Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 37 Guests are viewing this topic.

Tavi

Chestia cu SF-urile facute de DIWi este un fel de "prinde orbul, scoate-i ochiul!" ... puteau, cum sa nu poata?

nenea_hartia


alecu26

panta dealului pe primii 50 de metri este 1:1. Sunt probleme multe sa fie bagat pe sub CF....inclusiv marirea podului. O ridicare a CF_ului sa intre autostrada pe sub ea e prohibitiva.

Superba poza lui Marcel Banu. Succes UMB. :)))

Intradevar...si in transversalul schitat de mine....se merge mai mult pe umplutura decat sapatura.

Delacroix...nu poti face si un transversal la km 97+500? sau o vedere chiar de acolo??? acolo e punctul critic din ce am vazut din simularea ta.
Drumurile noastre POATE;

alecu26

Quote from: nenea_hartia on November 22, 2014, 11:50:45 PM
^ Speța cu DIWI nu s-a terminat.

s-a terminat. DIWI e demult in faliment...sau insolventa. In plus...DIWI a facut un proiect ilustrativ. Ceva mai mult de un SF mai putin decat un Proiect Tehnic. UMB si ceilalti ofertanti trebuiau sa verifice si sa calculeze la faza de oferta. Ce naiba....proiectul e disponibil din 2010...când s-a licitat si restul....si chiar dinainte...ca de obicei documentatiile transpira. Eurometudes de exemplu avea facuta alta varianta de traseu pe acolo inca de prin 2005-2006.

Ce sa-i faci...asa se intampla când faci incredintari directe....pe ochi frumosi. Noroc ca s-a mai terminat cu chestiile astea.

De ce sa intrebam la UMB??? mai bine la CNADNR.

PS: nu merge cu Varvara (TBM) la autostrazi. S-a mai discutat. Adica merge...dar poti numar pe de degete proiectele din lume unde s-a facut cu TBM si acolo au fost cazuri speciale.
Drumurile noastre POATE;

delacroix

#19279
Quote from: alecu26 on November 23, 2014, 10:03:50 AM
......

Delacroix...nu poti face si un transversal la km 97+500? sau o vedere chiar de acolo??? acolo e punctul critic din ce am vazut din simularea ta.
Sectiunea ar fi irelevanta. Terenul din Google trebuie modelat f.mult. In poze e OK, pe distante mici 1m se simte. In plus am si eu abaterile mele, in cazul de fata pana la 1 grad diferenta de orientare a caii de rulare pe aliniamente.

Tavi

@alecu26: Asa este, de TBM-uri s-a tot discutat .. mai ales la Comarnic - Brasov. Eu am pus-o cu emoticon acolo :)
Mi-e clar ca UMB o sa "haleasca" tot dealul ala si basta. Totul e sa li se dea voie sa defriseze si sa "mute" liliecii. Si in rest, exact cum ai zis tu, ziduri de sprijin, umplutura si fixarea versantului sub o forma sau alta.

Daca incepem cu science fiction-uri se alege praful de lotul asta ... si nu vrem asta. Deja se impute rau lotul 3  :(

NGC

#19281
A fost eliberata si autorizatia de construire pentru ultima portiune din lotul 3 Lugoj - Deva.
Asadar avem autorizatii pentru intregul lot 3.

20.11.2014: "Proiectare și execuție Autostrada Lugoj – Deva, Lot 3 km 56+220 – km 77+361, Sector D – km 73+574 – km 77+361"

Mai lipseste autorizatia pentru portiunea Km 37+861 - Km 56+220 din lotul 2 (inclusiv pentru zona unde vor fi cele 3 ecoducte) si pentru portiunea Km 88+106 - Km 99+500 din lotul 4.

istvan78

Veste buna, dar, din ce se vede din DN68A, mobilizarea e destul de slaba pe Lotul 3 (si mai slaba pe lotul 2). Aici e povestea cu Teloxim?
 

pasadia


nedcatalin

E trista vestea cu mobilizarea pe lotul 2, mai ales ca, cel putin pana la Margina e foarte usor traseul si ar putea fi terminat anul viitor.

istvan78

Pana la Margina cred ca inca avem sperante solide pentru anul viitor. E super-simplu relieful si infrastructura pre-existenta foarte putina, abia sunt lucrari de arta. Si la Margina e nod, deci se poate da in folosinta. Poate ca e mai multa activitate decat pare, ca autostrada e destul de departe de DN68A acolo, deci nu se prea vede aliniamentul din sosea.

madad

Un mic update de ieri de pe M43, la nodul Mako







Tavi

Masina de asfalt inseamna ceva de bine acolo, nu? :)

SB76UFO

#19288
Pe Arad-Nadlac lot 1 si 2 plus drum de legatura care mai este situatia? Se intrevede ceva pentru anul acesta sau ramane totul inclusiv legatura cu Mako pentru primavara-vara 2015?
@sebba sau cei din zona, nu ne mai delectati cu ceva poze?  :notworthy:
"Prostia este eternă și invincibilă"

madad

#19289
Quote from: SB76UFO on November 24, 2014, 09:39:14 PM
Pe Arad-Nadlac lot 1 si 2 plus drum de legatura care mai este situatia? Se intrevede ceva pentru anul acesta sau ramane totul inclusiv legatura cu Mako pentru primavara-vara 2015?
@sebba sau cei din zona, nu ne mai delectati cu ceva poze?  :notworthy:

Am trecut ieri dinspre Arad spre Nadlac dar nu am avut la îndemâna telefonul sa fac poze. Am vazut ca se lucra la nodul de pe lotul dintre Pecica si Arad.

Cineva spunea pe forum nu de mult, ca s-ar încerca o deschidere pe Nadlac-Pecica.