Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 25 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

eu ma intrebam acum 2 ani de ce nu s-a facut pe V Muresului, pe unde desenase Iptana.  Acum nu ma mai intreb. S-a inceput santierul pe Deva-Lugoj. Gata. La revedere. Haideti sa o terminam pe traseul actual si sa nu ne mai gandim la ce-ar fi fost daca si cu parca.

poate va pricepeti voi mai bine a costuri, dar e greu sa spui care e mai scump ca nici ecoductele acelea nu sunt ieftine si nici cocotatul pe munti.


Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Va rog terminati discutia asta, repet, e inutila. Incep iar sa dau ban.

alecu26

atunci sigur nu era vorba de ecoducte. Muntii aia numai munti nu sunt....viaductele sau debleele nu prea vor depasi in specatulozitate sau cantitati ce s-a intplat sa zic pe lotul 3 si 4 de pe Orastie-Sibiu.

Cred (sper) ca in 98 s-a studiat si varianta pe valea muresului. In studiul lui DIWI apare doar ca optiunea A din 98.

Si apropo...uitati care e varianta la Soimus gandita atunci:




Nu stiu daca era mai ieftina (se urca mult peste Mures) plus ca e clar ca DN-ul nu scapa fara reconstructie completa.
Drumurile noastre POATE;

dr4qul4

Am spus doar ca nu se stie care din ele era mai ieftina dar mai ales NU conteaza.  mai bine sa termine santiere incepute ca nu vreau sa ne trezim peste 5 ani cu alta imagine a prostiei gen Suplacu de Barcau.

Pentru absolut toate segmentele incepute nu mai are rost nici o discutie legata de traseu sau oportunitate.

Avem destule segemente neincepute pe care putem dezbate. 

PS. am terminat cu offtopicul. Si Ionut te rugam sa ne ierti, dar doar din cauza Iernii: nu tu poze proaspet cu autostrazi si nici prin Bucuresti nu e mare lucru de pozat.  :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

marius76

Haideți să ne bucurăm de A1 așa cum a ieșit. Discuția cu traseul autostrăzii e post factum și aparent inutilă, întradevăr.
Poate la viitoarele proiecte avem noroc de niște ingineri mai pricepuți, care să nu facă niște ocoluri care se văd din satelit pentru o trecere la calea ferată sau vreo sondă părăsită. ???

Păcat că nu pot pleca din Germania să ajung vineri după amiază la Nădlac, dar sâmbăta sigur trec pe acolo. Sper să am parte doar de emoții pozitive, după ce trec prin "jungla" de la PTF Nădlac. :)

user201

Aș avea și eu o întrebare legată de lotul deschis mâne, întrebare care în caz de "înghesuială" în următoarele zile te poate face să aștepți sau nu destul de mult timp: La nodul Pecica cine va avea prioritate, cei ce ies de pe A1 sau cei care vin de pe DN?
Dacă ajungeți mâne pe acolo poate vă puteți uita și după așa ceva.

@ionut
Din câte am văzut eu când am trecut spre vamă e un semafor pentru tiruri aproape de intrarea în Nădlac și tirurile așteptau în afara localității. Mă gândesc că se și dădeau amenzi sau se întâmpla ceva dacă nu respectai acel semafor, deoarece și fără poliție la fața locului nu intra nimeni în Nădlac cu TIR-ul în pofida unei cozi de 6-7 km într-o zi de Luni.

Calin

 Baieti, se pare ca de maine se va mari interesul-si pentru un traseu in premiera pentru noi si anume acela facut de vecinii maghiari- MACAU-NADLAC.Am vazut ca au fost deja colegi care au fotografiat acest tronson,dar cred ca el va deveni cu mult mai interesant dupa inaugurarea tronsonului NADLAC - PECICA.
@ Ionut
Cand am deschis acest topic-la prima pagina-m-am bucurat mult sa vad, in sfarsit, harta adusa "la zi" incluzand tronsonul de la Cunta-Saliste in "traficabil".
Si apoi am inceput sa rad .....De abia ai adus "la zi " aceasta harta-ca deja ,de maine-va trebui sa o modifici din nou, sa incluzi si acest tronson Nadlac -Pecica  in cadrul tronsoanelor "traficabile" ! :lol:
  Sa dea Bunul Dumnezeu sa se inaugureze atatea autostrazi in Romania , incat sa nu mai faca fata Ionut cu adusul hartilor "la zi " ! :thumbsup: :vroomvroom:

ciprebbe

Deschidere cu limitare la 100 km/h, accesul autocamioanelor pe A1 va fi posibil doar pe sensul de intrare in tara( Nadlac-Pecica).
Sper sa avem astazi colegi la pozat si filmat.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe


alecu26

vad ca inclusiv lui Nazare ii raspuns evaziv. Acum si Nazare...pune niste intrebari retorice. Sunt sigur ca daca continua...si el facea la fel. Nu avea alta solutie.

Iar in relatii bune cu Impregilo-Salini oricum nu era nici el...ca sa zicem ca le-ar fi semnat un mare contract aditional.

Dar e bine ca avem o clasa politica activa.
Drumurile noastre POATE;

Kidu

@sebba, la cate vrei sa mergi? Unde ar fi locul de intalnire. Nu pot pleca mai repede de ora 16:00 insa mi-ar fi oarecum la indemana pentru ca lucrez in Zona Industriala de Vest.

@bogdymol, du-te pe la Turnu. Iti spun din proprie experienta pentru ca am intrat pana acum in tara minim de vreo 10 ori in perioada Craciunului si de fiecare data a fost horror pe la Nadlac.
Autostrada poti s-o vezi si cu un mic ocol.

sebba

Sailing away! S/Y Haimana

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

sebba

io m-am calmat din lipsa de participanti
singur nu ma duc ca n-are farmec, la urma urmei... ce sa vad? sau sa ajung pe acolo sa pazesc DN-ul pana vor binevoi ei sa deschida traficul? singur nu-mi vine sa stau planton
Sailing away! S/Y Haimana

adiarc

Eu știam ca Banatu-i fruncea   :D
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura