Marea Britanie | Prin Anglia si Scotia | august 2013

Started by Ionut, August 25, 2013, 11:55:29 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Cateva simboluri britanice inconfundabile. Comentariile sunt de prisos, toata lumea le stie.












Ionut

Hm, doar 140 de vizualizari? Sa inteleg ca nu va place prin UK? :(
Sa continuam, totusi.

Acum poze de pe o mini-croaziera pe Tamisa. Am mers de la Palatul Westminster (Parlament) pana la Tower of London. Faina croaziera, desi cam scurta. Evident sunt si croaziere mai lungi. Am vazut ca vaporasul nostru mergea pana foarte departe, aproape de Thames Barrier. As fi vrut sa vad si eu Bariera, mi se pare geniala, insa n-am avut timp. Poate intr-un viitor city break in Londra.

Deci pe mini-croaziera. Parlamentul.




London Eye. N-am avut timp sa urcam, insa l-am putut observa foarte fain de pe vaporas.





Ionut

Ajungem la debarcaderul din zona Tower of London. Si pozam ceva fain.

The Shard, cea mai inalta cladire din UE. Intr-un viitor city break voi merge aproape de turn sa-l vad mai bine. Mie imi place foarte mult cum arata, stiu ca sunt oameni care nu apreciaza cladirea.






Tower Bridge, unul din simbolurile arhitectonice ale Londrei.



Ionut

Tower of London, daca ajungeti in Londra nu trebuie sa lipseasca din lista voastra. Mergeti si vedeti Bijuteriile Coroanei bine pazite din faimosul castel, sunt impresionante. Sunt sase coroane, inclusiv cea a Indiei.

Poarta Tradatorilor. :)




The Shard vazut din curtea interioara a Tower of London.


Fain de tot pe-aici.


Aici am intrat sa vedem armuri and stuff. Timp sa ai sa vezi si sa pozezi toate nebuniile.

Ionut

Ziceam de armuri. :) Unele sunt faimoase, purtate de cavaleri si regi de-a lungul veacurilor.








Un dragon facut din scuturi si arme.


Un tun impresionant. Awesome.

Ionut

The Crown Jewels. Musai de vazut. Din pacate coada este imensa. Cel mai bine lasati partenerul/partenera la coada si mergeti si vedeti armurile (mai sus) si alte chestii faine prin acea galerie. Merita insa sa stati la coada, veti putea vedea cele 6 coroane ale Monarhiei Britanice (inclusiv Coroana Indiei pe care indienii o cer inapoi si britanicii nu vor sa le-o dea).









Inauntru nu poti face poze, mai ales in zona unde sunt bijuteriile in sine. Eu am prins o poza cu aceasta roba. Repet, trebuie musai sa ajungeti acolo daca vizitati Londra, ce-au britanicii acolo merita vazut.

Ionut

Tot in curtea interioara din Tower of London, am prins o festivitate de premiere (sau absolvire sau ceva asemanator). Nu stiu detalii... insa tinerii arata foarte bine, au uniforme frumoase. Din ce-mi dau seama apartin de Marina (Royal Navy).









Cam atat pentru moment, sper sa va fi placut.

laurashgeo

Faine pozele insa meritai cateva raze de soare :D Cand iese soarele toate cladirile si parcurile  devin mult mult mai frumoase!
Sper ca pana la finalul jurnalului sa vad si ceva poze insorite :D

user201

@ionut
Super pozele. Mă bucur că în sfârșit am reușit să le văd!

@laurashgeo
Păi nu era bancul acela cu tipul care merge la Londra și, cum ploua de trei zile, întreabă un tânăr:
-Voi aveți soare pe aici?
La care tânărul răspunde:
-Nu știu domnule, am doar 16 ani! :lol:

Ionut

:lol:
Bun bancul. :D Adevarul e ca intr-adevar au fost nori mai mereu, insa mie mi-a placut foarte mult vremea pentru ca nu a fost cald. Am reusit sa scapam cu doar vreo doua reprize scurte de ploaie (showers, dusuri, cum zic ei), abia daca mi-am udat umbrela. Si asta in 10 zile. Deci am prins super vreme pentru ce ne asteptam...

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Mai bag, mai sunt multe poze de pus. Ma bucur ca iti plac. :)




Faimosul Oxford. Nimic de comentat. Doar ca era inchis cand am ajuns si nu am putut intra in campusul efectiv, doar pe-afara si in zona Capelei. Ma refer la Universitatea in sine, nu la oras.

Cea mai veche cladire din Oxford. Nu mai tin minte anul, insa e veche rau, stil Tudor.


La intrare in complexul Universitatii. Iconic.






Din afara campusului.




Din curtea interioara - zona Capelei, nu este campusul mare.






Atat de la Oxford, pacat ca n-am putut intra, asta e, data viitoare. :)

dr4qul4

eu am fost in iulie, si timp de 4 zile nu am vazut nor.
a fost atat de cald, iincat iarba din parcurile lor era uscata.

PS. nici eu nu am ajuns la bariera (desi e a 4-a oara cand ajung, prima insa pt vizitare) dar in februarie am ajuns in canary warf, si am ramas uimit de emirates airline, o telegondola care "zboara" la o altitudine ametitoare.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Bun, mai vedem un obiectiv.

Stratford-upon-Avon, locul de nastere al celebrului William Shakespeare. Oraselul este pur si simplu SUPERB, dupa cum veti vedea din fotografii.




Ionut

Stratford, zona unui debarcader pentru mini-croaziere pe Avon pus fix in centrul orasului. Arata superb, pacat ca fotografiile nu sunt suficient de bune ca sa descrie atmosfera.