News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 26 Guests are viewing this topic.

neaguionutu


NGC

Informatiile de pe prima pagina sunt deja cunoscute. Mai interesante sunt cele de pe pagina a doua.

http://www.cdep.ro/interpel/2015/r6812A.pdf





maddoc

Salut,
are cineva informatii despre ora (aproximativa) la care va avea loc deschiderea de maine?

stangabriel

Cateva observatii in legatura cu vama ce va fi deschisa pe A1.

Lipsa unei benzinarii sau lipsa semnului care atentioneaza ca nu sunt benzinarii.

Credeti ca la cabina de control sau pana ar fi necesari despartitori de beton? Conditiile pentru un accident sunt intrunite momentan.

Unde este intoarcerea in cadrul vamii? in cazul in care esti refuzat. e vreo subtraversare?

ciprebbe

Daca vorbesti de despartitori intre sensuri nu isi au rostul, acolo se va realiza intoarcerea in cazul de refuz iar limita e coborata la 30km/h ( se mai monteaza ceva parapete fata de ce e surprins in filmare)
Mai lipsesc structuri pt PTF, se vad doar gheretele si politia de frontiera nu se poate desfasura in totalitate in conditiile actuale. Probabil se va recurge la solutii provizorii gen containere.

Intre timp a preluat si digi24
http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Filmare+aeriana+cu+autostrada+Bucuresti+Nadlac+inainte+de+inaugu
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

iuli

Legat de lipsa de benzinarii pe A1, o intamplare de acum 3 saptamani in spatiul de servicii dintre Arad si Timisoara. Am oprit pentru o mica pauza in acea parcare si mai era o masina cu niste romani care venea din Italia. M-au intrebat printre altele cat mai e pe autostrada pana la urmatoarea benzinarie ca mai avea benzina doar pentru 50 de kilometrii... Daca nu opream eu erau cam in plop pentru ca puteau ramane lejer in pana prostului (desi in cazul asta prostul e CNADR).

O alta nelamurire pentru ei era ca au crezut ca au gresit drumul, dorind sa mearga spre Bucuresti. Nu vroiau sa o ia prin sud dar indicatoarele le aratau Lugoj si au crezut ca au gresit traseul pentru ca ei au luat ca referinta Deva. Desi indicatoarele arata Bucuresti au creat confuzie.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

horatiu.cosma

#22491
http://www.livearad.ro/premierul-victor-ponta-nu-va-participa-la-inaugurarea-autostrazii-arad-nadlac/. Eu nu cred stirea. Probabil va aparea din senin, va sta la doua poze, si pana cand presa si restul lumii se va dezmetici, va disparea.

go2mars

Quote from: nenea_hartia on July 08, 2015, 12:00:37 PM
^ :o Poate punct rutier de trecere a frontierei. Pentru că altfel se înțelege că avem o frontieră rutieră cu Ungaria. Oare proiectantul știe româna??? Iar cei de la Companie se uită pe ce aprobă??

Sunt de acord cu tine. Punctul de trecere este rutier, nu frontiera. Frontiera este terestră, iar mijloacele de trecere a frontierei sunt căi rutiere, ferate sau pietonale.

Totuși cel mai bine este: punct de trecere rutier a frontierei, "punct de trecere" este o sintagmă și e cam greu s-o desparți.

Kidu

Sincer aveti dreptate. Chiar daca initial din punct de vedere al limbii romane (m-am gandit doar la asta) nu era gresit, problema este una de logica. Punctul de trecere este rutier, frontiera nu. Mea culpa!

vancouver

Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

TibiV

Nu neaparat....
Ca daca esti cetatean UE nu te vamuieste nimeni...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

l3x

#22496
Quote from: go2mars on July 10, 2015, 02:31:47 PM
Quote from: nenea_hartia on July 08, 2015, 12:00:37 PM
^ :o Poate punct rutier de trecere a frontierei. Pentru că altfel se înțelege că avem o frontieră rutieră cu Ungaria. Oare proiectantul știe româna??? Iar cei de la Companie se uită pe ce aprobă??

Sunt de acord cu tine. Punctul de trecere este rutier, nu frontiera. Frontiera este terestră, iar mijloacele de trecere a frontierei sunt căi rutiere, ferate sau pietonale.

Totuși cel mai bine este: punct de trecere rutier a frontierei, "punct de trecere" este o sintagmă și e cam greu s-o desparți.

Te contrazic :) Sintagma pare a fi chiar "Punct/e de trecere a frontierei". Nu am gasit nicaieri folosita unitatea "trecere a frontierei" fara "punct/puncte". Daca cineva stie de utilizarea in alt context, ar putea sa ne spuna si ar insemna ca sintagma este de fapt "trecere a frontierei". Mai mult, daca "punct de trecere" ar fi fost sintagma in uz, formularea corecta era "Punct de trecere AL frontierei" (din ce am observat asa scriu vecinii moldoveni).

In concluzie, "punct de trecere a frontierei" fara nimic altceva, pentru ca nu exista treceri de alt fel in Nadlac
sau
"Punct de trecere a frontierei rutier" / "Punct de trecere a frontierei Nadlac II rutier", ca aici: http://www.politiadefrontiera.ro/organizare/ptf_halmeu.php

Imi cer scuze daca sunt off-topic, am dezvoltat prea mult sau nu m-am facut inteles!

florin74

S-a terminat de asfaltat prima banda in zona cu fisura de la Aciliu. In rest, 2-3 excavatoare si 10-15 camioane lucrau la ecologizarea si la deblee. In zona dinspre Sibiu, miscare foarte slaba atât pe versantul nordic, cat si la cel sudic. Aici 4-5 muncitori păreau ca au început sa cofreze pentru zidul de sustinere ( care e pe jumătate realizat).

laszlo.robert

Aveti careva informatii la ce ora va fii miine deschiderea PTF si Arad-Pecica ?

usiabc

Deci maine merg de la Torino pana la Timisoara doar pe autostrada!
Yupiiiii.....