News:

Video dronă 12.04 A0 Bâcu-Bragadiru / A1-DN6.
S-a deschis A0 între DN5 și DN4!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 30 Guests are viewing this topic.

stangabriel

De ce abia in iunie lotul 2? Sa nu puna presiune pe vama actuala si sa se deschida simultan cu ungurii?oricum s-a lucrat in ritm alert,poate ies mai ieftin daca taraganeaza un lot asa usor. Cati km de la Pecica la Arad nu au asfalt? 2km?

horatiu.cosma

Stati linistit. Daca Adler a zis iunie, inseamna ca aproape sigur mai, 50-50 aprilie :). Daca se grabesc si termina si cu punctul de frontiera, o sa fie putina presiune pe maghiari sa se grabeasca. Sigur e o intelegere acolo sa termine cam deodata.

yetiman

Practic, lotul Pecica-Arad nu are nimic de a face nici cu punctul de frontiera (daca e facut sau nu) si nici cu portiunea din Ungaria. E doar acoperirea unei "gauri"intre Timisoara si Nadlac. Se poate da in folosinta imediat ce e gata. In loc sa te dai jos de pe A1 la Arad si sa te urci din nou la Pecica, ca sa cobori pentru vama, ai un tronson complet.
Asa ca nu inteleg de ce se insista pe vreo legatura temporala cu punctul vamal sau cu Ungaria.
Daca ar fi fost invers situatia (Arad-Pecica sa fie dat in folosinta acum si Pecica-Nadlac sa fie inca in lucru) ar mai fi avut sens un mic delay de 2-3 luni ca sa se lege direct de Ungaria. Dar asa???
Asa putem motiva ca nu putem face Sibiu-Pitesti pentru ca nu e gata Bors-Debrecen.....
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Archi

Daca terminam PTF de pe autostrada, iar ungurii nu termina lotul lor, oare s-ar putea da drumul la trafic pana la primul nod dupa granita pe partea maghiara? (Presupunand ca ungurii termina distanta dintre granita si nod de aproximatin 1 km)

Eu spun ca ar ajuta sa avem 2 vami.

sublimu

Adler a zis iunie pentru ca asa e in contract 6 luni. Probabil se vor apuca in Ianuarie si vor finaliza in Iunie.
Circulatia poate fi deschisa mai repede bineinteles.

icristian

Nu cred ca o sa se complice autoritatile atat cele romane cat si cele maghiare sa deschida un punct de trecere temporar cat timp nu e finalizata partea de autostrada din ungaria, mai ales ca in iulie cel tarziu or sa termine si ungurii si noi.
Oricum cu putin (mai mult) noroc intram in schengen anul urmator si PTF va fi doar simbolic.

istvan78

PTF-ul planificat e "temporar" din proiect. Pentru ca ne asteptam totusi sa fim admisi in Schengen odata si odata.
De asta se vorbeste mereu de un PTF "temporar".

teocharis

Quote from: icristian on December 12, 2014, 03:04:13 PM

Oricum cu putin (mai mult) noroc intram in schengen anul urmator si PTF va fi doar simbolic.

intrarea in Schengen e amanata sine die.
Cel putin un jucator greu (Franta) din EU se opune vehement in acest moment.

yetiman

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

delacroix

Nu. Nu e oricum necesar. Pentru cazuri exceptionale se pot infiinta PTF temporare.

yetiman

#19630
Corect. Nu ma refeream la constructii permanente. Dar trebuie asigurata posibilitatea. Si cred ca spatiul de servicii (unde se prevede si acum un PTF temporar) este suficient pentru asta.
Si cum intrarea in Schengen se tot amana, la asta ma refeream cand ziceam ca este oricum necesar.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

MNU

#19631
Prin '96, eram in vizita in Germania si am tranzitat de cateva ori granita intre Germania si Franta. Pe atunci, daca imi amintesc bine erau 6 state in Schengen. Ideea e urmatoarea: la granita, in partea germana, cladirile autoritatilor (vama, politie de frontiera, etc) erau pustii, incuiate dar intacte. Pe partea franceza insa, erau cu geamurile sparte, pline de grafitti si puteau ingrozitor (daca intelegeti ce vreau sa spun). Mi s-a explicat ca, din cand in cand, vin echipe  care stau cateva ore si efectueaza controale prin sondaj chiar daca ambele state erau in spatiul Schengen. Faza e ca, daca nemtii veneau doar cu niste calculatoare pe care si le conectau in vechile birouri, francezii trebuiau sa vina cu niste rulote/containere pe roti. Asta era vama provizorie pt ei.

Storyteller

Directorul proiectului autostrazii Nadlac-Arad, Adrian Adler, a declarat, vineri, ca lotul I ar putea fi deschis circulatiei saptamana viitoare, pentru ca lucrarile au fost incheiate.

"Au fost finalizate lucrarile la corpul autostrazii, iar de acum se lucreaza doar in exteriorul acesteia, cum ar fi la santuri, garduri sau poduri. Asteptam la inceputul saptamanii viitoare o comisie tehnica de la CNADNR, care va verifica elementele ce tin de siguramta circulatiei, astfel incat daca se primeste acceptul, traficul va fi deschis in jurul datei de 18 decembrie", a declarat Adler.

http://www.ziare.com/stiri/autostrada/primul-lot-al-autostrazii-nadlac-arad-deschis-circulatiei-saptamana-viitoare-1338299

fuscobal

Am revenit lunea trecuta din Austria si am cronometrat cat am facut de la iesirea de pe autostrada la Mako (se lucra destul de in forta acolo din ce am vazut cand ieseam pe bretea) si pana la rondul de unde alegi sa o iei spre Arad sau sa te urci pe A1 si sa o iei spre Timisoara (nu stiu daca am ales bine sau nu acest al doilea punct dar de acolo vad pe gmaps ca mai e o bucatica de mers de vreo 2km pana la intrarea pe A1-centura Arad ). Am facut fix 1h si mai pun vreo 2 min pe acea bucata de 2km ! Astept cronometrarea si pe A1 + M43 cand vor fi gata dar are cineva idee cati km sunt de la Mako si pana la nodul Pecica-Arad cu centura Arad ? Practic ar trebui sa fie insumate cele 2 loturi din Arad - Nadlac + cel al ungurilor care nu stiu sigur cat are !

laszlo.robert

M43 Makko -Csanadpalota(granita)23km