Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 26 Guests are viewing this topic.

Quest

#21120
Am fost pe Lugoj-Deva Lot 2, pe portiunea dintre Dumbrava si Faget. Stadiul lucrarilor n-as spune ca e prea incurajator vizavi de promisiunea Salini de-a da in trafic pina la sfirsitul lui 2015 portiunea Dumbrava-Margina.



la poza din coltul dreapta jos tubulatura extra-long cred ca e ptr un canal pe sub A, care nu e transversal ci oblic fata de A (cel putin asta rezulta din plansele DIWI ale SF final pe care le am)







Common sense will get you far !

radutm

Bravo Quest! Foarte bune sunt si pozele si explicatiile. La nodul de la Traian Vuia au miscat ceva?
cont inchis

istvan78

Nimic din ce-as fi vazut eu Luni cand am venit pe-acolo. Nodul proriu-zis e gata, in continuare catre Margina doar decopetare, dar asta e facuta de anul trecut.
La nodul de la Margina se vede "santier" mai pronuntat, s-a mai decopertat, delimitat, si se foreaza in continuare la viaductul peste CF & DN68A.


TibiV

Reacția premierului e sublimă:
Premierul Victor Ponta incearca sa lase impresia ca mitingul de la Mioveni nu e indreptat impotriva Guvernului, ci a conducerii Dacia Renault
http://m.hotnews.ro/stire/19937602
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Sunt declaratii ale unui lider de sindicat. Trebuie luate ca atare... adica nu prea trebuie bagate in seama, mai ales cand vine vorba de amenintari. Va rog nu dezvoltati subiectul, este mai mult o lupta intre angajati si managementul Dacia. Angajatii sunt manipulati. Chiar credeti ca le pasa de autostrada? Le pasa de locurile lor de munca. Orice motiv pentru o crestere de salarii si mai multa siguranta a locului de munca. Putem discuta in continuare in Parcare sau pe thread-ul Pietei auto, dar nu aici pe A1.

:cheers:

TibiV

Quote from: Quest on April 16, 2015, 12:28:49 AM

Quest, referitor le primele doua poze.
Esti sigur ca este "pasaj pe DC113 peste A1" ?
Mie mi se pare ca este A1 peste DC113...
Ai si un semn de "Öcolire", care pare sa indice ca pe perioada construirii pasajului traficul pe DC113 a fost deviat, urmand ca la final sa revina pe vechiul traseu dar pe sub autostrada...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Nu am vazut niciodata ca o autostrada sa fie supratraversata printrun astfel de podet, deci cred ca e invers.

TibiV

#21128
Dar in cazul asta inseamna ca vor trebui sa faca un rambleu inalt de vreo 4 metri.
Nu-mi dau seama de ce...  Nu au deal in stanga si in dreapta.
Dar adevarul este ca nu am vazut planurile pentru lotul 2, desi le-am cautat pe thread. Or fi pe undeva ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Quest

Quote from: TibiV on April 16, 2015, 05:37:52 PM
(...)
Quest, referitor le primele doua poze.
Esti sigur ca este "pasaj pe DC113 peste A1" ?
Mie mi se pare ca este A1 peste DC113...
Ai si un semn de "Öcolire", care pare sa indice ca pe perioada construirii pasajului traficul pe DC113 a fost deviat, urmand ca la final sa revina pe vechiul traseu dar pe sub autostrada...

Mea culpa, am gresit sistematic, atit la DC113 cit si la DJ694. Evident nu e "pasaj pe X peste A1", ci este "underpass ptr X pe sub A1".
Am facut corecturile. Mersi ptr atentionare.
Common sense will get you far !


alecu26

deci in sfarsit...a inceput UMB sa aduca grinzi. A inceput cu cele mai mici. Vreo 20 de metri deschidere...cam atat pot estima din inaltimea lor. Ce structura o fi acolo? e pe zona de paralelism cu DJ-ul. Cred ca un parau mai mic....Valea Bozului din ce vad pe gmaps.
Drumurile noastre POATE;

TibiV

#21132
Quote from: horatiu.cosma on April 16, 2015, 08:10:13 PM
http://www.puterea.ro/economie/noutati-de-pe-autostrada-a1-lugoj-deva-112064.html

Autorul a reusit sa mute "viaductul peste DN7 şi calea ferată dublă" pe lotul 4, la UMB... :)
Desi poza cu "beton de egalizare la culee viaduct, nod Ilia" (:lol:) kilometajul este dat ca aparinand de lotul 3
Doar ca nodul Ilia este la km 66,8 iar podul peste Mures la km 69,1...
Mama-mama
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

deci aia se turna acolo acum cateva zile...când s-a pus o poza cu pompa de beton vazuta din DN. Fundatie directa la viaduct sau pasaj superior...ce o fi acolo in nod? hmmm ???
Drumurile noastre POATE;

AlexIP

Azi-dimineață pe la 8:30, la nod Orăștie, sens spre Sibiu, mașina cu popice și limită de 40 (!) pe afișaj, băieții puneau conștiincios popicele... lipsea o bucată de vreun m lățime dintr-un rost metalic la podul de peste DN și mai stăteau și pieptenii ăia destul de dubios ca un fel de spike strip în pregătire. Unde era bucata lipsă, nu știu. A, și chiar în dreptul lor pe sensul opus MCV-ul la datorie, parcat pe banda de urgență în contrasens.