News:

.

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vancouver

Din aceeasi revista ADAC:

se mai intampla si pe altii:



Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

pasadia

O intrebare rapida: din cate stiti voi care e reglementarea corecta privind folosirea cauciurilor de iarna in Austria. Google returneaza 2 raspunsuri destul de diferite intre ele:

QuoteBetween 1 November and 15 April, passenger cars and trucks with a permissible maximum weight of up to 3.5 t may be operated in winter conditions such as snow-covered tracks, snowy slush or ice only if winter tyres have been installed on all wheels.

QuoteWinter tyres are mandatory. Snow chains should be carried.

Sunt obligatorii tot timpul, sau doar cand avem zapada, lapovita sau gheata?

dumbravaandrei

E fix ca la noi.
1 Nov - 15 Apr --> obligatorii indiferent de conditii
16 Apr - 31 Nov --> obligatorii doar in conditii de iarna (daca ai sunat sa vina sa te scoata de pe drum, e destul de costisitor si ca amenda si ca factura)

dragos76

Nu e adevărat; cel puțin la noi legea spune e că ești obligat să circuli cu cauciucuri de iarnă doar în condițiile carosabilului acoperit cu zăpadă, gheața etc. Vezi aici: http://www.legex.ro/Ordonanta-5-2011-109936.aspx. Și nu e condiționată legea de nici un termen calendaristic, se aplică pe tot parcursul anului.

în Austria din ce știu eu (dar nu garantez) e obligatorie folosirea ca la noi, doar în condiții de iarnă. De altfel și linkul dat de tine, pasadia, e de la o agenție guvernamentală.

sawkward

Apropos de tuneluri in termeni de costuri si timp:

Company has been awarded an approx. € 45 million contract from the Swedish Transport Administration (Trafikverket) to build the Akalla Motorway Tunnel. The tunnel is part of the Stockholm Bypass, a motorway ring around the Swedish capital and currently the largest road construction and tunnelling project in the country. The order comprises the construction of two parallel tunnel bores including roadway with a total length of about 2.5 km (2 x 1.23 km) using conventional drilling and blasting as well as the necessary facilities for electricity, water and waste water. Injection systems will be used to further stabilise the rock. Construction is to begin in January 2018 and is scheduled for completion in June 2021.
Part of largest Swedish road construction and tunnelling project, Stockholm Bypass
*   Contract value of about € 45 million
*   Order includes the construction of two parallel tunnel bores with a total length of 2.5 km

Morosanu

#770
Quote from: pasadia on November 20, 2017, 09:06:39 AM
O intrebare rapida: din cate stiti voi care e reglementarea corecta privind folosirea cauciurilor de iarna in Austria. Google returneaza 2 raspunsuri destul de diferite intre ele:

E sau ... sau. Adica ori ai cauciucuri de iarna ori de vara si lanturi in portbagaj.
Politica distruge tot ce atinge.

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog


cristi5

#773
De ziua nationala, am filmat cel mai ieftin 2+1, fara separatori de sens, langa Stockholm. Am adaugat si niste explicatii audio, data viitoare o sa port un microfon

Lungimea alternantelor este neobisnuit de mica, este mai mult un drum local. Cred ca e o raritate, n-am mai vazut alt 2+1 fara separatori.

https://www.youtube.com/watch?v=6MM2uZ4dA9E

Sper sa urmeze alte filmari de drumuri 2+1 din zona.



voicul

Romania:



... pur si simpul nu m-am putut abtine.

TibiV

WOW !!!!

Oare sa mutam sediul CNAIR-ul in Muntenegru ?
Nici in Macedonia n-ar fi rau...

Comparatia ta (bine ca nu te-ai abtinut...): rasu-plansu :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Daca ne mai tine X sanatosi inca vreo 15 ani, o sa vedem si la noi pe PiSi asa ceva. :)

cezar-mario2012

 Un film despre relația turism și infrastructură, Grecia:

https://youtu.be/hqcj3AX9x14