Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

13 Members and 23 Guests are viewing this topic.

alecu26

aoleoo...s-a tot discutat subiectul aici pe forum, si au tot aparut informatii. Inclusiv s-a discutat si un reprezentat destul de mare in functie a lui TS.

iti spun rezumatul pe mesaj privat....dar, daca este eficienta folosete si functiile de cautare ale forumului.
Drumurile noastre POATE;

BIGRED1984


NGC

#20522
Avem acum si explicatia la problema de ce nu s-a lucrat asa de mult la PTF de pe tronsonul Nadlac - Arad.

CNADNR a atribuit (direct) abia in 20.02.2015 un contract in valoare de 26,050,000.00 RON fara TVA catre ASTALDI / MAX BOEGL pentru "Achizitionare noi lucrari aferente solutiei de "Amenajare Punct de Control la Trecerea Frontierei la km 0+500 si Parcare de Scurta Durata la km 0+930" necesare finalizarii lucrarilor din cadrul Contractului nr. 92/87092/19.12.2013". Anuntul de atribuire este [155539] / 28.02.2015.

A fost o negociere fara anunt de participare.

Justificarea alegerii procedurii de negociere fara publicarea prealabila a unui anunt de participare: "Noi lucrari / servicii, constituind o repetare a lucrarilor / serviciilor existente si solicitate in conformitate cu conditiile stricte conforme cu cele stabilite in directive".

L.E. Durata de executie este de 125 de zile de la data de incepere a contractului.
http://www.cnadnr.ro/docs/comunicate/comunicat%20presa%20punct%20de%20control%20Nadlac%20Arad.pdf

Ionut

Au voie sa dea un contract asa mare pe atribuire directa?! Parca era o limita de niste sute de mii de euro, oricum in niciun caz 26 mil RON.

NGC

#20524
Valoarea de atribuire a contractului initial, "Proiectare si executie autostrada Nadlac-Arad si drum de legatura, Lot 1 - km.0+000 - km.22+218", a fost de 248,400,008.45 RON fara TVA.
Valoarea contractului atribuit recent reprezinta aproximativ 10,49% din valoarea de atribuire a contractului initial, dar este extra.

Anuntul de participare de la licitatia initiala contine paragraful:
QuoteNota 1: Autoritatea contractanta opteaza pentru achizitionarea ulterioara de noi lucrari/servicii similare in conformitate cu prevederile art. 122 lit j din OUG 34/2006 de la ofertantul a carui oferta va fi declarata castigatoare in cadrul prezentei proceduri de achizitie publica in cuantum de: 60.803.068,05 Lei fara TVA.

Ionut

Ah, deci se merge pe marja de 10% in plus pentru contractul semnat deja. Am inteles acum, este OK. Bun. Deci fac PTF...

NGC

#20526
Nu, nu se merge pe 10% in plus. Puteau merge pana la 20% in plus, conform conditiilor de licitatie.

In afara de paragraful de mai sus, in anuntul de participare la licitatia initiala mai apar si alte paragrafe:

Quote
II.2.1)      Cantitatea totala sau domeniul
...
...
...
Valoarea estimata a contractului de 304.015.340,26 RON fara TVA include si suma de 30.401.534,03 RON fara TVA reprezentand cheltuieli diverse si neprevazute in procent de 10% din valoarea estimata.
...
...
...
Nota 1: Autoritatea contractanta opteaza pentru achizitionarea ulterioara de noi lucrari/servicii similare in conformitate cu prevederile art. 122 lit j din OUG 34/2006 de la ofertantul a carui oferta va fi declarata castigatoare in cadrul prezentei proceduri de achizitie publica in cuantum de: 60.803.068,05 Lei fara TVA.
...
...
...
Nota 4: Valoarea minima a intervalului de la sectiunea II.2.1 reprezinta valoarea estimata a prezentei proceduri, in functie de care se va elabora si evalua oferta, iar valoarea maxima a intervalului de la sectiunea II.2.1 reprezinta valoarea estimata ce contine si valoarea posibilelor suplimentari.
   
Valoarea estimata fara TVA: intre 304,015,340.26  si  364,818,408.31 RON

Deci cei 10% pentru "cheltuieli diverse si neprevazute" sunt inclusi in valoarea de atribuire, iar cei 60,803,068.05 RON pentru "noi lucrari/servicii similare" sunt extra (diferenta intre cele 2 valori marcate cu rosu si albastru mai sus, care este chiar 20% din valoarea estimata marcata cu rosu).

Valorile din mesajul anterior le-am dat doar ca sa avem o idee despre cat in plus costa aceste "noi lucrari/servicii similare".  ;)

Calinm

Astazi 28.02 se lucra cu destule utilaje la nodul de la Centura A1 spre Pecica , la fel si spre Pecica pe autostrada.








panda_no 5

#20528
Quote from: NGC20 on February 28, 2015, 07:59:41 AM
Avem acum si explicatia la problema de ce nu s-a lucrat asa de mult la PTF de pe tronsonul Nadlac - Arad.

Este prevazut si un termen pentru finalizarea lucrarilor pentru aceste lucrari suplimentare?
Am cautat pe site-ul CNADNR dar nu am gasit asa ceva.
In aceste conditii cand vom putea sa trecem pe A1/M43 direct in Ungaria?
Inca mi se pare un vis, desi se pare ca nu va mai trece multa vreme pina la implinirea lui.

florin74

S-a publicat pe SEAP, azi noapte, la ora 01.30. Luni trebuie sa apara si pe site-ul CNADNR

NGC

^^^ Momentan nu se stie durata contractului.

panda_no 5

Ar fi de apreciat daca ar reusi sa termine odata cu tronsonul ungurilor din M43 si al nostru din A1.
Mai mult  ar putea dura partea de infrastuctura-utilitati, tot ce tine de functionarea unui punct de control.

rocklee

astazi am fost in vizita pe lotul 4deva lugoj sa vad ce mai este nou ....nimic nou sub soare .....doar ceva pe ici pe colo ....am facut si ceva pozi .....incep cu ecoductul de linga bretea muresan ....apoi citeva imagini de la dj 147 boz tirnavita ....si citeva imagini de la soimus unde erau parcate camionele care aduc zgura de la hunedoara si calan ... :)

rocklee

sa incepem cu citeva imagini cu sapaturile de la vitorul ecoduct si depozitul de zgura de furnal hunedoara calan ...aici am opservat ca au mai sapat ceva ...de la ultima vizita facuta cu alin simeria veche ....



de aici va veni ursul si vatrece pe ecoduct sa mearga in patrea celalta la ursoaica  :lol: