Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 23 Guests are viewing this topic.

gdaniel

Si cum la noi solutiile provizorii tind sa devina aproape permanente... Cel putin cativa ani o sa ramana asa situatia. Dar nu zic ca e rau.

danutzu_1069

Scrie chiar in titulu: ... contracte pentru utilizarea zonei de drum sau a spatiilor de servici. Nu este tot aia cu concesiune.
Se are in vedere o solutie provizorie pana la solutia finala (daca tot sunt contestatii la SF-uri si alte dracii)

laszlo.robert

Probabil au in vedere ca pina in vara sa-se gaseasca carburant pe autostrada ,mai importante sunt cele de pe A1,pe A2 sunt deja spatii cu carburanti si deobicei cine pleaca din Bucuresti,cu un plin se si intoarce,nu spun ca nu este necesar in acea locatie ,se gasesc tot timpul citiva aiuriti care sa ramina pe rosu chiar in acea zona.important sa nu se considere ca lucrul este rezolvat si sa uite de licitatia de concesionare

istvan78

Quote from: yetiman on May 15, 2015, 02:15:42 PM
@MNU - cred si sper sa fie doritori, tocmai fiind vorba de o solutie mobila. Se poate muta usor in alta locatie, cand va fi cazul.

Eu ma tem ca tocmai de asta nu se vor inghesui ofertantii. Un punct de asta provizoriu de alimentare nu atrage clientii. Soferii pe autostrada opresc sa se odihneasca, sa se relaxeze, sa manance, sa bea cafea, sa-si intinda picioarele, sa mai alunge plictiseala copiilor la locul de joaca. Si cu o ocazie si alimenteaza. Dar pe langa 50 de Euro bagati in rezervor, se poate sa mai cheltuie alti 50 pe mancare, bauturi, etc... Eu unul stiu ca asa imi programez opririle la drumuri lungi pe autostrada.

In lipsa acestor servicii conexe, la aceste spatii vor opri doar cei care chiar au nevoie urgent de carburant sau sunt pe cale sa faca pe ei...
E foarte bine ca acestia sa aiba o posibilitate, dar sunt relativ putini si nu vor fi foarte atractivi pentru furnizorii de servicii.

Eu nu inteleg ce le lipseste CNADNR spre a deschide licitatie pentru concesiune completa? De ce e nevoie intai de studii si consultanta pentru definirea cerintelor? Din 5000 de angajati de la CNADNR nimeni nu e in stare sa se uite putin in vest si sa defineasca ce servicii ar trebui cerute pentru aceste spatii? Ca pretul corect il va gasi licitatia, nu?

rocklee

citeva imagini de pe lotul 4 lugoj deva ...umb-ul lucra cu spor ..iam prins in pauza de masa ... :)doar din trei locuri ..viaductul branisca ...se turnau piloni ...













si citeva din fuga masini .... :D



rocklee


rocklee

beroanele de la viitorul ecoduct ...si citeva imagini cu terasamentul din zona ...






rocklee

#21503
citeva imagini cu vitorul viaduct de la cariera de piatra bretea muresana ...si cu consolidarea dealului....






rocklee

#21504
si citeva cu consolidarea dealului ....











cam atat pentru azi ....nu am mai putut sa stau ...pentru ca atunci cind am urcat dealul la cariera sa fac pozele a inceput sa-mi palpaie lumina la baterie in bordul masini   si a trebuit sa fug la mecanic ....

am vrut sa fac un reportaj mai amplu ...sa merg la si pina la ohaba ..si gura sada la vitorul pod peste mures dar na fost sa fie ...poate altadata ... :(

aici puteti vedea toate imaginile

https://www.facebook.com/rufiusdieter.stefani/media_set?set=a.680212808774847.1073741880.100003584026406&type=3

laszlo.robert

Multumim de poze ,o intrebare :materialul rosu din terasament este zgura ?
PS:haioase pozele din mers"batea vintul"

horatiu.cosma

Multumim de poze. Ce e rosu e zgura, dada. In 2 poze consecutive am impresia ca pilonii sunt copii ale Turnului de la Pisa.

rocklee

nu e zgura e material dintrun deal de linga bacea- ilia ...din cate stiu  ???

adiarc

e din cauza oxidului de fier din solul respectiv
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Quest

Quote from: florindara on May 15, 2015, 02:14:01 PM
Chiar și ca soluție provizorie, este tare binevenită...

Corect ! Sa le dea drumul chiar si la benzinarii mobile, ca altfel din toamna ne facem de miru' lumii inca de la intrarea in tara cu 140 km de A1 continuu (Nadlac-Dumbrava) fara nici o benzinarie. Plus 130 km existenti Deva-Sibiu. Cred ca putem sincer felicita CNADNR ptr demers.

Si da, e ca o minge ridicata la fileu ptr viitorii concesionari, ptr ca intr-adevar lumea se va obisnui ca in aceste puncte se gaseste benzina, adica va prevala numarul celor care vor alimenta planificat, nu ca urmare a unei urgente...

Iar ptr a-i contracara pe ofertantii care practica sportul national numit contestatii, ar trebui discutat discret la CNSC & CAB ca termenele succesive de judecare sa fie cit mai strinse, ca sa se incheie rapid bilciul contestatiilor.

NGC20 ca de obicei ne tine la curent cu tot ce misca :) Multumim !
Common sense will get you far !