News:

Video dronă 12.04 A0 Bâcu-Bragadiru / A1-DN6.
S-a deschis A0 între DN5 și DN4!

Main Menu

Marea Britanie | Prin Anglia si Scotia | august 2013

Started by Ionut, August 25, 2013, 11:55:29 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Am fost 10 zile prin UK, prin Anglia si Scotia mai precis, si am zis ca ar fi fain sa va pun niste poze. Locuri frumoase, voi reveni cu siguranta. Mai am de vazut Highlands in Scotia (cu ale sale castele) si Londra pe indelete. Si, bineinteles, Irlanda (ambele) si Wales. Astept intrebari daca aveti, la fiecare update mai dau si eu ceva informatii, dar cereti in plus daca vreti si alte detalii.

PS: daca va place o fotografie super tare, dati-mi PM ca sa va trimit in versiunea mare si fara watermark, poate vreti sa o puneti pe desktop sau ceva.

Sa incepem cu OTP.













Ionut

Tot din OTP.


Underexposure fun. :)


De sus de la observation deck.









Ionut

Inca un set si gata pentru runda asta.










Aeronava care ne-a dus pe Heathrow.



Ionut

Sa incepem asadar turul prin Anglia si Scotia. :)

Primul obiectiv este Castelul Windsor, resedinta oficiala pentru Monarhia Britanica, poate cea mai importanta dupa Buckingham. Foarte fain castelul, pacat ca n-am avut mai mult timp sa explorez zona, am prins ceva ploaie si nu m-am riscat. In interior nu am putut fotografia (nu e voie si stau cu ochii pe tine), insa am intrat si recomand cu maxima caldura. Musai de vazut, pacat ca e plin de turisti si stai o mie de ani la coada.










Ionut

Gara din Windsor. FOARTE misto arhitectura pentru un fotograf, am incercat cateva (d)efecte. Timp sa ai sa casti gura, sa te relaxezi si sa (te) fotografiezi. Noi nu am ajuns cu trenul acolo, am trecut prin gara pentru ca era in drumul nostru de la parcare la castel.



B&W fun.




HDR Painting Effect, una din fotografiile mele preferate din toata calatoria. Sper sa va placa si voua.

Ionut

Mergem mai departe la Catedrala Salisbury, o catedrala anglicana reprezentativa pentru stilul englezesc timpuriu, terminata pe la 1250, vedeti detalii pe Wikipedia. :)

Din exterior.








Din interior.



Ionut

Aceeasi catedrala, am putut fotografia in voie (in cele mai multe locuri nu ti se permite), asa ca mi-am facut de cap.














Ionut

Tot acolo.




Acum cu putin HDR, ies interesant fotografiile HDR prin biserici.



Ionut

Aceeasi catedrala, de data asta intr-o curte interioara. Ultimele doua sunt iarasi unele din preferatele mele. :)



HDR.




Poza facuta in 1260. :D

Ionut

Si ultimul obiectiv pe ziua de azi. Cine n-a auzit de Stonehenge?



HDR, B&W sau normal? Voi decideti.







Ionut

Si ultimul set de poze pentru moment...









Nu va intristati, mai avem 8 zile. :)

Ionut

Vad ca bogdymol imi face tare de tot concurenta, sper sa va placa mai mult pozele mele. :p




Sa mergem mai departe. Ajungem la Buckingham Palace, biroul Reginei si principala resedinta a Monarhiei Britanice. Este foarte frumos si inauntru. Am intrat insa nu am putut fotografia deloc deloc deloc... sunt cu ochii pe tine. Asa ca va multumiti doar cu niste cadre din exterior. Am nimerit extrem de prost, intr-o zi in care NU se schimba garda. Nu-i bai, mai ajung prin Londra.





Zoom maxim, 50x, de langa gard (prin gard) close-up cu membru al Garzii.




Poezie.

Ionut

La doi pasi de Buckingham este Westminster Abbey, biserica unde se intampla toate evenimentele importante ale Monarhiei - incoronari, casatorii, dar mai ales inmormantari, fiind mai mult un mausoleu decat o biserica. E plina de morminte, adica. :) N-am intrat inauntru, desi daca va pasioneaza in mod deosebit puteti intra, este frumos din ce-am inteles.




Ionut

Peste drum de Westminster Abbey este Palatul Westminster, mult mai cunoscut dupa numele sau de scena - Houses of Parliament sau Casa Poporului Britanic. :p

Am pozat venind dinspre Westminster Abbey, este zona din spatele palatului, nu cea dinspre Tamisa (poze mai incolo de pe mini-croaziera).








Peste drum de palat o alta cladire - nu stiu ce este.


Si in parculetul din spatele palatului gasim si-un geniu. Sau un tradator, depinde cum privesti.


Churchill este erou national pentru britanici si tradator pentru est-europeni.

Ionut

Daca vorbim de Parlament, vorbim de Big Ben, normal. Dingaie la fiecare 15 minute. Pretty nice clock tower.



HRD Painting, nu iese tocmai interesant.