Marea Britanie | Prin Anglia si Scotia | august 2013

Started by Ionut, August 25, 2013, 11:55:29 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

La plimbarica. Orasul este ticsit de case in stil Tudor vechi si foarte bine intretinute.



Asta este viu.


Arhitectura foarte faina.



Ionut

Tot prin oras, in drum spre Holy Trinity Church.











Scoala Primara/Generala. :)

Ionut

Church of the Holy Trinity din Stratford, locul unde este inmormantat marele Shakespeare.













Mormantul lui Shakespeare.


Cam atat pentru azi, mai avem multe de vazut.

Ionut

Tot pe Avon avem inca un obiectiv foarte important: Warwick Castle, unul dintre cele mai vizitate din UK. Este plin de oameni, mai ales kinderi care au tot felul de lucruri de facut pe-acolo. E un castel foarte viu, plin de viata. Poti lejer sa-ti petreci o zi intreaga explorand castelul si toate atractiile sale.

Sa incepem cu niste armuri faine.








Prin apartamente si o camera unde se ia masa.



Ionut

Acest castel are ceva special. Intr-o zona a sa, la subsol, puteti gasi tot felul de camere cu figuri din ceara. Aceste camere sunt facute special pentru a descrie cum se traia pe vremuri in castel. Au acolo de la temnita la spalatorie si de la bucatarie la fierarie si grajduri. FOARTE misto. Si foarte, foarte reusite figurile din ceara tocmai pentru ca tot castelul este detinut de Tussauds. Exact, Madame Tussauds.

Ah, camerele dau o senzatie deosebita pentru ca au sunete si MIROSURI specifice! :D Foarte tare.















Si din poze par reale personajele. In realitate senzatia este immersive. :D

Ionut


Ionut

Sus sus de pe metereze. Facem fotografii spre curte si spre oraselul cu acelasi nume: Warwick. (De fapt castelul a luat numele localitatii.)









Oraselul. Arata superb.





Ionut

#37
Testam si functia de panorama a camerei. Nu a iesit foarte bine, este hand-held... n-am carat trepied dupa mine.


click aici pentru imaginea la dimensiunea completa

Oricum, a iesit decent, puteti sa va faceti o idee. Merita vizita asta. De fapt, mie tot ce am vazut in UK mi-a placut, fara exceptie. Atat pentru moment, mai avem 6 zile (am pus 4 pana acum).

ciprebbe

Cat respect pt fiecare copac.
La noi mai greu asa ceva.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Astazi mergem la Liverpool (Piscina de Ficat, daca vreti pe romaneste). Un oras frumusel. Foarte frumoase sunt docurile pe care le-am vizitat si noi.

Mai intai, Liverpool Cathedral, una dintre cele mai mari catedrale din UK si din Europa.








Ionut

Albert Dock, Liverpool, un complex de docuri (vechi depozite transformate acum in locuinte in mare parte). Au o istorie foarte interesanta. Toata zona docurilor arata exceptional de bine. Cladirile din caramida sunt vechile depozite (Liverpool a fost, si este, un extrem de important port al britanicilor).










Ionut

#41
Inchipuiti-va ca sunteti pe la 1900 toamna in acest doc plin de viata, nave comerciale peste tot. :)
King's Dock si Albert Dock.








Ionut

#42
Nici zona adiacenta docurilor nu e de lepadat. Moderna, insa.











Cam atat din Liverpool. Urmeaza Lake District, Balatonul (sau mai bine zis Balatonurile britanicilor). Intr-un alt episod.