News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 37 Guests are viewing this topic.

florin74

La al doilea podet cu probleme, sensul Sibiu Sebes (acum este o denivelare destul de mare), au inceput sa excaveze in lateralul podetului, in exteriorul terasamentului (partea mai joasa a dealului). S-ar putea sa faca ceva lucrari de consolidare acolo.

Taifun

#21241
Buna seara forumistilor!!!
Hristos a Inviat !!!
Am vazut ca ati publicat cateva poze de pe lotul 2 Timisoara Lugoj am si eu cateva poze noi de pe traseul Izvin Topolovatu Mare  http://imgur.com/a/9AxHe in una din poze de vede nodul de la Topolovatu Mare si Nodul de la Izvin si autostrada si dn 6 :D
Cat despre lot 3 al Autostrazii Sibiu -Orastie o sa platim pana cand o sa se gandeasca cineva sa construiasca tunelul de Aciliu si verificarea sectorului Apoldu de Jos pana la Aciliu acolo vor fi mereu probleme pentru ca cineva din ministerul transportului nu a facut studiile topo geo si altele.
Ar trebuie sa invatam din problemele care le-am avut si atunci cand facem studiile de frezabilitate sa aducem experti care sa faca studiile bune de la inceput Ex(Pitesti-Sibiu) Lugoj Deva (Margina-Soimus).
Chiar ma bucur sa vad ca vom merge de la Izvin pana la Mako pe autostrada o minune care trebuia facuta inca din 2007.
Va sustin intiativa pentru dezvoltarea infrastructurii si sa le demonstram celor care ne conduc atat Ministerul Transportului si Guvernului si Parlamentul ca noi ne dorim sa calatorim rapid si sa atragem turisti straini pentru ca avem o tara prea frumoaso ca sa mai fie condusa de catre niste oameni care nu au o viziune pe termen lung. :D
Va doresc  seara faina continuare si la cati mai multi forumisti noi !!! :) :D

Ionut

^ Pozele taifunului. :)























Adevaratii pasionati vaneaza autostrazile din avion! Multumim. :)

alecu26

Quote from: Ionut on April 24, 2015, 08:03:17 AM
^ Habar nu am. Probabil sunt arbori cu o coroana bogata si care cresc in inaltime destul de mult (de exemplu plopi sau alte foioase).

fara plopi....cresc prea inalti si au viata scurta. CFR are gramada de probleme cu ei. Cad peste linia de contact la prima furtuna. Sunt foarte periculosi.

As merge pe salcam.
Drumurile noastre POATE;

Stefan Tudor

Nodul de la Topolovatu Mare! Yuhuuuuuu!  :D Super poze! Multumim! :)

TibiV

Cred că sunt primele poze făcute dintr-un business-jet.... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

neobluenet

Pozele sunt facut dintr-un avion WizzAir. Se vede in a cincea poza motorul roz.

Quest

Multumim de poze Taifun.
Ce atrage pozitiv atentia la Nod Topolovat este ca bretelele de autostrada ptr coborirea dinspre / urcarea catre Sanovita sint intr-un stadiu mult mai avansat de definitivare decit cele catre Izvin, ca si cind totusi TS va da drumul acestor 6 km pina la Sanovita inaintea restului de Lot.

Ce atrage atentia negativ este ca portiunea premergatoare nodului (in lui Eurocopter la 05'58" - 06'09" pod peste Valea Gacovinei) cum se vine dinspre Izvin, e in exact acelasi stadiu cu tenta de 'ravasit', asa cum era in 17.03 adica in 40 de zile nu s-a miscat acolo absolut nimic. Portiunea e exact unde se afla sit-ul arheologic km 73+080 -> km 73+320 pe care CNADNR l-a mentionat in raspunsul dat lui Cutter in oct. 2014.

IlisescuV spunea la inceputul lui aprilie ca are un fost coleg de faculta care lucreaza ptr TS pe acest lot de A1. Nu ne-am ales din partea lui cu nici o informatie mai aparte...
Common sense will get you far !

horatiu.cosma

In ultimele poze se vedea cum au inceput asfaltarile spre Izvin. Daca vremea e buna, pana in iunie o sa vedem negru in fata ochilor pana la nodul de la Izvin, deci stadiul e acceptabil acolo. Ce e problematic e, cum zice si Quest, zona km 73+080 -> km 73+320. Important e ca e o portiune scurta, odata rezolvata problema, se poate inainta foarte repede. Multumim de poze :).

Anonymous Rider

Sunt pe drum, de la Lugoj spre Sibiu.

Se lucreaza intens de la capatul Traian Vuia spre DJ694 (Dumbrava - Bucovat).
Se lucreaza la picioarele de pod ale nodului de la Margina.
Activitate si in zona Holdea.
S-a defrisat partial in zona DN68A-A1.
Se lucreaza la zona de parcare de la Ohaba.
Activitate slaba in zona organizarii de santier de la Grind/nod.

Poze mai tarziu.

AUT_XY

Hello !

I am new in this Forum, but i am not from Romania.
I am from Bulgaria.

I questions concerning the Highway.

Is it for sure, that the part from Pecica until Arad will be opened in the End of June / Begin of July ?
What about the Border? Will it be also opened in the End of June / Begin of July ? Or what is that situation?

Does anybody now if the Hungarian will finish ther Highway and Border until the End of June / Begin of July ?


I saw the great new Photos from the 22.4.2015 that have been postet. But i also wanted to ask you.


regards,
Aleksander

horatiu.cosma

#21251
Considering the inside information that we have, also the statement from our national road company and of course the pictures that you already saw, there will be an opening from Arad to Mako by the end of June, that includes also the border point. We are hopeful that everything will go according to the schedule.

adiarc

Welcome....you can check any estimated opening data in Ionut's signature
The opening for both the romanian and hungarian segment , including customs is estimated for 20.06
Have a nice day
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

IlisescuV

Din pacate nu m-am mai intalnit cu el. Daca as fi avut ceva de adaugat as fi spus.

AUT_XY

Hy !

Thank you very much for the friendly welcome !
I am not from Romania, but nevertheless thank you for the nice welcome and the information !
Really great to hear this news.

I drive every summer with my family from Austria to Bulgaria with our car.
I take the Route from Nadlac - Arad - Timisoara - Lugoj - Deva - Sibiu - Pitesti - Bucuresti - Giurgiu - Bulgaria.


I am happy that it seems so positive for the Autostrada part from (HU) "Mako" until "Arad" (RO).
Great that you are so helpful ;) Nevertheless we are neighbour countrys :)


Do you know anything about the situation of the Autostrada part from Timisoara (Izvin) until Lugoj (Balint) ?
I read in the last months that the part from Sanovita until Balint ( ~10km) will be opened in April this year, that means this month.

Is this information still actual or not?