continuarea cu Polonia.

bogdymol

Multumesc pentru deschiderea acestui thread iuli. De multa vreme voiam sa il deschid eu, dar am tot amanat.

Si sa fiu on-topic (sa nu iau ban de la ionut :D): Autostrada A5 din Slovenia:













Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

#14
Slovenia, Autostrada A1: Maribor - Ljubljana - iesirea spre drumul expres H4 (spre Nova Gorica):









Vechile puncte de plata a autostrazii:









Unghiile fotografului :D

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele