Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 29 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069


TibiV

Sigur că da !

Sfântu' aşteaptă autostrăzile !....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Morala: chiar si bauti, peundeperg-istii sunt in stare sa vorbeasca cu sens despre autostrazi, unlike politicians  :lol:

bbk

Salutare si bine v-am gasit, urmaresc acest topic de vreo 2 ani, fiind in Italia, nu am postat nimic pentru ca nu aveam cu ce sa contribui, acum cand am avut ocazia nu am ratat-o. Pozele sunt facute cu telefonul, calitatea mai lasa de dorit,
incep de la nodul Margina

la nod (img Spre Lugoj)

descarcau utilaje pe dc 106 inspre Sintesti


se lucra la podul peste Bega (img spre Deva)


La intersectia cu dj682d (intre Margina si Sintesti), img spre Lugoj


img spre Deva



La intersectia cu dc103 Margina-Zorani


img spre Lugoj

aici au facut gaurile(sau cum se numesc) pentru pilonii pasajului


img spre Deva


Intersectia cu dc 100 intre Margina si Nemesesti, sambata seara aici era utilajul cu care au facut gaurile pt pilonii pasajului iar duminica le-u incarcat si transportat(nu stiu unde :D)

img Spre Lugoj

in spatele meu era inlaturat stratul vegetal, banuiala mea e ca e pentru relocarea dc-ului

img spre Deva


aici decopertarea se opreste

Pe o distanta de vreo 2km nu se vad decat descarcarile arheologice, pana la iesirea din padure inspre Nemesesti,
img spre Lugoj


img spre Deva

aici mai era decopertat aprox. 1 km iar mai departe nu erau decat descarcarile arheologice
Intre Nemesesti si Costeiul de sus nu s-a decopertat nimic, fiind vizibile doar descarcarile arheologice
si bucatile de panglica pentru delimitare, iar dupa Costeiul de sus inspre Cosevita nu am vazut nici macar urme

Nu stiu ce alte lucrari se mai pot face in perioada aceasta, dar ceva miscarea era pe toata zona.
Daca cineva vrea sa prelucreze pozele se gasesc aici http://imgur.com/a/wfo9Z#0.
:D

alecu26

Ziceam sa numarati stalpii intre doua semne
Eram la o nunta..
.si vinul era foarte bun si tastele foarte mici.
Drumurile noastre POATE;

Ionut

^ Multumim, bine ai venit! :cheers:
Cand ai facut pozele? Ieri, sambata?

bbk


rocklee

bine ai venit printre noi bbk...multumim de poze ....si comentarile pe imagini .... :)
sa speram ca pe viitor sa ne mai aduci vesti de la fata locului   :D

Quest

Quote from: nenea_hartia on February 07, 2015, 06:24:29 PM
Pe National Geographic. Vezi aici. Începând cu minutul 14:30 se vorbește despre permafrost. Ce spunea alecu26 se regăsește pe la minutul 26:00.

Multumesc nenea_hartia & alecu26. Comentariul meu la feroviare.
Common sense will get you far !

rudolf.s

#20319
Inca un articol idiot, fara nicio informatie noua. Cine scrie astfel de articole?

Autostrada ungurilor ne bate la usa



QuoteDeşi nimeni nu estima acest lucru, se pare că vecinii din vest se mişcă bine cu lucrările la autostradă şi o vor finaliza în curând.

