Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 27 Guests are viewing this topic.

Ionut

In apropiere de Pecica. Zona podului peste calea ferata si ultimele poze zona nodului Pecica. Vedeti ca este asternut stratul de uzura.

















Cam astea sunt pozele, sunt doar pana in Pecica. Nu stiu daca vor mai veni poze si dinspre Nadlac.
Multumim sursei!

:cheers:

horatiu.cosma

Multumim mult sursei secrete, si tie Ionut pentru faptul ca ai trecut peste off-topicuri si ne-ai dat pozele :). Promitem sa nu mai fim offtopic daca primim in continuare astfel de poze.

boer_escu

Multumim sursei secrete pentru poze!

In alta ordine de idei, am trecut ieri cu bicicleta prin nodul Sibiu Vest (desigur, nu pe autostrada, ci peste ea  :D ) acolo unde Astaldi a lucrat pe repede-inainte in urma cu doua ierni. Am fost atent sa vad cum se prezinta asfaltul si micile detalii care nu se pot observa in mod normal din masina, iar totul parea foarte in regula. Deci pana acum :gj: Astaldi! Singura problema era cea cu santurile de colectare, multe colmatate si cu gunoaie...

alecu26

Pentru ce naiba se pun panouri antifonice? chiar daca ar fi intre parcare si nodul Pecica, tot sunt departe primele case, si oricum nu ar fi nevoie pe o distanta asa mare.

Iar strict intre nodul Pecica si Arad, nu vad unde ar fi nevoie. (ferma aceea la fel e departe si mai mult de 100 metri strict in dreptul ei nu ar fi nevoie).
Drumurile noastre POATE;

radutm

Autostrada trece foarte aproape de Parcul Natural Lunca Muresului. Probabil asta este motivul.
cont inchis

horatiu.cosma

Nu are sens sa cautam nod in papura, mai ales pe acest lot. Se lucreaza sustinut, deja avem strat de uzura de la Arad la Pecica, iar la cum se lucra la punctul de frontiera, in cateva zile vom avea marcaje rutiere pe carosabil pe toata lungimea. Mai e de lucru la supratraversari, panouri, parapeti, si in general lucrari conexe care merg destul de repede. Abia astept inaugurarea :).

nedcatalin

Multumim Ionut! Ce ma bucur ca se schimba indicatoarele! Sa le tinem pumnii!

vancouver

Quote from: Ionut on May 20, 2015, 09:53:09 AM

O zona unde e posibil sa fie inlocuite indicatoarele. Nu este clar ce vor sa faca.



Cred ca indicatoarele puse de Alpine nu respecta standardul de inaltime, deci trebuie montate mai sus. In Germania stiu ca cel mai jos punct al panoului trebuie sa fie la minim 2m peste nivelul carosabilului. Pe langa utilitate (mai bine vizibil pentru masinile aflate in depasire pe banda 2) da si un aer de uniformitate (=civilizatie).
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

AFC

Multumesc sursei secrete pentru poze! Este evident ca suntem aproape de deschidere. Cred ca singura emotie e generata de lucrarile de la PTF si din zona frontierei. Abia astept sa ma urc pe autostrada la Izvin si sa trec granita pe ea.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

brutalway

Acele indicatoare vor fi inlocuite. Vor fi inscriptionate spre stanga cu Oradea si Arad zona industriala Vest pe A11.

horatiu.cosma

Asta inseamna ca toate indicatoarele cu A1 de la intersectia respectiva si pana la intersectia cu DN7 vor fi inlocuite cu A11?

brutalway

Nu stiu daca se mai modifica alte indicatoare pe centura Arad pana in DN7. Stiu doar ca la acest nod pe directia DN7 se vor inscriptiona indicatoarele cu Oradea si Arad zona Industriala Vest pe A11.

ciprebbe

#21567
OFF:  Va postez aici, fiind cel mai citit topic. Termenul limita e 25 mai 2015.

Daca mai sunt doritori care ne sprijina, vor sa faca putin efort si nu au redirectionat inca cei 2% iata

Ce trebuie sa faci pentru a directiona 2% din impozitul pe venit aferent anului 2014 pentru API.

1. Intra pe http://forum.peundemerg.ro/docs/230_API_2014_2015.pdf

2. Printeaza DOAR prima pagina din acest pdf in doua exemplare si asigura-te ca textul printat la punctul II este la fel ca pe pdf (uneori cand printezi pot fi erori si textul poate fi aiurea - e bine sa te asiguri).

3. Completeaza aceste doua exemplare DOAR LA PUNCTUL I (date de identificare a contribuabilului) CU DATELE DIN BULETIN. Musai cu datele din buletin, chiar daca tu locuiesti in alta parte. La II si III NU COMPLETEZI NIMIC, lasi exact cum este fisierul.

4. Semneaza la contribuabil.

5. Mergi cu aceste doua exemplare originale la agentia ANAF de care apartii in functie de domiciliul fiscal, adica adresa din buletin completata. Daca nu stii care este agentia ANAF de care apartii, o poti cauta aici:
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsistentaContribuabili_r/telefoane_judete/Regiuni.htm

Daca nu vrei/poti sa ajungi la agentia ANAF de care apartii (doar acolo iti accepta declaratiile fiscale de ORICE fel), atunci trebuie sa trimiti prin posta. Adresa agentiei ANAF de care apartii o gasesti in linkul de mai sus. Daca vrei prin posta, atunci pune declaratia intr-un plic A4 si trimite MUSAI CU CONFIRMARE DE PRIMIRE. Daca nu trimiti cu confirmare de primire, sunt mari sanse sa trimiti degeaba pentru ca fie nu ajunge, fie nu e luata in seama de ANAF. Confirmarea de primire este dovada ca ANAF ti-a acceptat plicul si vor procesa declaratia.

Edit :
Cei care aveti cont online la ANAF si doriti sa directionati cei 2% spre API o puteti face si online!!! Mai avem termen pana luni 25 mai 2015.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Toti cei care au avut venituri din salariu sau din profesii libere (PFA, de exemplu) anul trecut (2014), pot directiona 2%. Detalii direct la mine prin mesaj privat. Nu mai generati offtopic, era strict un anunt aici pentru a fi vizibil si pentru a ne ajuta cu campania asta pentru Asociatia Pro Infrastructura. Orice intrebari/nelamuriri se rezolva direct la mine (mesaj privat pe forum) sau prin email contact@proinfrastructura.ro.

Multumim de sustinere celor care vor/pot sa directioneze. Termenul este 25 mai, deci daca vreti/puteti trebuie sa va miscati rapid.
:cheers:

iuli

Quote from: Ionut on May 20, 2015, 09:56:28 AM
Se pun panouri fonoabsorbante pe sensul Pecica-Arad pe aproximativ 5 km lungime.


Ca sa fie clar si sa nu mai fie intrebari, acele fonduri fonoabsorbante sunt pentru a proteja Rezervatia Naturala Lunca Muresului.

Si ca sa nu mai iasa intrebari si retorici absurde de ce A1 trece asa de aproape de orasul Arad vs distanta de Timisoara, varianta aleasa a fost singura optiune viabila de a "strecura" autostrada intre oras, aeroport, rezervatie, statie de epurare. Sper ca e clar si nu se mai face flame aiurea de ce autostrada e atat de aproape de oras. Va rog nu divagati in discutii offtopic fara nicio finalizare Timisoara vs Arad. Haideti sa lasam frustrarile si sa ne bucuram de infrastructura care creste zi de zi.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog