Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 23 Guests are viewing this topic.


Aiud.dan

Am vazut  ca sint locuri de unde se pote cumpara roviniete, de la noi de linga vama pot cumpara rovinieta pentru Ungaria ?, sau numai de la iei de dupa vama,  inainte ve vama Nadlac 1 se putea cumpara si de la noi rovinieta pentru Ungaria.

iuli

Quote from: TibiV on July 12, 2015, 01:38:19 AM
iuli, poza "de final" e cu coada de TIR-uri care intră în România ??!!...
Întreb despre pozele de la noul PTF...

Da, acea poza este de pe partea maghiara. Probabil ungurii au dat drumul mai repede la trafic si s-a format un mic dop. La intoarcere acea coloana disparuse.

Quote from: stangabriel on July 12, 2015, 04:57:33 AM
Pana la urma au facut legatura intre parcarile de dinainte de Vama prin subtraversare.

@Iuli a pozat acolo. Parea indeajuns de inalt sa intre tiruri pe dedesubt?

Da, acel mic tunel desi nu pare mare e mai mult decat suficient sa treaca doua TIR-uri unul pe langa altul. Va fi extrem de util pentru cazurile in care unii vor fi intorsi la vama, sau pentru masinile de intretinere.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

neaguionutu

Quote from: Aiud.dan on July 12, 2015, 07:32:11 AM
Am vazut  ca sint locuri de unde se pote cumpara roviniete, de la noi de linga vama pot cumpara rovinieta pentru Ungaria ?, sau numai de la iei de dupa vama,  inainte ve vama Nadlac 1 se putea cumpara si de la noi rovinieta pentru Ungaria.

S-a mai raspuns la pagina 1514 a topicului.
La noi in tara se pot cumpara rovinieta, imediat dupa controlul vamal, in parcarea de dupa vama
La unguri  la prima parcare aprox 500m de la granita !

radutm

#22669
Continui cu cateva poze punctuale cu drumul recent inaugurat dintre nodul Nadlac si noul PTF Nadlac II.

Indicatoarele de redirectionare a traficului de animale, substante explozibile etc:



Ultimul km din autostrada A1:



Cateva detalii din vama:



cont inchis

radutm

#22670
Si cateva poze venind din directia opusa, cu punctul vamal din partea maghiara:





Parcarea din vama, pe partea romaneasca:






Poze de pe autostrada M43 pana la Mako (si retur), pe topicul Drumurile vecinilor.
cont inchis

marcelbanu

#22671
Sîmbătă 11 iulie 2015, dimineața, 06:30, A 1, lot IV UMB, Șoimuș - Ilia...

Termocentrala Mintia - Deva așa cum se va vedea de pe autostradă...



DJ 706A Băița - Ilia...
Bucata de drum ce se vede înainte va rămîne pentru acces spre barajul de la Mintia.
Capătul de drum din dreapta imaginii va face parte din DJ 706A deviat pe sub autostradă.



Bucata de drum ca va deveni DJ 706A care, bineînțeles, undeva mai încolo va face cotitură spre stînga...



Se lucrează de dimineață la piloții din apropierea barajului de la Mintia...





Excavator în așteptare...



,,Gurile rele" spun că pe la anu' ar cam trebui să ne dăm cu mașinile pe aici...
Pe autostradă...

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

iuli

"La anul" insemnand peste un an si jumatate aproape, nu?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

get

Felicitări și mulțumiri colegilor care ne-au adus de la fața locului imagini și filme.  :cheers:

Ocazie cu care se vede foarte grafic raportul dintre TIR-uri și mașini mici, net în favoarea primelor, cel puțin așa mi se pare mie.
Bine, chiar în ziua inaugurării probabil că nu mulți șoferi amatori s-au prins, dar am fost surprins cât de repede s-a coagulat traficul de marfă prin noul punct de trecere.
Sunt mai organizați, s-au anunțat prin stații CB ? Practic la câteva minute după ora 15 ieri era coadă deja la TIR-uri, iar pozele de pe traseul noilor porțiuni deschise A1 / M43 arată foarte clar preponderent trafic de marfă.

marcelbanu

#22674
@iuli
,,- Gogu, Gogu, opt, opt și ceva...
  - Fix !"   :lol:  :lol:  :lol:
(Patrafir alias Jean Constantin - seria BD-urilor)
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

erw78ar

Vreu sa va atrag atentia la o problema la care ma asteptam sa apara odata cu deschiderea traficului pe Nadlac-Ar!Am vorbit azi dimneta cu o persoana care lucreza la benzinaria Gazprom de linga A1-DN Ar-Tm,in noapte asta incasarile sau triplat!!!Da problema era cu o gramada de oameni confuzi care au intrebat "cum ajungem la Deva la Sibiu"am gresit drumul? Bineinteles cei dela benzinaria pe totii au directionat inapoi in oras spre valea muresului!Explicindule la oameni ca daca urca inapoi pe A1 nu au cum sa ajunga la Deva sau Sb eventual laCraiova!

?

Goldmund

Quote from: radutm on July 12, 2015, 12:12:50 AM
Partea a IV-a:
...........

Dedicatie pentru bogdymol:

..............

Superbe fotografii si filmari.
Dar fotografia de mai sus este interesanta si pentru mine:
un oras, o autostrada, un oras pe care-l cunosc bine, o autostrada noua...
Acum ar trebui sa ne bucuram si de Zona Schengen, sau?  Sper cat mai curand.

Pe A1 Arad-Nadlac a aparut un nou panou antifonic, frumos!


jalemare

Felicitări băieți!
Pur și simplu ați făcut spectacol!
Mulțumesc!

drrond7

#22679
Din cate imi dau seama, acesta este momentul imortalizat de digi24, in care colegul nostru @sebba este filmat, ca fiind prima persoana (printre primii - nu stiu exact) care trece prin noul PTF. Daca 11.07.2015 este istorie ptr. toti si mai ales ptr. comunitatea noastra, am zis sa ramana si in paginile PUM, macar ptr. efortul lui de azi (mers, poze, filmari). Se putea "decupa" doar momentul cu el, insa nu ma prea pricep. Poate cineva?...

Oricum milioane de  :cheers: reci ptr. toti colegii care ne-au tinut aproape de eveniment! Multumiri! Si drumuri bune!!

http://www.digi24.ro/Media/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/De+azi+romanii+vor+ajunge+in+Ungaria+direct+pe+autostrada+Imagin
Carpe Diem!