Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 27 Guests are viewing this topic.

Ionut

Am modificat semnatura si am pus si noua zestre de 22,248 km Nadlac-Pecica. NU am pus si cei 6 km dintre Pecica si nod A1-DN7, o sa ii pun cand e gata si lotul 2. Avem, asadar, cu o mica indulgenta, 700 km de autostrada in Romania! E ceva.

In exploatare (km reali, nu km de numerotare) la 19.12.2014:
A1: Bucuresti-Pitesti 109,66 km (include Pitesti bypass)
A1: Sibiu-Sebes-Orastie-Simeria-Deva 132,43 km
A1: Dumbrava-Sanovita 27,472 (intre nod A6 si Sanovita NU se circula, desi segmentul este finalizat)
A1: Izvin-Timisoara-Arad 54,00 km (include Arad bypass)
A1: Pecica-Nadlac 22,248 km (NU include segmentul de aproximativ 6 km din lotul Pecica-Arad)
A2: Bucuresti-Cernavoda-Medgidia-Constanta 203,00 km
A3: Bucuresti-Ploiesti 56,29 km (sectiunea de 6 km intre CB si zona Pipera/Tunari nu este terminata)
A3: Campia Turzii-Gilau (Cluj vest) 52,00 km
A4: Constanta bypass 22,20 km
A6: A1-Centura Lugoj 11,40 km
---------------------------------------------------------------------
TOTAL KM REALI IN EXPLOATARE: 690,70 km
* NU sunt inclusi cei aproximativ 6 km din A1 dintre Pecica si nod A1-DN7 din lotul Pecica-Arad
* pe aproximativ 10 km intre nod A6 si Sanovita NU se circula, desi segmentul este finalizat
---------------------------------------------------------------------
A1: 345,81 km din total 576,13 km, 60,02%
A2: 203 km din total 203 km, 100%
A3: 108,29 km din total 580,89 km, 18,64%
A4: 22,20 km din total 82,20 km, 27%
A6: 11,40 km din total 273 km, 4,18%
---------------------------------------------------------------------

Interesant este ca am atins 60% din A1!!!

florindara

Din punctul meu de vedere, ne trebuie urgent benzinarii pe sectoarele noi din A1 si A3. Este inadmisibil si jenant sa ai portiuni atat de lungi fara si sa fii obligat sa iesi de pe autostrada pentru a alimenta. Nu putine vor fi situatiile in care necunoscatorii (mai ales straini) sa ramana fara carburant.

alecu26

mare benchmark asta de 700. Sa vedem când trecem de 800. Sa speram ca va fi 2016...cu toate ca ma indoiesc. Dar sigur 2017. Sau in 2017 trecem direct de 900?
Drumurile noastre POATE;

sebba

#19818
Horatiu, nu a fost chiar asa cu masinile alea doua.
Una era oprita la niste lucrari si cealalta mersese cuminte pe banda 1. Am ajuns noi chiar cand depasea.

Asfaltul e chiar ok, nu sunt trambuline
Sailing away! S/Y Haimana

danutzu_1069

#19819
Echipajul ala cu MCV, din giratoriu, statea la "ciupeala"?
La cum era orientata masina...
Unde or fi invatat sa stationeze asa intr-un sens giratoriu?

Multumim pentu filmare

AFC

kidu,sebba - multumim pentru filmare si pentru efortul vostru. Cred ca prin Mai cel mai tarziu se va inaugura si ce a mai ramas din lot 2.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

teocharis

ungurii ce deadline au ptr sectorul  Mako-Nagylak?

Stefan Tudor

Deja se face rutarea pe A1 pe google maps! :D Pe DN dau 28km in 23 de minute! Pe A1 dau 34km in 20 min! Voi decideti ce alegeti! Eu vin vineri de la München la Sibiu! Intru sa vad cum e lotul nou! Drumuri fara incidente si Sarbatori Fericite dragi forumisti!

AFC

 :)
Quote from: teocharis on December 20, 2014, 10:36:47 AM
ungurii ce deadline au ptr sectorul  Mako-Nagylak?
Parca era vorba de Iunie-Iulie 2015. Probabil se vor grabi sa dea drumul mai repede.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

teocharis

poate pune Klaus o vorba langa stim-noi-cine ptr Schengen pana atunci? :-[

Pellady

#19825
Nu conteaza articolul,cat galeria de poze. Frumos, abia astept sa dau o tura pe acolo. Multumim de filmari. :cheers:
Autostrada Nădlac-Arad a fost deschisă pe 28 de kilometri

Calinm

merg si eu imediat sa fac o filmare pe ambele sensuri cu goprou. :)

alin_simeriaveche

#19827
Dragi colegi va salut si eu dupa o luuuuunga pauza de activitate pe forum dar sa stiti ca de urmarit v-am urmarit permanent, ba de pe un telefon vai si amar, ba de pe vreo tableta imprumutata,ba de pe la soacra :D(unde sunt e o zona in care accesul la net se face dificil, mai costisitor si de proasta calitate). Acum sunt acasa in vacanta, am aparatul foto cu mine, unul bunicel si sper cu ajutorul Domnului si al lui roocklee :D sa facem o expeditie (roocklee spune una mai lunga: lot 2,3,4...dar mai vedem)

Felicitari Seba si Kidu(vb lui alecu26, bine ai venit in clubul taticilor cu "bebei") pt filmare. sunt bucuros si pt acest lot inaugurat chiar daca este scurt si nu se leaga de nimic, va mai salva ceva vieti omenesti.

marius_ar

Autostrada A1 de la Nădlac la Pecica, cu tot cu drumul de legatură dintre DN7 si A1 (x1).

https://www.youtube.com/v/55zXdMYFsGo

Limita de viteză temporară la 100 km/h. Cei care vin dinspre Pecica spre Arad pe DN7 au STOP, deci drumul cu prioritate este cel de ieşire de pe autostrada.

ciprebbe

Multumesc de filmari (marius, kidu sebba),
avem 6 supratraversari (pe 28 km) suficiente pt agricultorii din zona.
E mortala reactia soferului din finalul filmarii lui marius.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe