News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 21 Guests are viewing this topic.

bogdymol

Cateva poze cu podul peste Mures de pe autostrada A1 (Centura Arad):











Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

nicolaem

mie imi place discutia asta.
Am avut ocazia sa vad cati de multi Cugireni suntem pe forum interesati de infrastructura !
Serios chiar nu e o problema majora acel nod. Eu cand merg "acasa" din Vint pe DN7 pana la Sibot merg constant cu 100km/h (asta ca sa nu recunosc ca depasesc limita legala), drumul e aproape gol. Ok, e o problema de orgoliu local, dar atat. Vinerea chiar daca e lunga,traficul e f redus, fiind dead end road orasul. ( avem noi o vorba, la Cugir si vulturul intoarce).
Mercedes si altii nu se extind in oras pt ca nu fizic unde. Aici ar trebui sa se implice comunitatea.
Gata ca ne cearta Ionut ca deviem.


Atila60

Superbe poze ,excelent nu am cuvinte,esti un geniu bogdymol.

TibiV

Quote from: TibiV on October 04, 2015, 09:31:48 PM
Superbe poze, mulţumim !

Şi ăla este poate cel mai frumos pod de pe A1...

bogdymol, postezi în două locuri, postez şi eu la fel... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AlexIP

Pe mine mă amuză logica asta: dacă nici București nici Timișoara nu sunt la 25 de minute de autostradă, silențium, peizanilor din Cugir, că mâncați banii de noduri pentru Timișoara și București (din bugetul primăriei Cugir, of course). :D

În altă ordine de idei, pe Deva - Lugoj lot 1 au rămas (în special dinspre Deva) de la niște reparații în mai multe locuri limitări de 60 km/h, cu presemnalizare și de toate. Nu mai poți merge constant prea mult că trebuie să încetinești. Nu înțeleg, semnele alea odată puse nu mai pot fi date jos?

P.S. Pe la zona spațiului (viitor) Ohaba, pe lotul 3, se mișcau chiar și azi câteva basculante.

dorum

Bogdy, te-as intreba ce-i cu drona asta care face pozele astea superbe, dar as fi offtopic :) :)

Na, ce sa zic, no comment, SUPERB!!!

:cheers:

PS: sa mai vi cu de astea :)

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

neaghi

#24352
Salutare tuturor,

Urmaresc de citeva luni forumul (vb cuiva de pe aici, tocesc F5-ul..)din pacate nu sunt nici de specialitate, si nici nu fac drumuri ca sa pot contribui cu poze..dar sunt recunoscator celor care isi rup din timpul si resursele lor pt. a ne tine la curent cu evolutia lucrarilor.
Desi dupa cum am spus nu prea calatoresc, ma bucura sa stiu ca lucrurile se misca, chiar cu pasi marunti..e un semn bun si incurajator.

Si pentru ca sunt din Cugir :) , sa-mi exprim si eu parerea referitor la accesul la A1.Comparativ cu alte situatii, la noi accesul complet ar fi foarte simplu de facut.O bretea in Y, amplasata inainte de intersectia Sibot ar rezolva urcarea/coborirea pe directia Deva-Cugir, respectiv Cugir-Sibiu, si alta bretea Y in zona Balomir ar asigura urcarea/coborirea Cugir -Deva respectiv Sibiu-Cugir.Mai complicat ar putea fi partea birocratica, decit lucrarea propriuzisa..
Pe de alta parte, nu cred ca aceasta legare la A1 va impulsiona extraordinar de mult economia orasului.

horatiu.cosma

Astea is de mottorway spotting, multumim :). Tura urmatoare speram sa fie de la inaugurarea Izvin-Sanovita.

AFC

Superbe poze bogdymol, mulțumim frumos!  :)
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

TibiV

Quote from: horatiu.cosma on October 04, 2015, 10:29:04 PM
Astea is de mottorway spotting
Perfect adevărat !...
Dacă le pui şi acolo, promit să nu te felicit şi a treia oară. . :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

x12cbulz

Imi place ca avem multi cugirenei pe forum. Poate ne face noua iesire la autostrada.

GabiHd

Quote from: neaghi on October 04, 2015, 10:27:26 PM
Si pentru ca sunt din Cugir :) , sa-mi exprim si eu parerea referitor la accesul la A1.Comparativ cu alte situatii, la noi accesul complet ar fi foarte simplu de facut.O bretea in Y, amplasata inainte de intersectia Sibot ar rezolva urcarea/coborirea pe directia Deva-Cugir, respectiv Cugir-Sibiu, si alta bretea Y in zona Balomir ar asigura urcarea/coborirea Cugir -Deva respectiv Sibiu-Cugir.Mai complicat ar putea fi partea birocratica, decit lucrarea propriuzisa..
Pe de alta parte, nu cred ca aceasta legare la A1 va impulsiona extraordinar de mult economia orasului.

E foarte buna si ideea ta de nod. Trebuie sa recunosc, e mai buna decat a mea  :D
Eu am zis sa ii las mai ieftin, cu doar doua bretele.

Nelu63

 Si eu sunt din Cugir si locuiesc in Lugoj . Imi exprim si eu dorinta personala pentru o legatura a autostrazi A1 cu orasul  Cugir  cel putin pe directia Deva - Sibiu plus o centura ocolitoare Vinerea. Pe mine personal si pe multi alti Cugereni near ajuta foarte mult cind venim acasa ! :)

cezar-mario2012

Văd ca să tot discută despre nodul Cugir și am o nelămurire, de la Cugir până în DN sunt cam 10km, iar de la intersecția cu DN până la nodul cu A1 mai sunt încă 10km. Credeți ca aducerea nodulului în zonă desenată v-a crea un avantaj mai mare pentru Cugir, astfel să fie construit? DN-ul la ora actuală este liber, un camion este limitat la 100km/h, viteză ce este asemănătoare atât pe DN, cât și pe A1, care ar fi câștigul unui investitor? Diferență de timp este infimă și nu cred ca cântărește atât de mult pentru un investitor. Cred că problemă este în altă parte, adică la autoritățile locale.