News:

.

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

SB76UFO

Sectiunea 0805 Lovosice - Řehlovice de 16.4 km din Autostrada D8 are cumva sanse sa se deschida mai repede de 16 decembrie 2016?
"Prostia este eternă și invincibilă"

RaduC

Un articol publicat în Engineers Journal, Ireland, despre construcția și beneficiile autostrăzii M4 ce leagă Dublinul de Killcock.
În articol sunt și exemple despre considerentele de proiectare, unele mi se par foarte interesante.
Beneficiarul CNADNR ar putea învăța câte ceva din acest articol

http://www.engineersjournal.ie/2016/04/19/m4-motorway-construction-2/

asztalos

Buna stimati colegi. Peste aprox. 2 saptamani as dori sa fac o excursie in Polonia. As dori mai exact sa ajung din Tg Mures pana la Krakow. Nu am trecut niciodata prin Polonia, asadar as dori sa va cer sfaturi. Inainte de toate, care ar fi cel mai bun traseu? Ce ar mai fi de vizitat in drum spre destinatie?
Daca are cineva informatii si ma poate ajuta, as fi recunoscator.
Va multumesc anticipat!

Archi

Salutare! Stiu sigur ca s-a mai intrebat in trecut, dar chiar nu gasesc discutile. De unde se poate lua vigneta pentru Slovacia si Cehia? Parca se putea si din Ungaria, dar nu imi amintesc exact ce s-a discutat.

florin74

Benzinaria MOL de pe M1 înainte de nodul de unde o iei spre Slovacia(dupa Gyor). Acolo am văzut ca au, cel puțin de Slovacia.

SB76UFO

Quote from: SB76UFO on March 16, 2015, 05:55:49 PM
@Telvanni Pentru Ungaria iti poti lua vinieta de la benzinariile MOL din Romania, iar pentru Solvacia si Cehia, eu intotdeauna am luat vinieta din benzinaria MOL (vezi poza) inainte cu 1 km de a lua-o pe M15 spre Bratislava.





"Prostia este eternă și invincibilă"

haideidaniel

Salut, intr-adevar gasesti vignete acolo dar aveau doar de cehia care costau exagerat (18 euro) facand paritatea. Eu am fost pe acolo pe 15 aprilie si vreau sa iti zic ca cel mai ok e sa cumperi vigneta de ungaria din benzinariile mol din Romania, vigneta de Slovacia (online) si cea de cehia de la prima benzinarie din Slovacia. Asa sigur iesi cel mai ieftin.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk


Archi

Multumesc tuturor pentru sfaturi. O sa ma opresc la Mol-ul respectiv, iar daca este scump, voi cumpara din prima benzinarie din Slovacia atat pentru Slovacia cat si pentru Cehia, daca se poate

aditd

#548
Eu cel putin pentru Ungaria am luat-o dintr-un Mol aflat pe M5

departe de granita. Si totul a fost ok si este ok si dupa 1 an.
NU stiu in alte state, dar nu cred ca trebuie neaparat din prima benzinarie luata, dar trebuie luata in ziua in care circuli.

Si apropo (poate se stie asta) sunt taxe doar pentru autostrada. Daca nu mergi pe autostrada nu platesti.

marinul

poate nu-ti vine amenda daca te iau camerele dar nu stiu cum te scoti daca te opreste politia si esti fara vigneta

aditd

Culmea acu 3 ani am luat din tara vigneta am oprit in acelasi Mol si la plecare am fost oprit de echipaj de control. Asta in parcare dupa benzinarie (cumva zic eu: ai avut sansa sa ti-o iei).
E prima (sau era) benzinarie de pe autostrada Romania - Ungaria :D

Acu e posibil sa nu le trimita, dar am fost luat cu camera de filmare direct din vama si am impresia ca pana acolo mai treci pe sub una.

Te opreste cineva in trafic pentru rovinieta? (nu zic ca nu se poate, dar a fost cineva oprit pentru asta?)

mircea

Te trag pe dreapta pentru control și-ți cer de toate. La unguri nu contează că-i poliția de frontieră, rutieră sau aia dintr-un sat. Dacă-i poliție, te poate lua la puricat.

aditd

Chiar am fost curios si:

"IMPORTANT! Motorists must have a valid e-vignette when entering a toll road!" sursa: http://toll-charge.hu/articles/article/pricing

Ceea ce dupa lege ar suna ca trebuie cumparata direct din tara daca iesi pe autostrada, pentru ca verificarea se face direct in vama. Deci nici macar prima benzinarie, pentru ca intrii direct pe autostrada.

Posibil sa nu se aplice (adica sa te lase pana la prima benzinarie/cativa km) pe idea de obraz, dar dupa lege teoretic pot sa te opreasca 3 m dupa vama, ca verificarea e instanta.

TibiV

Din câte îmi amintesc Nădlac-Mako era "toll-free" când s-a deschis anul trecut.
Au schimbat ungurii ceva ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

aditd

Sa stii ca ai dreptate ca era gratuit, dar pana la 1 ian 2016.

Acum lista este:
TRONSOANE GRATUITE
Conform ordinului privind taxa de drum în vigoare, următoarele tronsoane rutiere vor putea fi
utilizate gratuit:
• întregul tronson de autostradă M31,
• tronsonul de ocolire sud-vest Pécs al autostrăzii M60 între drumurile 58 și 5826,
• tronsonul cuprins între intersecția Csorna-Est a drumului expres M85 și intersecția M85-M86,
• drumul expres M86,
• autostrada M8,
• drumul expres M9, pe tronsonul cuprins între drumul principal nr. 6 și drumul principal nr. 51,
• tronsonul de ocolire Kaposvár al drumului expres M9 (indicator drum principal nr. 61),
• drumul expres M4 (indicator drum principal nr. 4), pe tronsonul cuprins între Vecsés și
drumul spre Aeroportul Internațional Liszt Ferenc Budapesta (tronsoanele cuprinse între
km 19+550 și km 20+518),
• Următoarele tronsoane ale drumului expres M0:
◦ tronsonul dintre drumul principal nr. 1 și autostrada M5,
◦ tronsonul dintre drumul expres M4 (drumul principal nr. 4) și autostrada M3,
◦ podul Megyeri (tronsonul dintre drumul principal nr. 11 și drumul principal nr. 2).