Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 16 Guests are viewing this topic.

alecu26

pun si aici o gluma care am facut-o dincolo...si se pare ca a avut succes:

In privinta lotului 3, Imbecillo...sa privim partea buna a lucrurilor: daca fisura tot creste si ei tot colmateaza, in curând distanta intre parapeti va fi suficient de mare sa putem amenaja 3 benzi pe sens. :D
Drumurile noastre POATE;

Ionut

Pai stai, acolo autostrada nu crapa longitudinal? O facem mai lunga, mai punem la zestrea de km. Acum serios, parca erau crapaturi transversale, deci autostrada crapa pe lungime, nu latime. Sau e exact invers de cum stiam eu?

jalemare

E exact cum stii tu! Daca a crapat pe lungime si faci umplutura se lateste, asa cum spune alecu:))

fuscobal

Ok, atunci avem 38.88km pe partea noastra + 23km la unguri = cam 62km in total. La 130kmh ar fi un timp de parcurs de 28min dar sa rotunjim la vreo 30min cu incetinirea de rigoare la trecerea viitoarei vame. Fata de 1h cat am facut eu pe DN inseamna exact jumatate, deci castigul este de cam 30min pe aceasta portiune !

Danny550394

Quote from: Ionut on December 13, 2014, 12:06:24 PM
Pai stai, acolo autostrada nu crapa longitudinal? O facem mai lunga, mai punem la zestrea de km. Acum serios, parca erau crapaturi transversale, deci autostrada crapa pe lungime, nu latime. Sau e exact invers de cum stiam eu?

Pai longitudinal ar fi de-a lungul austostrazii deci mai lata. Asa cum cred ca se intampla acum.
Transversal este perpendicular pe axul autostrazii deci ar creste lungimea.
As prefera sa nu se mai crape. Sa-i vad mutati pe Lotul 2 Lugoj-Deva. :((

Intrebare: Se mai face spatiul de servicii pe lotul 3 (pe banii Impregilo)? Din cate am vazut intre Miercurea si Miercurea Bai apare semnalizat pe indicatoare dar acoperit cu vopsea.

marius_ar

Imagini de azi de la nodul Pecica:
























simotm

Daca se va deschide intreaga portiune Nadlac-Izvin, pana in vara viitoare,prima benzinarie cat de cat ok (din cate imi amintesc) ar fi la 10km inainte de Lugoj (la Costeiu), la cca 120-130km dupa intrarea in tara....stie cineva daca se intentioneaza sa se faca in curand vreo benzinarie pe aceasta portiune de autostrada?

frunzaverde

Quote from: simotm on December 13, 2014, 07:12:06 PM
Daca se va deschide intreaga portiune Nadlac-Izvin, pana in vara viitoare,prima benzinarie cat de cat ok (din cate imi amintesc) ar fi la 10km inainte de Lugoj (la Costeiu), la cca 120-130km dupa intrarea in tara....stie cineva daca se intentioneaza sa se faca in curand vreo benzinarie pe aceasta portiune de autostrada?

Cf. normativului, fiecare spatiu de servicii care nu e parcare de scurta durata, indiferent de marime (S1,S2,S3), trebuie prevazut cu benzinarii. Exista spatiu de servicii la Nadlac (care va fi folosit ca PTF, deci probabil nu va avea benzinarii), apoi la Arad Sud (Sagu/Cruceni). Numai ca pentru a se putea construi benzinarii este nevoie de licitatie de concesiune de la CNADNR. Care se tot cacaie si nu-i da drumul odata...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

dorum

la Arad la iesirea Arad Sud, chiar in sensul giratoriu spre Arad este un GAZPROM... se poate alimenta in prima faza aici, insa trebuie sa stii de aceasta benzinarie... apoi poti iesii la Giarmata si alimentezi la Dumbravita ( cam naspa varianta asta)... poti iesii la Izvin si alimentezi la Remetea Mare...E ADEVARAT, aceste solutii sunt cam ciudate, insa momentan e singura optiune... :(

bogdymol

Mai este langa Pecica un spatiu de servicii care are loc suficient prevazut pt benzinarie.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

MNU

Proprietarii benzinariilor adiacente nodurilor amintite aici (Arad-sud, Dumbravita, Remetea, Costeiu, etc) ar putea sa-si cumpere spatiu publcitar in proximitatea nodurilor si sa-si faca reclama. Ar  profita astfel de lentoarea CNADNR in lansarea procedurilor necesare deschiderii de benzinarii pe autostrada. Se pot amplasa panouri pe proprietatile adiacente autostrazii... in Ungaria tot vezi panouri amplasate la distanta de autostrada dar indeajuns de mari si lizibile de catre soferi.

mariansb

poze de ieri , ora 11, intre Apoldu si Saliste

[/URL]



















[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

tot de ieri, de pe centura Sibiului

[/URL]



[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

simotm

Quote from: dorum on December 13, 2014, 07:38:36 PM
la Arad la iesirea Arad Sud, chiar in sensul giratoriu spre Arad este un GAZPROM... se poate alimenta in prima faza aici, insa trebuie sa stii de aceasta benzinarie... apoi poti iesii la Giarmata si alimentezi la Dumbravita ( cam naspa varianta asta)... poti iesii la Izvin si alimentezi la Remetea Mare...E ADEVARAT, aceste solutii sunt cam ciudate, insa momentan e singura optiune... :(
Pt cei care vin din strainatate ,eu as zice ca cea mai buna solutie e sa ia de la unguri cand se aproprie de granita si asa nu mai cauta/risca nimic ....daca ai nostri nu vor asta e, luam de la altii.O parte din timpul pe care il castigi mergand pe autostrada poti sa-l pierzi ulterior cautand benzinarii .