Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 13 Guests are viewing this topic.

mariansb

#22335
Azi pe la ora 17, venind dinspre Sebes la Sibiu , in zona spatiului de servicii de la Cristian am vazut ca era limitare de viteza si restrangere la o banda , motivul fiind ca angajati ai CNADNR faceau un studiu de trafic. Am fost intrebat de unde vin si unde ma deplasez.Oricum ciudat si periculos sa te opreasca in mijlocul autostrazii pentru asa ceva. Era prezent si un echipaj de politie .
Altfel , pe lotul trambulina , inainte de viaduct , pe sensul Sibiu-Sebes am observat si dimineata la 8 si dupa amiaza ca erau 25-30 de oameni care lucrau la consolidari, intindeau ceva plase , iar spre Apold se  faceau igienizari.
In zona unde e acea alunecare de teren de care se tot vorbeste, pe sensul Sebes-Sibiu , erau dupa amiaza 2 topografi care faceau masuratori.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

AdiAdry

#22336
Salut baieti, am nevoie de o informatie, stiti cumva daca pana la sfarsiutul lunii iulie vor mai fii ceva noutati pe A1 inafara de deschiderea granitei cu HU si lotul2 Arad? Pare ca in fiecare an ajung din ce in ce mai repede acasa...pana la Galati...
Multumesc anticipat!

Ionut

Nu, pana la final de iulie doar Pecica-Arad (plus PTF Nadlac) se va deschide. Izvin-Sanovita este posibil sa se deschida prin octombrie, insa nu mai devreme.

AdiAdry

Quote from: Ionut on July 01, 2015, 07:47:18 AM
Nu, pana la final de iulie doar Pecica-Arad (plus PTF Nadlac) se va deschide. Izvin-Sanovita este posibil sa se deschida prin octombrie, insa nu mai devreme.
Ok, mersi de informatie!!!

stangabriel

http://www.romania-actualitati.ro/autostrada_arad_pecica_si_noua_vama_nadlac_deschise_din_11_iulie-78490

Autostrada Arad-Pecica și noua vamă de la Nădlac vor fi deschise la data de 11 iulie

Autostrada Arad-Pecica și noua vamă de la Nădlac vor fi deschise la data de 11 iulie, ceea ce va permite conducătorilor auto să circule pe autostradă completă de la Arad la Budapesta a precizat pentru RRA Narcis Neaga, directorul general al Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri.

Noul punct de trecere a frontierei de la Nădlac dispune de 10 benzi pe sensul de ieșire din țară din care patru sunt pentru autoturisme, patru pentru TIR-uri și două pentru autocare și va elimina timpul mare de așteptare care se înregistrează în prezent la vama Nădlac de pe Drumul Național 7.

Astfel din 11 iulie, DN 68 A Deva-Lugoj-Timișoara va prelua o parte importantă a traficului de tranzit și va duce la o circulație mai degajată pe DN 7 Deva-Arad una dintre cele mai aglomerate șosele din România.

user201

Deci se tinde spre o deschidere pe 11 Iulie?
Ar fi super, și chiar încep să cred asta din moment ce avem știrea aparent din 2 surse.
Vedeți dacă nu scriu și vecinii ceva pe SCC sau la NIF.

Kidu

Sursa cred ca este aceeasi: livearad.ro este un site obscur care cel mai probabil a preluat stirea pe nemestecate de la Romania Actualitati sau care o fi fost sursa initiala.

Ionut

RRA este totusi o sursa credibila care il citeaza pe Neaga, deci putem lua cu destula siguranta declaratia. Evident, nu e musai sa fie 11 data finala, insa macar declaratia probabil ca e reala.

yetiman

Adevarul este ca data de 11/07 are sens. Pica intr-o sambata, iar sambata este o zi numai buna pentru festivitati.  :D
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu



athosga

Quote from: user201 on July 01, 2015, 10:53:01 AM
Deci se tinde spre o deschidere pe 11 Iulie?
Ar fi super, și chiar încep să cred asta din moment ce avem știrea aparent din 2 surse.
Vedeți dacă nu scriu și vecinii ceva pe SCC sau la NIF.

Eu cum am vazut stirea, imediat am adresat o intrebare catre NIF. :) Deocamdata fara raspuns. :(

TibiV

#22347
Quote
GUVERNUL ROMÂNIEI
1 iulie 2015

                                                      ŞEDINŢĂ DE GUVERN
                                                     COMUNICAT DE PRESĂ
          Guvernul României aprobă semnarea unui acord bilateral cu Ungaria pentru deschiderea unui nou punct de frontieră

       Guvernul a aprobat astăzi, printr-un Memorandum, semnarea unui acord bilateral între România și Ungaria cu privire la înființarea unui nou punct de trecere a frontierei de stat româno-ungare.
      Noul punct de frontieră urmează să lege România de Ungaria prin interconectarea autostrăzilor A1 și M43, între localitățile Nădlac (România) și Csanadpalota (Ungaria).
      Noul punct de frontieră va facilita atât traficul internațional de persoane, cât și traficul internațional de mărfuri, introducânt, totodată, și o limită de greutate de 7,5 tone în privința traficului prin punctul de la Nădlac- Nagylak.
      În prezent, între Guvernul României și Guvernul Republicii Ungare este în vigoare Acordul semnat la București, la 21 decembrie 2006, pentru aplicarea Convenției dintre România și Republica Ungară privind controlul traficului rutier și feroviar, semnată la București la 27 aprilie 2004.

Biroul de presă
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

yetiman

Desi nu vad in comunicat data la care se va deschide acest punct de frontiera, exista alt punct care clarifica alta discutie mai veche.
Prin punctul Nadlac-Nagylak (asta eu stiu ca e cel vechi) va fi o limita de 7,5 t. Asta inseamna ca tot ce este peste 7,5 t va trece doar pe A1.
Restul pot sa aleaga (evident, traficul local n-ar avea de ce sa urce pe autostrada pentru cativa km)

(stiu ca la un moment dat se vehicula ideea inversa - autoturisme si utilitare sub 7,5 t sa mearga pe austostrada, iar peste 7,5 sa coboare la PTF-ul vechi - ceea ce era clara stupizenie).

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

brutalway

Prin vechea Vama Nadlac vor putea trece doar autovehiculele sub 7,5 t si cele care transporta marfuri periculoase sau animale, acestea  din urma avand interdictie prin noul punct vamal de pe autostrada.