News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

filippasteur

Buna ziua tuturor forumistilor
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea informatie: cum se procedeaza pentru a cumpara vinieta pentru Cehia? Eu urmeaza sa intru in Cehia venind din Germania. Inca nu m-am hotarat daca pe autostrada (cred ca Petrovice se numeste punctul de trecere) sau pe un drum national (marienberg - chomutov).
Multumesc mult,

Allex

Eu am intrat pe autostrada din DE in CZ pe D8 (la Petrovice) si am luat vinieta de la primul spatiu de servicii. Atentie mare, vinieta trebuie lipita pe parbriz obligatoriu in Cehia, eu de obicei ii las un colt liber nelipit ca sa nu umplu parbrizul cu abtipilduri.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

voicul

Daca intrii pe drum national si nu folosesti autostrada, nu ai nevoie de vinieta.
In Cehia vinieta e doar pentru mers pe autostrada.



rizzuh

Oare la 3:09 de ce au ciopartit dealul in halul ala? Pare de roca solida, nu cred ca sunt sanse sa fie alunecari de teren, dar totusi, nu ar fi fost mai simplu un tunel? La cum este sapatat debleul acolo nu cred ca a fost nici ala foarte ieftin.

alecu26

cam complicat cu tunel fiind si nod rutier.

Oricum la ce roca e acolo....mergeau deblee si de 50-60 metri adancime.
Drumurile noastre POATE;

dr4qul4

Am trecut eu pe acolo vara asta imediat dupa deschidere. Am pus si poze si video pe forum. Au destule tunele, dar aici, fiind nod, chiar nu aveau motiv sa se complice. Roca aia se taie usor, e buna pentru terasament si nu o ia nici la vale. Si nici nu au inghetul de la noi.
Tot nodul e facut low cost. e asemanator cu cel A1XA6 unde pasajul are doar 1 banda pe sens.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

marinul

Am fost saptamana trecuta pana in Praga. Se lucreaza la reconstructia autostrazii Brno-Praga, fiind foarte multe blocaje in zona lucrarilor desi traficul se desfasoara tot pe 2 benzi dar f inguste.sunt cam 6 sectiuni intre 7-9km lungime unde se lucreaza , am facut cei 200 km in aproximativ 2 ore jumate, deci mai bine decat pe dn :)





















o sectiune finalizata


Dominik

You're in Steelers Country

alecu26

la noi nu vrea sa vina Hochtief. :(
Drumurile noastre POATE;

cezar-mario2012


voicul

Se sparg in figuri. Mai bine invatau de la RO: un sens giratoriu, mai mare asa, si gata.  :lol:

TibiV

 :lol: :lol: :lol:

Cred ca s-au inspirat totusi de la RO... Vezi la 01.30 pasajul peste autostrada de Atena...

Pe pasaj intra doua bretele, fiecare cu cate doua benzi pe sens.
Chiar pe pasaj din doua benzi ramane cate una singura pe fiecare bretea. Bretelele se unesc dupa pasaj intr-o singura bretea cu 2 benzi, dar iarasi se restrange la doar o singura banda chiar inainte (01.05) de jonctiunea cu breteaua care vinde de la autostrada si merge spre pod...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Dar podul din spate (la sfarsit) l-ati observat? Acolo figuri
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024