News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

9 Members and 25 Guests are viewing this topic.

pasadia

Era pana la ipoteticul drum expres Fagaras - Sibiu. Caci ordinea a fost cam asa:

SF autostrada Brasov - Bors (Autostrada Transilvania, A3)
SF drum expres Fagaras - Sibiu (cu plecare de la Mandra, langa Fagaras, din A3)
SF autostrada Pitesti - Vestem (pana in DX-ul de mai sus)

nenea_hartia

Până la drumul expres, care are și el SF. Dar traseul era deja bătut în cuie, pe bucata aceea trebuia actualizată probabil doar categoria drumului, din expres în autostradă.

GabiHd

Quote from: rocklee on June 18, 2015, 06:28:02 PM
imaginile 1-5 viaduct branisca, 6,7 viaduct halta steril mintia ...aici e de discutat din cite am vazut langa locul care forau era un canal ...nu cumva sa fie doar un podet  :o...imaginea 8 viaductul peste podul mures dn76 soimus ....9-10 podet la drumul satesc bejan .....si ultima dovada lipsei benzinarilor de pe A1 :(
Multumim pentru poze si explicatii.

PS. Ai grija cu ultima poza, nu mai circula fara cel putin 2 linii la combustibil, pt ca pompa de benzina se raceste cu benzina, si daca nu e acoperita cu benzina ai sa o prajesti.  :D

stangabriel

http://www.ziuadevest.ro/actualitate/54064-o-investitie-de-sute-de-mii-de-euro-abandonata-pe-autostrada-lugoj-deva

Ce e important:

Clădirea a fost construită, în apropierea localității Păru, pentru a găzdui Centrul de Intervenție și Coordonare, locul unde ar trebui să se afle toate echipajele de intervenție în cazul unor probleme care au loc pe autostradă. Punctul de intervenție a fost construit la standarde europene și permite intervenția rapidă în orice loc de pe autostradă. Conform sursei citate, autoritățile au anunțat că, cel mai probabil, centrul va fi activat odată cu deschiderea tronsonului de autostradă Izvin – Șanovița, care este preconizată la sfârșitul acestui an. Pentru a acționa eficient, centrul va avea în componență atât echipaje de la ambulanță, cât și de descarcerare. O aripă a clădirii va fi destinată echipelor care se ocupă de administrarea autostrăzii, dar și a celor care se ocupă de paza drumului de mare viteză. Centrul de Intervenție și Coordonare de la Păru a fost conceput în așa fel încât, în cazul unor situații extreme, să poată permite și aterizarea elicopterelor.

Cozak

Eu am citit pe Tion ca ar fi posibil ca acolo sa se mute sediul Politiei Autostrazilor.Au mai multe loctii printre care si cea de la Paru.Mai au ca variante Ortisoara si Pecica.

AlexIP

Probabil știre de presupunere, ar fi păcat să dea rutieriștilor o clădire pregătită să găzduiască echipaje de intervenții și de mentenanță.

ciprebbe

In fiecare CIC trebuie sa existe birou de rutiera.
In cazul de mai sus si la Paru si la Ortisoara si la Pecica.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

iuli

Perfect de acord. Nu doar un singur CIC ci în toate. Nu poți face la Pecica și să te aștepți să intervină la Dumbrava.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Mini-update sursa secreta. Poze de ieri de pe A1 Arad-Pecica.

Langa CIC Pecica.


CIC Pecica este aproape finalizat.


Pasaj peste calea ferata in zona nodului Pecica. Este practic gata.


De la Pecica spre Arad... arata bine, nu?








Nodul A1-A11.


Atat, update fulger. Sursa va incerca saptamana viitoare candva sa ajunga pe tot segmentul Arad-Pecica-Nadlac si sa ne faca ultimul update inainte de inaugurare.

rocklee

multumiri la sursa secreta .... :thumbsup: :cheers:


sebba

#22105
da, azi pe la 10:00 lucrau la "imbinarea" benzilor nodului A1-A11 cu actuala autostrada, sensul de intrare in Arad dinspre Pecica
se pare ca e montat in totalitate si parapetele pe pasajul peste A1 (sau deja sa-i zic A11?)
ar mai avea de montat stalpii de iluminat si nu cred ca ar mai fi mare branza de facut la nod

am facut si un filmulet la intoarcere, sensul spre Pecica, sper sa-l pot scoate din flashneta mea de telefon, sa vad ce a iesit. Daca e ok il public...

LE: hai ca l-am scos, nu-i cine stie ce... am facut "crop" ca sa inceapa filmarea de la iesirea spre aeroport dar posibil sa mai dureze editarea de la youtube si pe moment sa inceapa ceva mai devreme...
http://www.youtube.com/v/bnwUS_DtcNM
Sailing away! S/Y Haimana

sebba

@horatiu, am editat postul anterior

imi pare totusi slab semnalizat, cu niste indicatoare mici si amarate
chiar nu puteau face cate o placa ptr fiecare banda de mers cu indicatii clare, scrise mari, puse deasupra benzilor, sa priceapa toata lumea?
Sailing away! S/Y Haimana

horatiu.cosma

Multumim sursei secrete si tie, @sebba, se pare ca sfarsitul e aproape, in sensul bun al cuvantului.

Cozak

Quote from: Cozak on June 19, 2015, 01:08:04 PM
Eu am citit pe Tion ca ar fi posibil ca acolo sa se mute sediul Politiei Autostrazilor.Au mai multe loctii printre care si cea de la Paru.Mai au ca variante Ortisoara si Pecica.

Imi cer scuze ca nu am fost prea clar, e vorba de sediul CENTRAL al Politiei Autostrazilor din regiunea noastra de Vest.Bineanteles ca vor avea la fiecare CIC masini de intervantie, insa sefii vor sta in birouri, la racoare.
Stima

Cozak

#22109
Si mai o stire de la Radio Timisoara, nu am mai vazut-o pe aici:
Se deschide podul de la Soimus tot half-profil dar pentru toate autovehiculele, deci si camione.Se va face ditamai codocul acolo sa intre pe autostrada, iar daca o iei pe la Mintia stai la alte semafoare in Soimus( daca mai sunt).

http://radiotimisoara.ro/2015/06/19/podul-de-la-soimus-se-redeschide-sambata/