Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 20 Guests are viewing this topic.

AUT_XY

#22410
You are welcome ! :)

I try to do my best, to bring for all us the correct and newest informations concerning the Autostrada A1 ;)
It's for our all best and i also will use and take year by year this road over the Autostrada A1

panda05

 am testat "orascum ilegal" Pecica-Arad , ce pot spune e ca asfaltul se prezinta in conditii foarte bune , pana pe 11 mai sunt de facut foarte mici chestii la care vineri seara nu se mai lucra dar mai erau ceva tilaje rasfirate pe cei aprox 10 km de sosea de mare viteza noua, felicitari sincere celor care au lucrat pe A1 lotul asta !
IT Manager


GabiHd

E incredibil ca Impregilo mai castiga licitatii in Romania. Nici macar nu ar trebui sa li se accepte ofertele, daramite sa mai si castige.  >:(

adiarc

#22414
Într-adevăr e culmea culmilor....o autostrada NERECEPTIONATA de beneficiar este reparata de ......beneficiar.
pe langa faptul ca cei din conducerea CNADNR sunt numiți politic , deci n-au nici o treaba cu profesionalismul , nu e nimeni cu sânge in instalație , care sa si ia măsuri legale împotriva lor si sa nu se rezume doar la discursuri puerile de amenintare
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

Va rog nu deviati! Nu se poate, cel putin nu direct si legal, sa interzici accesul la licitatii pentru compania X sau Y. Si tot managementul de top este numit politic in TOATE companiile de stat. Despre ce vorbim aici? Parca despre A1. Deci va rog discutati pe subiect.

yetiman

Eu ma intreb altceva: Oare solutia aleasa pentru reparatii va avea succes?
Din cate am vazut in poze, se fac doar sapaturi in zona afectata si se reface terasamentul pe o banda.
Oare n-ar fi fost mai bine sa refaca complet sensul de mers pe toata lungimea afectata?
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

nenea_hartia

Quote from: Ionut on July 05, 2015, 06:45:33 AM
Nu se poate, cel putin nu direct si legal, sa interzici accesul la licitatii pentru compania X sau Y.
Plus că acum constructorul e de fapt Salini Impregilo, cu altă adresă și alt CIF decât Impregilo.

Știe cineva care e firma din Sibiu care repară?

radutm

Poze proaspete de pe A1 Timisoara - Lugoj Lot 2.

Primul set - Sanovita:












cont inchis

radutm

Al doilea set - Topolovatu Mare. Aici se lucra si astazi. Au avansat binisor la nod, au fost asfaltate partial bretelele si pasajul peste autostrada:












cont inchis

radutm

Al treila set - tot de la Topolovatu Mare:










cont inchis

radutm

Al patrulea si ultimul set - Recas:








Asta a fost tot.
cont inchis

mirceal

Multumim RADUTM  :gj: . O bere rece pe caldura asta  :cheers:

Am ajuns si la borna 1500 :cake:

adiarc

Mulțumim Radu...

Legat de Aciliu , sunt curios daca CNADNR a contractat si reparația unei porțiuni cu câteva sute de m înainte ,(spre nodul Apold ),unde , acum ceva timp am semnalat apariția unei noi fisuri in stadiu incipient la aceea data , dar ceva serios , perpendicular pe calea de rulare.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Quest

#22424
Multumim Radutm !
Au mai inaintat. Vad c-au adus la rosu cele 2 cladiri de la parcarea de la km 76+700 (aproape de Sanovita)


In sfirsit s-a relocat LEA 20 kV (cu subtraversare), asa incit au putut pune deja binder la km 72+956 Valea Gacovinei (este iesirea din Nod Topolovat catre Izvin)


Au pus traversele la pasajul de la Recas


Oare cum stau la pasajul de la km 57+817 (intre Recas si Izvin) unde la filmarea lui Eurocopter din 14.06 se vede ca nici macar pilonii nu sint ridicati...

Ar fi interesant de aflat daca Enel a terminat toate relocarile, spre exemplu una serioasa LEA 220 kV Mintia-Timisoara de la km 66+600 unde e si o parcare, etc.

Din cite stiu eu astea sint relocarile de LEA pe Izvin - Sanovita:
km 55+900   LEA 20 kV
km 60+680   LEA 20 kV
km 62+980   LEA 20 kV 2x (Recas Herneacova)
km 66+880   LEA 220 kV (Petrovaselo Sustra)
km 66+920   LEA 20 kV (Petrovaselo Sustra)
km 72+820   LEA 20 kV (asta o vad acum facuta, vorbeam de ea mai sus)
km 78+260   LEA 20 kV (asta e facuta demult, aproape de Sanovita)

Relocarea conductelor de gaz de pe traseu e subiect separat :)

Forza Tirrena Scavi !
Common sense will get you far !