Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 13 Guests are viewing this topic.

rocklee

acum mergem spre podul de la mures ...acest drumul tehnologic arata mai bine ca multe dj din RO....am mers cam 3 km pe jos .... ;)

rampa de la vitorul pod de norul dobra



vom avea si peisaje frumoase pe marginea autostrazi


um podet metalic ..aici era sa ma manance o haita de caini ...in apropiere este un adapost de animale ... :o

rocklee

aproape am ajuns ...nu am putut sa fac prea multe poze ca erau cu ochi pe mine ca pe butelie ....
hopa  :o si au iesit cu primi piloni din pamint ...inca mai cofrau la ei  :)






de aici va rasare alti doi piloni

scuzati degetul am facut pozele pe sub mina  8)





rocklee

imaginj de pe celalalt mal al muresului.....aici sapau o foreza si un buldo...




rocklee

citeva imagini cu trasamentul dintre podul de peste  mures si nodul dobra ...






rocklee

si aici ultimile imagini cu terasamentul de linga organizarea de santier.... :)











cam atat pana data viitoare .... :-[
in concluzie pe lotul 3 se lucreaza ...sa decopertat pe toata lungimea lui ...sau atacat toate puctele principale ale lotului ...podul peste mures ...nodul dobra si nodul cu dn7 sunt  sunt in ..se  lucreaza la podete si la trecerile spre satele din apropiere ...mai putin trecere pe sub dn 68a...iar de ecoductele sa fiu sincer nu stiu  unde vor fi  :o  :-[ ..o seara buna va doresc  :D

horatiu.cosma

Multumimi mult de vesti, bine ca se lucreaza :).

neaguionutu

Felicitari Rocklee . Multumim mult pentru efort !

nenea_hartia


Goldmund

Mersi mult pentru efortul tau, @rocklee si in general multumiri tuturor care pun poze sau chiar filmari  din avion...

igorashu

Quote from: rocklee on May 30, 2015, 08:29:16 PM
scuzati degetul am facut pozele pe sub mina  8)
Ți-ai pus amprenta :) Mulțumim pentru efort.

rocklee

frumoase imagini ...multumim pentru efort ... :)
acum vad podul metalic ....se pote folosi si pentru utilaje !!

cosmin74

 http://www.tion.ro/autostrada-timisoara-lugoj-cea-mai-aproape-de-finalizare-dintre-proiectele-rutiere-ale-regiunii/1540142

Autostrada Timisoara – Lugoj, cea mai aproape de finalizare dintre proiectele rutiere ale regiunii © TION - Autostrada Timisoara – Lugoj, cea mai aproape de finalizare dintre proiectele rutiere ale regiunii
Scris de M. Hoster - În acest moment în regiunea de vest, mare parte în Timiş, sunt în construcţie patru mari proiecte de infrastructură, toate în domeniul rutier, pe autostrada A1. Datele oficiale arată că cel mai înaintat este, de departe, lotul 2 al autostrăzii Timişoara – Lugoj.
La toate cele patru tronsoane se lucrează, ceea ce este cel mai important. Problema este că lucrările nu sunt prea înaintate. Totuşi, la lotul 2 al autostrăzii Timişoara – Lugoj stadiul fizic al lucrărilor era, în luna mai, la 70% din total. Deja este depus asfaltul primar pe mare parte din traseu, la poduri şi supra-traversări s-a lucrat.

Sunt 16,6 kilometri de autostradă pe un relief extrem de uşor, de câmpie, pentru care constructorul ar trebui să încaseze 423 de milioane de euro, din care a încasat deja doar 168 de milioane de lei. Finalizarea lucrărilor ar fi trebuit să aibă loc în luna iulie a acestui an, dar este posibil ca termenul să fie depăşit.

Următoarele loturi aflate în construcţie sunt Lugoj – Deva, loturile 2, 3 şi 4. Lotul 2 are lungimea de 28,6 kilometri, iar stadiul fizic al lucrărilor era, în mai, de 8,1%. valoarea contractului fiind de 562 milioane de lei, din care s-au plătit deja 108 milioane de lei. Construcţia acestui lot ar trebui terminată până în mai 2016.

Lotul 3 are lungimea de 21,2 kilometri, iar stadiul fizic de realizare era 12,5%. Valoarea contractului este de 579,9 milioane de lei, din care 110,2 lei au fost plătiţi constructorului. Lucrările ar trebui finalizare în mai 2016.

Cel mai înaintat este lotul 4 al acestei autostrăzi. Aici, stadiul lucrărilor a ajuns deja la 27,6% şi, probabil, construcţia ar fi fost deja mult mai avansată, dacă nu ar fi apărut minunea cu peştera cu lilieci, un cimitir ilegal ridicat într-o localitate de pe traseu şi ceva probleme la halda de steril de la Mintia, pe unde ar trebui să treacă autostrada. Pentru cei 22,1 kilometri ar trebui plătiţi 419,4 milioane de lei, aici fiind făcute plăţi de doar 62,9 milioane de lei. Acest lot are durata de finalizare estimată în luna mai a anului viitor.

cosmin74

ce mi se pare curios este :
Sunt 16,6 kilometri de autostradă pe un relief extrem de uşor, de câmpie, pentru care constructorul ar trebui să încaseze 423 de milioane de euro, din care a încasat deja doar 168 de milioane de lei. Finalizarea lucrărilor ar fi trebuit să aibă loc în luna iulie a acestui an, dar este posibil ca termenul să fie depăşit.
stii ceva de termenul de iulie 2015?

NGC

#21853
Cei 16,6 Km sunt de fapt Nadlac - Arad lot 2 care ar trebui sa fie finalizati luna aceasta.

stangabriel

http://www.mediafax.ro/social/autostrada-nadlac-arad-lotul-ii-si-noul-punct-de-control-de-la-granita-finalizate-in-iunie-14384364

Referitor la momentul dechiderii traficului pe lotul II, pentru a se putea circula de la Arad la Nădlac şi pe autostradă, Adler a spus că reprezentanţii Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România nu au stabilit data.

"Este foarte probabil ca traficul pe lotul II să fie deschis odată cu realizarea joncţiunii de la frontieră cu autostrada din Ungaria. Acest lucru ar urma să aibă loc în luna iulie", a spus Adler.