ARAD. Toată lumea, de la autorităţile centrale, la cele regionale şi cele locale, anunţa în urmă cu un an de zile că autostrada Nădlac-Arad va fi finalizată înaintea autostrăzii Nagylak-Mako, din Ungaria. Tot atunci autorităţile spuneau că românii nu vor putea circula spre Occident pe autostradă din cauza vecinilor care îşi vor termina lucrarea de abia prin octombrie-noiembrie 2015, în timp ce şoseaua noastră ar urma să fie gata în vara acestui an, în perioada mai-iunie 2015. Tocmai de aceea se punea problema devierii circulaţiei TIR-urilor de pe autostradă, interzicerea camioanelor pe şoseaua de viteză, urmând ca TIR-urile să folosească în continuare DN 7 pentru a ajunge la Nădlac. ,,Dacă maşinile de mare tonaj ar face coadă, cum se întâmplă în preajma sărbătorilor sau în weekend-uri, s-ar bloca drumul de legătură dintre DN 7 şi autostradă", spuneau atunci drumarii. Însă ultimele informaţii venite dinspre Ungaria modifică total datele problemei.
Se pare că vecinii maghiari au accelerat procedurile de achiziţie, au contractat deja o firmă pentru a lega autostrada de la frontieră de cea de la Mako, iar acum au demarat deja lucrările în ritm alert. Potrivit ultimelor informaţii, se pare că drumarii din ţara vecină lucrează pe repede-înainte pentru a ajunge cu autostrada lor la Nădlac în acelaşi timp cu constructorii din ţara noastră. ,,Din câte am aflat, termenul lor de finalizare este cândva în luna iunie, cam o dată cu finalizarea autostrăzii Nădlac-Arad", ne-au spus reprezentanţi ai Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR). Asta chiar dacă, în urmă cu ceva timp, ungurii erau mult în urmă cu lucrarea. Se pare că şoseaua noastră, care bate deja la porţile Ungariei, i-a mobilizat pe vecini, aceştia trăgând tare pentru a recupera timpul pierdut.
Drept urmare, problemele cu TIR-urile în vamă ar putea dispărea. Mai mult, autorităţile deja negociază realizarea unui punct de trecere a frontierei pe autostradă, dar şi a unor dotări necesare pentru controlul şi cântărirea camioanelor. ,,Construcţiile vor fi provizorii, pentru că estimăm că vom intra în spaţiul Schengen şi nu vom mai avea controale la frontieră. Aşa că punctul de trecere a frontierei va fi dotat cu gherete provizorii, cel mai probabil", ne-au mai spus cei de la CNADNR.

teocharis

"Mai mult, autorităţile deja negociază realizarea unui punct de trecere a frontierei pe autostradă, dar şi a unor dotări necesare pentru controlul şi cântărirea camioanelor. ,,Construcţiile vor fi provizorii, pentru că estimăm că vom intra în spaţiul Schengen şi nu vom mai avea controale la frontieră. Aşa că punctul de trecere a frontierei va fi dotat cu gherete provizorii, cel mai probabil", ne-au mai spus cei de la CNADNR."

autoritatile=care?
negociaza = cu cine?
punctul de trecere a frontierei va fi dotat cu gherete provizorii, cel mai probabil = depinde de vreme, de mood, de muschii lui x sau y, etc?


un exemplu despre cum NU trebuie scris un articol

TibiV

Quote from: rudolf.s on February 09, 2015, 12:53:43 PM
Inca un articol idiot, fara nicio informatie noua. Cine scrie astfel de articole?

Autostrada ungurilor ne bate la usa



Am dat si eu pe linkul postat de tine si nimic... Spunea ca pagina nu exista....
Am sperat ca si-au dat si ei seama ce prostii au scris si ca au sters articolul...
Dar nu, articolul este acolo, pe prima pagina!...

Doar ca linkul corect este:
http://www.aradon.ro/autostrada-ungurilor-ne-bate-la-usa/1502789

Probabil ca autorul, Alin Gherasim, este proaspat angajat...Sau ca e prima data cand scrie despre subiect...  Dar si asa ar fi trebuit sa aiba un sef care sa citeasca si sa opreasca publicarea unor tampenii...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rudolf.s

Corectat.
Ce e mai ciudat e ca Alin Gherasim a tot scris articole si erau acceptabile. parca a uitat tot. :)

horatiu.cosma

Eu zic ca nu are sens sa comentam pe baza acelui articol, pierdere de vreme si de neuroni.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)