Drumul Expres DEx Tișița-Albița

Started by Ionut, September 18, 2011, 12:41:39 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Ionut


sursa imagine: Wikipedia

* Nu se cunoaste indicativul oficial al acestei autostrazi.

Status pe sectiuni:
1. Ploiesti-Focsani: planificata, studiu de prefezabilitate finalizat
In total: 133 km.

2. Focsani-Albita: planificata, studiu de prefezabilitate finalizat
In total: 155 km.

----------------------------------------------------------------
TOTAL
- lungime totala: 288 km
- operational: 0 km
- operational nou: imposibil de spus cu exactitate

valexandru

Sunt nou-venit pe forum si am si eu o intrebare: Dar nu face parte si Bucuresti-Ploiesti din Coridorul Pan-European IX?
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

Quote from: valexandru on March 26, 2012, 12:52:02 PM
Sunt nou-venit pe forum si am si eu o intrebare: Dar nu face parte si Bucuresti-Ploiesti din Coridorul Pan-European IX?

Bine ai venit pe forum! :cheers:

E o intrebare foarte buna! Da si nu, este raspunsul. :) Coridorul IX este Albita-Focsani-Buzau- Ploiesti (Dumbrava)-Bucuresti-Giurgiu. Bucuresti-Ploiesti nu face practic parte din Coridorul IX, ci doar segmentul Bucuresti-Dumbrava (cam pe unde face un cot mare stanga autostrada spre Ploiesti). E mai clar?

valexandru

    Acum am inteles.
    Din cate am vazut, s-ar putea sa lase drumul Bucuresti Giurgiu asa cum este (adica cu 2 benzi pe sens) si sa nu mai construiasca autostrada pe langa  :( .
     Si inca ceva: Bucuresti-Giurgiu este considerat drum express?
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

Quote from: valexandru on March 26, 2012, 01:29:02 PM
     Si inca ceva: Bucuresti-Giurgiu este considerat drum express?

Daca l-ai intreba pe Boc ar zice ca e in "regim de autostrada". :lol: Nu e drum expres pt ca nu are intersectii denivelate, nu are sensurile separate de parapet median, trece prin localitati... e un drum mai rapid pt ca e pe doua benzi si atat.

valexandru

Quote from: Ionut on March 26, 2012, 03:45:32 PM
Quote from: valexandru on March 26, 2012, 01:29:02 PM
     Si inca ceva: Bucuresti-Giurgiu este considerat drum express?

Daca l-ai intreba pe Boc ar zice ca e in "regim de autostrada". :lol: Nu e drum expres pt ca nu are intersectii denivelate, nu are sensurile separate de parapet median, trece prin localitati... e un drum mai rapid pt ca e pe doua benzi si atat.
:lol:
Dar o sa mai construiasca separat Bucuresti Giurgiu sau o sa pastreze drumul actual si o sa zica (asa cum zice Boc) ca  e in regim de autostrada, deci face parte din Coridorul Pan European IX?
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

Eu zic ca sigur vor face autostrada oarecum paralela pt ca acel drum e aglomerat si va deveni si mai aglomerat. Doar ca nu e momentan o prioritate. Gandeste-te de ex la Valea Oltului, trafic infernal si doar pe o banda... se va face si spre Giurgiu autostrada insa altele sunt acum prioritatile.

valexandru

^^ Multumesc de raspuns.
      Cred ca Buzau Focsani va fi finalizat primul dintre aceste tronsoane, deoarece face parte din Autostrada Moldova.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

Pun asa o mini-stire ca sa revitalizam un pic threadul. Nu trebuie sa ne entuziasmam, desigur. :)

QuoteUcraina şi România au subliniat perspectivele de cooperare în cadrul coridorului TRACECA şi dezvoltarea traficului de mărfuri prin sistemul de feriboturi. În plus, având în vedere impulsionarea transportului rutier de mărfuri în 2011, părţile au convenit şi asupra liberalizări pieţei de transport rutier.

Ucraina a făcut propuneri privind autostrada în jurul Mării Negre pe segmentul ucrainean, urmând ca subiectul să fie discutat în formatul Ucraina-România-Republica Moldova.

sursa: EVZ

Pe teritoriul Romaniei segmentul este Bucuresti-Ploiesti(Dumbrava)-Buzau-Focsani-Albita.

Ionut

#9
Hm, in 2013 se doreste concesionarea si a tronsonului Ploiesti-Buzau-Focsani.



sursa: Capital

PS: nu bagati in seama culoarea verde de pe Izvin-Dumbrava (Timisoara-Lugoj lot 2 si Lugoj-Deva lot 1), nu sunt nici pe departe executate. Timisoara-Lugoj lot 2 dupa cum stiti nici nu are constructor (UMB se bate prin instanta momentan parca) si pe Lugoj-Deva lot 1 Tirrena Scavi mai are de munca destul de mult, putin probabil sa fie gata in vara 2013, poate poate in iarna... sau 2014.

teocharis

"Hm, in 2013 se doreste concesionarea si a tronsonului Ploiesti-Buzau-Focsani."

am scris deja despre asta acum 3 zile: termenul pentru demararea procedurii de concesiune ptr Ploiesti-Focsani este Iunie 2013

in schimb, PPP-ul Pitesti Craiova este programat sa inceapa in Martie 2013(adica luna asta:P) deci aici sunt sanse sa avem concesionar pana la sf lui 2013 cu demararea efectiva a lucrarilor in primavara lui 2014

urmatorul mare PPP va fi Iasi-Tg Mures, se discuta de un mix cu granturi EU (asa-numitul PPP4, in termeni tehnici). Fenechiu trage puternic sforile ptr a il impinge mai sus pe lista de asteptare...

Sargon1806

Poate cineva sa-mi spuna si mie de ce nu se face Ploiesti-Albita pe POS-T? Este eligibil pentru cofinantare de 85%, fiind pe Coridorul IX. Intelegeam daca se apucau de Pitesti-Sibiu si nu le mai ramaneau bani europeni pentru C IX, dar vad ca nimeni nu scoate un sunet pe tema asta.

teocharis

Quote from: Sargon1806 on March 02, 2013, 05:26:37 PM
Poate cineva sa-mi spuna si mie de ce nu se face Ploiesti-Albita pe POS-T? Este eligibil pentru cofinantare de 85%, fiind pe Coridorul IX. Intelegeam daca se apucau de Pitesti-Sibiu si nu le mai ramaneau bani europeni pentru C IX, dar vad ca nimeni nu scoate un sunet pe tema asta.

ai intuit singur motivul: Pitesti-Sibiu(plus celelalte cioturi...) va epuiza complet alocatia UE ptr 2014-2020 ceea ce ar impinge Ploiesti-Focsani in exercitiul 2020-2027

Lucru inacceptabil ptr baronii rosii din Moldova  care vor sa apuce o autostrada inainte de a fi ulcele...

ergo, intra in PPP in acest an

Sargon1806

#13
Asa sa fie cum zici si sa se apuce odata de Pitesti-Sibiu, ca parca se feresc de ea ca ala de tamaie...

Ionut

E bine ca fac PPP, numai sa faca, asta e ideea. :)