Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 27 Guests are viewing this topic.


Zinconiu

@SUBLIMU - ce e mai bine , sa nu le avem deloc sau sa le avem ? Imi amintesc de comentariile proteviste din 2012 la deschiderea Bucuresti - Ploiesti - " vai nu sunt spatii de servicii " , " vai nu sunt noduri " etc etc - eu in locul lor as fi vazut jumatatea plina a paharului ... macar la inaugurare ...

Ionut

Sunt si articole mai alarmiste, luati cu o doza de normalitate, nu de isterie.
:cheers:

sublimu

#21483
@Zinconiu

E doar un articol despre A1.  Intrebarile astea le poti adresa autorului la comentarii pe sait. Eu doar am postat un articol despre o problema cunoscuta aici pe forum.

NGC

#21484
CNADNR tocmai a publicat, mai discret, un anunt de licitatie pentru suprafete situate in spatiile de servicii de pe A1.

http://www.cnadnr.ro/92.32004-Invitatie%20participare%20LICITATIE.PDF

Depunerea ofertelor se poate face pana in 08.06.2015.



Documentul are data de azi, iar agentii economici interesati trebuie sa transmita o notificare de interes pana cel tarziu in 20.05.2015, deci peste 5 zile, din care doua sunt Sambata si Duminica.  :o

laszlo.robert

#21485
Cum arata o statie de carburati mobila ?pompa are roti sau se vinde direct din cisterna,sincer nu am inteles.

istvan78

#21486
"alimentare cu carburant - statii mobile"
"spatiu comercial - constructie usoara temporara/mobila"
" toalete ecologice"

WTF?  :o

Pare a fi ceva solutie provizorie, de urgenta. Dar de ce? De ce nu se concesioneaza deja pentru spatii de servicii permanente?

horatiu.cosma

Hmmm, e ca si cum CNADNR nu ar vrea sa se depuna oferte pentru spatiile de servicii.

yetiman

@istvan78 - ma gandesc ca vor o solutie rapida si temporara.

@laszlo.robert - din cate am vazut este un container standard in care se afla rezervorul si pompa de alimentare.

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

MNU

#21489
Ce naiba... nu mai inteleg nimic. Parca demarasera procedura de licitatie pentru intocmirea SF, consultanta sau documentatie pentru inchirierea spatiilor. Si parca licitatia a fost contestata/blocata. Daca acum au scos la licitatie direct atribuirea...

1. De ce au mai vrut sa cheltuie bani pe studii/documentatie de atribuire?
2. Daca nu au nevoie de documentatia respectiva, DE CE mama naibii au intarziat atatia ani demararea procedurii de oferire a spatiilor la inchiriat?



LE: OK, e vorba de statii provizorii... tot e aiurea ca au intarziat atata. Cati or sa "se inghesuie" stiind ca vor fi dati afara cand se definitiveaza procedura?

Ionut

O fi vreo solutie temporara pana cand sunt gata benzinariile? ???

NGC

#21491
Quote from: MNU on May 15, 2015, 01:59:43 PM
Ce naiba... nu mai inteleg nimic. Parca demarasera procedura de licitatie pentru intocmirea SF, consultanta sau documentatie pentru inchirierea spatiilor. Si parca licitatia a fost contestata/blocata. Daca acum au scos la licitatie direct atribuirea...

Cele doua licitatii pentru "Contract de servicii de Consultanta (asistenta tehnica, financiara si juridica) avand ca obiect "Realizarea Studiilor de Fundamentare a Deciziei de Concesionare a Spatiilor de Servicii aflate pe tronsoanele de autostrada componente [...]"" au fost anulate in 20.03.2015.

istvan78

@MNU: atentie ca acum se liciteaza o solutie temporara. Ce spui tu despre SF&etc.. poate fi exact motivul pentru care cauta acum toar solutii provizorii...

florindara

Chiar și ca soluție provizorie, este tare binevenită... 

yetiman

Licitatiile au fost anulate pentru ca a fost un singur ofertant.
Si cred ca au ajuns la concluzia ca nu mai e timp de pierdut si trebuie sa gaseasca o solutie de compromis, cu implementare rapida, in asteptarea unei solutii permanente.
Cel putin asa sper ca e situatia.

@MNU - cred si sper sa fie doritori, tocmai fiind vorba de o solutie mobila. Se poate muta usor in alta locatie, cand va fi cazul.
Am vazut-o folosita si in situatiile cand o companie petroliera a castigat o locatie, si au folosit statii mobile pana la finalizarea constructiei definitive.
E si o strategie de marketing in spate, sa obisnuiasca clientii ca vor gasi carburant in locul respectiv.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu