Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 24 Guests are viewing this topic.

nedcatalin

Ar fi genial daca ar inlocui si acele mizerii de indicatoare.

Quest

NGC20 sau alti colegi: in 12.2014 s-a anuntat emiterea autorizatiei de constructie ptr Lugoj-Deva Lot 2, km 37+681 - km 47+090 (sectiunea C+D)

km 37+681 este intre DJ681 (Faget) si DC113 (Batesti)
km 47+090 este la pasajul pe DC100 peste A1 de la iesirea din Margina catre Nemesesti

Intre timp s-a mai dat vreo autorizatie ptr dupa km 47+090 dar pina la primul tunel (km 53+010) care e subiect separat ?
Common sense will get you far !

NGC

#21332
^^^ Nu mai sunt alte autorizatii noi pentru lucrari la autostrazi de la ultima tura (17.03.2015, Sebes - Turda lot 4).

Vezi si aici situatia pentru Lugoj - Deva lot 2, 3 si 4.

Va tin la curent cand apare ceva.

bogdymol

O filmare de ieri de pe acelasi santier: Autostrada A1 intre Pecica si Arad.

http://www.youtube.com/v/VWZJD5tW008
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

TibiV

Este clar că mai au de lucru...
Dar 2 luni ar trebui să fie mai mult decât suficiente.
Doamne ajută !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

teocharis

"capsunarii" se intorc la sf lui Iulie, deci este timp suficient ptr deschiderea integrala Arad-Nadlac.

AFC

@bogdymol, multumim de filmare. Sigur va fi gata in Iulie. By the way, poti sa-mi dai detalii despre coloana sonora. Imi place. :)
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

danutzu_1069

#21337
@bogdymol
LA min 3.26 era radaru' la pândă pe banda de urgenta!  :lol:
Aveai viteza regulamentara???

ionutz08

pecica - arad in aproximativ 9 minute. :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:

bogdymol

Mergand cu max 100 km/h, plus reducere aproape la 0 cand treceam peste denivelari.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

danutzu_1069

Pai vezi ca era o limitare la 80km/h. Sa astepti plicu' acasa.  :lol:
:D

bogdymol

N-am spus ca peste tot am mers cu 100 :D
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Goldmund

bogdymol,
buna filmare si noutati destule. Mersi!

user201

Mulțumiri tuturor celor care au postat poze și filmări cu A1 în ultimul timp.
Am avut și eu ocazia să văd săptămâna trecut cum stau toate loturile terminate și cele în lucru, din păcate pentru postare, fără poze:
- Pe vechea ocolitoare a Sibiului au apărut niște gropi pe sensul de deplasare spre Deva, pe banda 1, pe lângă vechile petece și mici trambuline pe sensul spre Sibiu.
- Pe lotul 3 cu viaductul de Aciliu continuă atât lucrările, cât și alunecările, fiind un fel de meșter Manole, dar fără a se afecta carosabilul. Faimoasa crăpătură am impresia că a reapărut de data asta sub forma unei gâlme destul de serioase, dacă nu am confundat locul, iar în marele debleu de după viaduct spre Sibiu, am văzut că apăruseră niște fundații groase din beton armat. Acest lot per ansamblu avea mici trambuline pa ambele sensuri și în zonele fără probleme. Lucrau incipient și la spațiile de servicii aferente lotului.
- Pe fostele loturi Straco și Strabag au apărut mici alunecări de teren care păreau a fi "în lucru". Oricum podul de la ieșirea de la Șoimuș nu cred că va fi gata mai curând de toamna aceasta, existând în zona sa decopertată și mici găuri în beton și toate rosturile de dilatație de pe sensul decopertat fiind scoase și neînlocuite încă.
- Pe loturile noi, nu am putut vedea din DN lotul UMB, dar am văzut următoarele 2 loturi, și pe cel ce nu aparține lui Salini, lucrările erau în desfășurare, cu structuri și terasament ce erau pe alocuri destul de evoluate ca și stadiu. Cei de la Salini decopertaseră în continuarea lotului existent, dar păreau a fi lucrări incipiente.
- Pe lotul 2 Tm-Lugoj, lucrările păreau a fi avansate, supra traversările(gradul mic de finalizare a acestora ) părând a fi cauza pentru care lotul nu se poate deschide în vară.
- Foarte plăcut lotul cel nou de lângă graniță, unde deși se mai lucra pe lângă carosabil și la supra traversări, se putea circula foarte bine. Mi-a plăcut că am scăpat de Pecica și de cele 2 treceri peste CF.

Mai departe, M43 părea gata de dat în folosință, cel puțin în zona în care se intră pe ea venind de la Nădlac.

NGC

Cred ca am uitat sa va spun ca cele 2 licitatii pentru consultanta pentru concesionarea spatiilor de servicii au fost anulate acum cateva saptamani.

Este vorba despre "Contract de servicii de Consultanta (asistenta tehnica, financiara si juridica) avand ca obiect "Realizare Studiu de Fundamentare a Deciziei de Concesionare a Spatiilor de Servicii aflate pe tronsoanele de autostrada componente ale Axei prioritare TEN-T 7 ( Nadlac-Sibiu-Pitesti )"" si "Contract de servicii de Consultanta (asistenta tehnica, financiara si juridica) avand ca obiect "Realizarea Studiilor de Fundamentare a Deciziei de Concesionare a Spatiilor de Servicii aflate pe tronsoanele de autostrada Cernavoda - Constanta plus Varianta de ocolire Constanta, Autostrada Transilvania si Autostrada Bucuresti – Ploiesti"".

Motivul este ca "au fost depuse numai oferte inacceptabile si/sau neconforme".