Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 26 Guests are viewing this topic.

TibiV

#21135
http://m.mediafax.ro/social/nadlac-santuri-adanci-la-capetele-unui-marcaj-pietonal-de-pe-un-drum-national-foto-14124714

Interesante poze.
Trecerea de pietoni este marcată de-a dreptul genial !... :D

Dupa o zi a venit si raspunsul CNADNR:
Quote
Informare de presă
-17.04.2015-

În urma articolelor apărute în presă, referitoare la "Nădlac: Şanţuri adânci la capetele unui marcaj pietonal de pe un drum naţional", Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România face următoarele precizări
-          Amenajarea intersecţiei DN 7G cu DJ 709J este parte integrantă a obiectivului "Proiectare şi Execuţie Autostrada Nădlac – Arad şi Drum de Legătură, Lot 1 km 0+000 – 22+218";
-          La această dată lucrările de execuţie aferente acestui obiectiv nu sunt finalizate, finalizarea acestora, conform proiectului, fiind integral în sarcina Antreprenorului, "Asocierea Astaldi S.P.A. – Max Boegl România S.R.L.";
-          La intersecţia DN 7G cu DJ 709J, în prezent se execută lucrări de relocare a conductei de apă;
-          După terminarea acestor lucrări, conform proiectului, se va proceda la racordarea trotuarelor adiacente DN 7G, cu trecerea de pietoni semnalizată şi marcată pe acesta.
-          Totodată se va asigura şi continuitatea trecerii de pietoni între cele două sensuri de circulaţie ale DN 7G, prin reconfigurarea insulei denivelate dintre sensuri.   
C.N.A.D.N.R. S.A.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

steda

Acum doua zile am mers din Deva pana in Sibiu si am observat ca, la afisajul electronic la 10km de Sibiu ( cum vi dinspre Deva) , timpul este setat cu o ora inapoi ( probabil au uitat sa-l seteze cand s-a schimbat ora)

anacronox

Azi pe la pranz se lucra sustinut pe lotul 3 Orastie-Sibiu. Am vazut cateva basculante mari Volvo galbene cu insemnele Comsa

ion59

@anacronox
Nu cumva lot 3 Deva-Lugoj?

anacronox

Nu nu. La aciliu era treaba asta. Se lucra si cu 3 foreze la stabilizarea dealului si erau 2pompe elefant de la pomponio. Limitari la o banda pe sens in zona cu alunecari. Din cauza ploii si a restrictilor nu am putut face poze

Inginerul

Ieri (sâmbăta), am parcurs Nadlac Arad. Se lucra susținut in ambele puncte (nod Pecica si nod centura Arad). Nodul de pe centura Arad este aproape finalizat, ieri nivelau terenul aflat intre bretele. La Pecica au finalizat traversarea pasajului CF si au si asfaltat partea stânga, direcția spre Arad. Se lucrează susținut si la punctul de frontiera.

stefanudrea

Se mai stie ceva despre deschiderea acestui lot?

horatiu.cosma

Oficial, la finalul lunii iunie. Neoficial, dupa cum se misca, probabil ca vor termina mai repede. Depinde si de vecini, fiindca ma gandesc ca vor sa inaugureze in acelasi timp.

stefanudrea

Quote from: horatiu.cosma on April 19, 2015, 11:33:22 AM
Oficial, la finalul lunii iunie. Neoficial, dupa cum se misca, probabil ca vor termina mai repede. Depinde si de vecini, fiindca ma gandesc ca vor sa inaugureze in acelasi timp.
Pe 19 iunie plec spre Germania si ar fi minunat sa incep autostrada la lugoj sa macar timisoara. De aia intreb. Mersi si sper sa fie cat mai repede.

Ionut

Fals, nu la inceputul lunii iunie este termenul oficial.
Cel oficial este cel din semnatura mea.

radutm

#21145
Poze proaspete de pe lotul 2 Timisoara-Lugoj. S-a lucrat pe santier ieri, se lucreaza si astazi.

Primul set de poze, de la Sanovita:










cont inchis

radutm

Setul 2 - Topolovat. Nodul incepe sa prinda contur tot mai mult:












cont inchis

radutm

Setul 3 - Recas. Aici n-am putut sa stau prea mult ca incurcam camioanele! Era forfota mare, se cara balast catre Izvin.




cont inchis

radutm

Setul 4 - Izvin. Miscare multa pentru o duminica.










Cam atat! Din punctul meu de vedere concluzia este cat se poate de pozitiva.  :)
cont inchis

stangabriel

Faine poze. La Sanovita au demontat cativa metri de parapete sa poata trece pe celalalt sens cat se asfalteaza un sens? Ca pe mijloc vad ca e gata.