News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 21 Guests are viewing this topic.

adiarc

Nu au nici o scuza....faptul ca au făcut plățile in condițiile a 300 de note de neconformitate , de care pur si simplu nu au ținut cont , este in continuare ( sunt nevoit sa ma repet ) , un lucru ILEGAL
CNADNR si Dir instituției , știau de aceste lucruri încă de la incep demarării proiectului (2011)....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dan_c

#23026
link: http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Social/Fost+ministru+al+Transporturilor+cere+oprirea+traficului+pe+auto

link: http://www.agerpres.ro/politica/2015/07/27/nazare-cere-oprirea-traficului-pe-autostrada-sibiu-orastie-unde-este-risc-iminent-de-pierderi-de-vieti-omenesti-16-15-18

Nazare cere oprirea traficului pe autostrada Sibiu-Orăștie, unde este "risc iminent" de pierderi de vieți omenești

Vicepreședintele Partidului Național Liberal (PNL), fostul ministrul al Transporturilor, Alexandru Nazare, atrage atenția că autostrada Sibiu - Orăștie se află în pericol atât de mare, încât e nevoie să se oprească traficul pentru a nu se ajunge la pierderea de vieți omenești și cere Guvernul ca marți, în ședință, să găsească o soluție pentru a interveni în cele patru locuri în care autostrada s-a deplasat.


"Mă ocup practic de aceste tronsoane de autostradă de la începutul lucrărilor. Vin împreună cu Mihai Crăciun, reprezentant al organizației non-guvernamentale 'Construim România' să tragem un semnal de alarmă despre felul în care au fost executate lucrările pe autostrada Sibiu — Orăștie. Această autostradă nu prezintă garanțiile necesare pentru siguranța circulației. Ne aflăm în fața unui risc iminent, inclusiv de pierderi de vieți omenești și acest lucru trebuie să fie tratat corespunzător de Guvernul Ponta. Situația autostrăzii trebuie să intre pe ordinea de zi a ședinței de guvern de mâine pentru a se găsi o soluție, trebuie luate măsurile reparatorii absolute necesare", a declarat Alexandru Nazare, luni, într-o conferință de presă.

Potrivit acestuia, corpul autostrăzii s-a deplasat în patru locuri. Mai mult, Nazare susține că sunt peste 300 de rapoarte ale Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România (CNADNR), care "indică nereguli sesizate pe acest tronson".

"Discutăm despre patru locuri în care corpul autostrăzii s-a deplasat. Au apărut pe acest tronson fisuri de zece cm care au fost doar estetic remediate și care prezintă niște riscuri importante. Există acte prin care constructorul informa CNADNR la acea dată că nu se poate inaugura autostrada în 2014, dar din păcate lipsa de răbdare a primului-ministru a dus la această situație în care toată autostrada se mișcă. Contractul a fost plătit în proporție de 94 la sută. Sunt peste 300 de rapoarte în care CNADNR indică neregulile sesizate pe acest tronson. Îl somăm pe domnul prim-ministru să rezolve această problemă! Prin oprirea parțială sau totală a acestui tronson de drum, deoarece se poate ajunge în situații în care se pot pierde vieții omenești", susține Nazare.

Mihai Crăciun, reprezentantul organizației "Construim România", susține afirmațiile fostului ministru Nazare și spune că "Dealul de la Aciliu riscă să cadă peste autostradă".

"Salut inițativa domnului Nazare de a trage un semnal de alarma referitor la această problema, care este ignorată de autorități de ani de zile. Dealul Aciliu riscă să cadă peste autostradă, acolo este și o cale ferată sub care pământul a început să alunece. Nici constructorul, nici statul nu știu care este soluția pentru a remedia acest tronson de drum. La capătul viaductului, terenul deja s-a surpat și reprezintă un pericol pentru participanții la trafic", a avertizat Mihai Crăciun.

rocklee

#23027
 :-[ :-[




>:(



rocklee

#23028
am fost azi pana la timisoara ...si la intoarcere am oprit in cateva locuri...am si ceva imagini ...

imi dati voie sa le pun pe site....  ??? ???

https://www.facebook.com/rufiusdieter.stefani/media_set?set=a.716973291765465.1073741889.100003584026406&type=3

stangabriel

WOW, se muta dealurile.....mai arata-ne.

rocklee

sa incepem cu topolovatul mare ....se pare ca nodul de pe a1 cu dn 6 prinde contur...nu am putut intra prea mult in santier ca paznicul ....ma luat in colimator ...bretelele erau asfaltate si un sens giratoriuam din ce am vazut ...









rocklee


rocklee

#23033
in aceasta imagine se vede ca mai lipseste stratul de uzura ..... :)


inca una 



rocklee

inceput lotul 2 ...aici nu prea am imagini dar ...am vazut acel articol din ziarul OPINIA TIMISOAREI ...are un fotoreportaj ...bine documentat ...de pe lotul 2 deva lugoj...





adiarc

Doar n-ai oprit pe banda de decelerare ?!!
Mulțumim de poze
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

rocklee

mastodontul in actiune la nodul marginea ...din ce am vazut de la fata locului este ca nodul prinde contur ....













rocklee


rocklee

#23038
ne mutam la ohaba unde va trece autostrada pe sub dnu ....inceput de lot 3 ...au ajuns cu sapatul sub dnu ...mi-a spus cineva de acolo ca vor face debleu si vor loca dnul ...pe alt aliniament ...
vedere spre deva



vedere spre lugoj