Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 31 Guests are viewing this topic.

phb2

Quote from: marius_ar on November 15, 2014, 11:20:28 PM
Dupa cum am promis A1 Cunta - Saliste, tot de azi.
Merci Marius pour les 2 films, comme toujours, remarquables.
Luminosité parfaite - Grand angle ok - vitesse ok. Du très bon travail.

florin74

#19096
Revin.

TELOXIM a facut un contract cu TEHNOLOGICA RADION pentru executarea de lucrari in val de 28 mil lei +TVA, a plati un avans de 60% (18 mil lei) in februarie 2014 - imediat dupa ce a semnat contractul cu TEHNOLOGICA. Se specifica in raport ca lucrarile nu au fost executate, desi  in contract se  mentioneaza ca plata se face dupa confirmarea executiei lucrarilor
TELOXIM a incasat 20 mil lei de la asociere, a facturat vreo 2 mil ca lucrari execute catre asociere, raman 18 mil sifonati in Tehnologica.
Deci un ROMSTRADE un pic mai elaborat.

Tare mi-e ca urmeaza  o reziliere, si asa au avut un pret de tot rahatul, daca mai adaugam si gaura asta, cred ca vin spaniolii cu bani de acasa.

Asa ca Neaga da-i drumul la reziliere.  Time is money



Danny550394

Daca se reziliaza:
- bani de la UE doar pe urmatorul buget (nu cred ca se reliciteaza prea repede)
- Imposibilitate de a folosi Lotul 2 dupa Margina si a Lotului 4  . (aproape ca acum fara tranzitatea orasului Faget) :((

mishu77

Lotul 4 incepe de la Deva, lotul 2 se termina la Margina sau ma rog la Margina ar fi un nod. Nici unu nu au treaba cu Fagetul.

Danny550394

#19099
Lot 2: km 27+472-km 56+220 | Constructor: Salini-Secol
Lot 3: km 56+220-km 77+361 | Constructor: Comsa-Teloxim-Aldesa-Arcadis
Lot 4: km 77+361-km 99+500 | Constructor: UMB-Tehnostrade

Noduri sunt:
Inceputul lotului 2 la Traian Vuia (apartine de fapt lotului 1) si la mijlocul lotului 2 la Margina
Mijlocul lotului 3 la Dobra si sfarsitul lotului 3 la Ilia
Pe lotul 4 este doar nodul Soimus.

Daca Lotul 3 se reziliaza ramane doar lotul 2 pana la Marigina restul lotului este inutilizabil deoarece se termina in mijlocul unui deal.
Lotul 4 fara o coborare provizorie la Ilia este la fel inutilizabil.

alecu26

exact ce spuneam mai demult.

Salini are bani sa duca in spate lotul, UMB la fel.

PS: am un mic desen referitor la UMB. Imediat vine. Nu prea e vesel.
Drumurile noastre POATE;

gerulus

Salutare !

Sâmbătă am facut o drumetie pe sectorul din A1 Deva-Ilia, am gasit șantierul la odihnă, poporul trebuie să voteze, și bine a făcut. Rezultatele se văd. :o
Am facut și câteva poze in zona Brănișca-Bretea Mureșană pe care am sa le postez doar azi, sâmbătă erau alte evenimente mai importante  :p







La noi drumuri bune !

horatiu.cosma

Multumim de poze. Chiar arata bine, UMB-ul lucreaza frumos si curat, ca peste tot de altfel.

gdaniel

Bun venit pe forum!
Frumoase poze, si eu am ochit dealul ala ca punct de belvedere dar nu am ajuns prin zona anul asta...

Vad ca tot o tin unii prin articole cu "segmentul de autostrada continua de 126km dintre Sibiu si Deva".
Fac o precizare (ca poate mai si citesc respectivii) ca socotind cei 34km ai centurii Sibiu (de la Selimbar) plus lot4, 22km nou inaugurati ai lot3 si cu restul de 78km de la Cuntza pana la Deva Vest rezulta 134 de km.

adiarc

pe autostrada sunt 115 km de la Sb la Deva...a fost o informatie prezentata de min.transp , gresit ....acea valoare de 126 km
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

paulmare

Quote from: CristiM on November 17, 2014, 05:04:37 PM
@gdaniel
Exact , daca te uiti pe googlemaps nu ies sub 133km de la Selimbar (urcare pe centura Sibiu) pana langa Soimus (coborare Deva)

bucata noua de la aciliu nu apare inca pe maps.google.com (poate le trimite cineva actualizarea)
poate de acolo sunt diferentele

danutzu_1069

segmentul este in curs de aprobare. mai dureaza

mishu77

A1 intre Sibiu (Selimbar) - Deva (Soimus)  are in jur de 131 km

Centura Sibiu ~ 17 km
Orastie - Sibiu ~ 82 km
Deva - Orastie ~ 32

Fiecare lot are si cateva sute de metrii in plus care nu ii stiu acum si care ar mai putea pune 1-2 km in plus

marius_ar

Autostrada A1, completa, de la Sibiu la Deva. 4x. Din pacate, cu soarele in fata...

https://www.youtube.com/v/9XLpqjMibfk

Goldmund

Super, super, Marius G., autostrada prinde contur, se completeaza in fiecare an...Arata bine, chiar daca uneori privim soarele din fata, tot bine arata.
Multumim pentru filmare!