Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 35 Guests are viewing this topic.

pasadia

Rambursarea de la UE o primeste bugetul de stat, in baza dosarului prezentat de AMPOST si a platilor facute de MF catre CNADNR. Platile MF catre CNADNR se fac dupa ce CNADNR a platit catre constructori lucrarile efectuate de acestia.

Deci da, UE ramburseaza plati facute inclusiv pe 31 decembrie, dar e vorba de plati facute de MF catre CNADNR (sau de alte AM-uri catre alti beneficiari). Problema e ca si CNADNR are nevoie de un interval de timp la dispozitie pentru a intocmi dosarul trimis catre AMPOST, si AMPOST trebuie sa verifice acest dosar si abia apoi AMPOST va valida plata.

Repet, nu stiu sigur, dar ma astept ca si AMPOST sa impuna CNADNR-ului un termen limita, inainte de data de 31.12.2015, pana la care ii accepta dosarele (dosarele care trebuie sa cuprinda si platile efectuate). Dar destul, caci ne da Ionut afara de aici, chit ca interesul meu e legitim si vizeaza relatia CNADNR - TS si modul in care s-ar putea obtine o cat mai buna absorbtie pe POST astfel incat pe vitorul POIMM sa ne ramana cat mai multi bani la dispozitie.

Pentru detalii, in acest document, la pagina 5:

QuoteAM POS-T va verifica platile efectuate de beneficiari pe parcursul executiei lucrarilor si va autoriza rambursarea acestora. Plata efectiva se va realiza de catre Ministerul Finantelor Publice - prin Autoritatea de Certificare si Plata – catre beneficiarul final. AM POS-T este responsabila de monitorizarea constanta a proiectelor.

Beneficiar este CNADNR, NU TS, Strabag sau alti constructori!!!



Ionut

Mutati va rog discutia pe threadul fondurilor europene.


anacronox

#20958
articol din ZF din dimineata asta

prefer sa nu comentez continutul

Ionut

^ E totusi scris de colega Andreea. :) Nu ne mai baga in seama, poate a uitat de contul ei de-aici.


danutzu_1069

Mi-a sarit in ochi "Bucuresti - Ploiesti 19.5Km", asa de aproape e Ploiestiul de noi????

Daca-i zicea un "lot1" sau "tronson1" mai intelegeam....

icristian

Sunteti cam carcotasi, titlul este Situatia Santierelor de Autostrazi din Romania. Nu harta autostrazilor, mi se pare ca ar trebui sa profitam de faptul ca avem colegi pe forum care lucreaza pentru presa, nu sa ne luam de ei pentru orice chestie.

Aiud.dan

#20962
Daca localnicii afirma ca nu sunt lilieci, trebuie verificata pestera de niste speologi si sa filmeze , sint sau nu,daca nu sint sa inceapa lucrul si sa se ceada daune pentru intirziere celor care nu au emis autorizatia de mediu .

horatiu.cosma

A fost angajata o firma particulara care ar trebui sa determine acest lucru. Ideea e ca s-a facut un contract pe un an de zile, care pare destul de mult pentru a determina daca sunt sau nu lilieci acolo.

Ionut

Aici discutam strict de A1. Despre celelalte autostrazi va rog sa discutati in thread-urile corespunzatoare. Multumesc!

istvan78

Quote from: horatiu.cosma on March 31, 2015, 01:18:38 PM
care pare destul de mult pentru a determina daca sunt sau nu lilieci acolo.
Presupun ca rezultatul monitorizarii nu va fi doar o simpla constatare: "sunt niste lilieci acolo".... :rolleyes:

Ioan76

Quote from: Quest on March 30, 2015, 05:13:31 PM
Bun venit pe forum Ioan76 !

Mulțumesc. :)

QuoteDaca ai fost cu treaba la Brestovat inseamna ca te-ai oprit si-ai pozat chiar la nodul A1-DJ572 de la Topolovat/Lucaret.

Exact - și și mie mi s-a părut un semn bun că au pus traversele ( cea din depărtare o să fie pentru acces agricol ? ) și rampele sunt înălțate alea alea - în treacăt fie spus tot cu zgură sunt la bază. Ca și informație colaterală inclusiv drumul până la Lucareț a fost refăcut aproape integral ...

alecu26

oricum si speciile mentionate sunt absolut banale. S-a mai discutat.

Mare gafa a CNADNR ca a dat acea interdictie de 6 luni de lucrari. Acum UMB are toate motivele din lume sa prelungeasca termenul. E clar ca nu vedem nimic terminat nici pe lotul 4 in 2016. Cu alte mici problemute....cred ca sigur va fi inclusiv cu act aditional extensie pana in 2017.
Drumurile noastre POATE;

IlisescuV

Am un fost coleg de facultate care lucreaza la Tirena pe Timisoara Lugoj ca si inginer si mi-a zis ca ei vor sa termine anul acesta ca sa poata incasa banii cat mai repede.
Sper ca asa sa fie.

Quest

Quote from: IlisescuV on April 01, 2015, 10:29:14 AM
Am un fost coleg de facultate care lucreaza la Tirena pe Timisoara Lugoj ca si inginer si mi-a zis ca ei vor sa termine anul acesta ca sa poata incasa banii cat mai repede.
Sper ca asa sa fie.

Roaga-l sa-ti spuna cum e cu descarcarile arheologice cind se inchid complet siturile. Alte probl n-ar trebui sa aiba. Scriu de pe tel nu pot pune linkuri dar tu cauta in spate am trimis un post cu opisul lucrarilor de arta si minutajul filmarii facuta de Eurocopter pe lot in 17.03 a.c.
Common sense will get you far !