Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 23 Guests are viewing this topic.

flanker1

Quote from: ciprebbe on December 19, 2014, 10:37:36 PM

" deci estimăm 50 de kilometri. Acesta este ritmul de lucru".


Daca in ficare an din 89 incoace construiam cate 50 km, acuma am avea aproape 1500 km. Dar nu a fost asa. Am ramas in urma, asa ca.. 50 km/an deja e cam putin

alecu26

si ambele astea sunt restante.

Tm-Lugoj trebuia in mod normal sa fie gata in 2013 pe la inceput. Gilau Nadasel ramasita de la Bechtel.

Daca e sa ignoram vorba aia...cu mintea de pe urma, ce fler fantastic ar fi avut Boagiu/Boc/Basescu sa fi scos la licitatie in 2010-2011 si loturile astea 3 din Deva Lugoj????

La cate probleme au fost (2 loturi cu firme in insolventa, 1 lot anulat si reluata licitatia si aproape inecata din nou, un lot cu probleme de alunecari si intarzieri enorme) nu ar fi fost nici o problema de finantare.

Cred ca asta ar fi o solutie: licitat si proiecte de rezerva care sa fie in stand by...cumva cum sa facut cu Gilau Nadasel.
Drumurile noastre POATE;

Archi

@etalgor     In cateva saptamani nu cred. Mai este de terminat parca o supratraversare si pasajul peste CF. Asta fara sa iau in calcul eventualele deteriorari cauzate de oprirea lucrarii. As putea spune insa 2 luni, dar de vara nu de Iarna.

alecu26

Hai ca nu mai e mult pana in departe. Cel tarziu in aprilie mai...as zice ca avem si cei 6 km de la Sanovita, si cei x de la Pecica si Mako.

Ma pot duce si eu linistit chiar odata pe luna la Szeghed la bazine.
Drumurile noastre POATE;

bogdymol

Quote from: stangabriel on December 19, 2014, 07:49:33 PM
Resul lotului 2, Pecica Arad,pana la calea ferata are strat de uzura?

Centura Arad - Pasaj CF langa Pecica: are vreo 10 km lungime, din care totul e cu strat de uzura, mai putin aprox. 1 km (care are nevoie doar de uzura) si o alta bucata de 500 m chiar langa pasaj unde mai trebuie balastul stabilizat+asfalt
Pasaj CF - Nod Pecica: 1 km la care mai trebuie lucrat inclusiv la umplutura

In rest, marcaje, parapeti, garduri de protectie si pasajele peste autostrada + CIC mai trebuie terminate.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Kidu

#19805
Iata filmarea facuta astazi (ieri pentru ca e trecut de miezul noptii) impreuna cu sebba:
https://www.youtube.com/v/Qz6fcGX6dUQ

Imi cer scuze pentru ca a durat atat de mult insa am avut o zi foarte aglomerata.

@sebba, ma bucur ca te-am cunoscut si sper sa tinem legatura, sa ne mai vedem si la alte ocazii asemanatoare.

@alecu26, multumesc! :)


rocklee

kidu  :cheers:  in cinstea ta ...si sati traiasca aia micu ...multa sanatate iti doresc si multumim de filmare  :cheers:
multe salutari si multumiri si lui sebba  :) :bye:

SB76UFO

@kidu & sebba, va multumesc, e ca un cadou adus anticipat, de mosu :cheers: :gj:
"Prostia este eternă și invincibilă"

Kidu

Va rog sa imi scuzati stangaciile in editarea video pentru ca l-am facut pe viteza pentru a-l impartasi cu voi. Sincer sa fiu nici nu m-am dus pregatit pentru ca am iesit de la munca si am filmat cu un Iphone 5, lumina a fost cum a fost si nici eu nu prea am mai facut editari video.
Oricum, cu Windows Movie Maker iti faci treaba la un nivel de baza ca sa zic asa.

Numai bine tuturor si drumuri fara incidente!

etalgor

Multumim pentru efort  :cheers: Mi se pare impresionant ca au reusit sa o aduca la stadiul care se vede, fata de cum arata in filmarea lui Eurocoper din 28 octombrie. Pe langa ce s-a facut in ultimele 7 saptamani, cele ramase pe lotul 1 par o nimica toata. Sper sa nu o lalaie pana la vara, daca vremea nu se strica, ar putea sa-i dea bataie dupa sarbatori...

stangabriel

Multumim de filmare. Momentul cel mai tare e la inceput cand trec prin fata masinii cei care monteaza un panou.

horatiu.cosma

#19812
Multumim pentru filmare,la cat mai multe :cheers: Stai linistit, partea cu editarea e cea mai putin importanta :). La o prima vedere, pare destul de neted asfaltul considerand stabilitatea camerei, se poate incerca si testul paharului cu apa la o adica. Mai e ceva de lucru la panourile antiorbire, parapetii exteriori, si eventual la acele luminite rosii reflectorizante care pareau ca nu sunt puse la distante egale. In schimb, pe la minutul 9 am vazut 2 utilaje care mergeau pe ambele benzi cu viteza redusa, ceea ce nu se poate repeta dupa ce apar romanii de afara, dornici sa ajunga cat mai repede acasa, si care vor uita de limitarea la 100. Buna observatia cu comparatia fata de 28 octombrie, avand in vedere ploile din ultimele luni, constructorii chiar au lucrat foarte bine. Beau o bere si pentru ei :). Daca totul merge bine, in aprilie-mai avem si ceilalti 10 km, si la vara totul pana la Mako.

Alexuss

Am iesit la 23:00 de la job, si nu m-am putut abtine sa nu dau o tura pe noul lot inaugurat.Pe scurt: pe sensul de mers catre Nadlac, primii km sunt cam valuriti, iar apoi calitatea este "in limite".pe celalalt sens pare a fi mai ok, in rest, lotul este "plictisitor" de drept, daca pot spune asa, motiv numa bun sa profit de lipsa traficului si a radarelor de inceput ca sa ii dau tare :D. Ce am vazut in schimb, multe animale moarte pe banda 1. Ca timp am facut 50 de minute Nadlac-Timisoara ( nu stiu daca e mult sau putin, pentru ca eu de obicei ies pe la Cenad din tara).
Ca o concluzie, e imbucurator ca s-a mai deschis un lot, dar pana nu se deschide si partea ungara, utilitatea lotului este limitata.
O seara buna tuturor!

cassyo

Imi cer scuze ca debutez aici cu un "off topic" (fata de Pecica-Nadlac)
http://www.romanialibera.ro/actualitate/proiecte-locale/o-portiune-din-autostrada-nadlac-arad-a-fost-deschisa-traficului-361638
Neaga a mai cosmetizat un pic orizontul de incepere a Pitesti-Sibiu din 2017 in 2018, corectandu-si superiorul. Privind cele doua termene, parca mai realist pare ultimul, cel mai apropiat avand mai degraba un parfum politic.
Sa dea Domnul sa fie insa pe dos si sa aiba acoperire estimarea lui Rus !
Calatorului ii sade bine cu drumul