Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 22 Guests are viewing this topic.

Daniel_I

S-au facut progrese luna asta, Noiembrie 2014 cu privire la autostrazile din Romania
Cam asa arata noua harta uppdatata. A10 in executie, Orastie Sibiu inaugurata dupa un an si 7 luni de intarziere.

On The Road

Redox

Am revazut astazi filmarea postata la pagina 1272. La minutul 8:34 si apoi la 8:39 avem doua panouri care ne indica o parcare. La min 8:48 incepe banda de decelerare iar la min 9:00 ar trebuii sa avem parcarea. Nu stiu daca situatia este la fel si pe celalalt sens de mers, presupun ca da.
Asta inseamna ca o sa se construiasca parcare in zona respectiva sau indicatoarele au fost montate cu mai mult timp in urma si intre timp s-a renuntat la idee?

Anonymous Rider

Cred ca se poate actualiza si pagina de sinteza (daca nu s-a actualizat inca). E mai frumos cand e verde tot acolo. :))

stangabriel

Se vor construii acolo unde sunt panourile. Initial erau langa podetele cu probleme,de aceea un podet e mai lung,era intrarea in parcare. Multumim de filmare,am observat ca parapetii nu sunt la acelasi nivel,s-au grabit. Sper sa puna pamant vegetal si iarba,natural dureaza cativa ani pana inverzeste locul.

spy_flo

Acum la ora 15 băieții încă lucrau în afara partii carosabilului în câteva puncte pe lotul Cunța-Săliște.

Daniel_I

Quote from: stangabriel on November 15, 2014, 01:23:06 PM
Multumim de filmare,am observat ca parapetii nu sunt la acelasi nivel,s-au grabit. Sper sa puna pamant vegetal si iarba,natural dureaza cativa ani pana inverzeste locul.
Te contrazic. Pe lot 1 Orastie Sibiu dupa ce au pus pamant vegetal in urmatoarea primavara / vara dupa deschiderea din Decembrie deja era verde.  8)
On The Road

stangabriel

Ok,m-am exprimat aiurea. Natural,fara sa puna pamant vegetal,iarba cu greu isi va intinde radacinile,semintele cu greu se vor prinde pe solul actual.

Grogo

#19027
Bine ca s-a deschis si lotul(3) asta cu probleme si sper din tot sufletul, sa nu avem surprize neplacute pe viitor.Ceva informatii proaspete, de pe cele doua loturi Nadlac-Arad?
Nu zice niciodata: nu se poate, ci incepe intotdeauna cu: sa vedem.

Anonymous Rider

#19028
Quote from: Ionut on November 15, 2014, 10:03:59 AM
Putem muta discutia in Parcare, da, sau pe topicul de initiative ale comunitatii PUM. Tocmai pentru astfel de discutii avem acel topic.

Back to A1.
Eu inca astept un video cap-coada HD si pozeeee.
:cheers:

Am făcut planul. Mâine merg acasă la Alba Iulia (am șters motivul). La întoarcere, vom filma Sebeș Nord - Sibiu - Șoimuș. Deci, dacă mă țin RAMii, mâine seară pe la ora asta ar trebui să avem un timelapse. :D

Ionuț, mulțumit?  8)

OIL1

Am mers azi pe A1 de la Sebes la Sibiu si retur.

-se lucreaza de zor pe marginea lotului 3 (de la viaductul Aciliu spre Sebes e cea mai mare desfasurare de forte).

-de la viaduct catre Sibiu e limitarea aceea la 80km/h, dar mie personal nu mi s-a parut nimic de speriat la fata locului. e si scurta zona cu limitare. cand vii dinspre sibiu nici nu apuci sa incetinesti ca deja esti pe viaduct si nu mai ai limita 80 ci 100.

-calitatea carosabilului lasa de dorit pe tot lotul 3, sunt multe trambuline si denivelari.

-am intalnit in 2-3 locuri ceva ce parea asfalt scurs/cazut la transport pe carosabilul deja finisat. Erau ca niste gâlme de 3-4 cm inaltime, ca niste movile foarte mici de asfalt intarit  (pe sensul de mers Sebes-Sibiu). Se vad si se simt daca treci cu roata peste ele. 

Per ansamblu nu sunt prea incantat de calitatea lucrarii la lotul 3 - miroase a fusereala si hei-rup.
Poate ca aveam asteptari mai mari cu privire ca calitatea caii de rulare. Imi amintesc niste poze postate de adiarc in urma cu cateva saptamani, in care asfaltul parea impecabil. In realitate nici macar nu pare :).

Ionut


schluppi

Ca si multi altii de aici, nu am putut sa nu ma duc si eu pe noul drum de viteza. Am parcurs dus - intors toata autostrada Soimus - Sibiu. Mi-a placut, am facut aceleasi constatari ca si ceilalti colegi. Peisajul este impresionant in zona in care se lucreaza, dar si dezolant. Parca ai trece pe o cale de diamant (exagerez putin) printr-o imensa rana apocaliptica. Fasii de ceata prin care soarele incerca sa razbata au amplificat senzatia. Sper ca impresia de voiaj pe un drum de pe alta planeta sa fie atenuat de primele fire de iarba ce vor rasari in primavara.

marius_ar

Video Saliste-Cunta in aproximativ 1 ora...

32hermann

Quote from: mariansb on November 15, 2014, 12:45:04 PM
Pe la 10 am venit si eu de la Alba la Sibiu ...

Am parcurs acelaşi traseu pe DN1, pe la 12:30. Prima constatare: trafic mai redus chiar decât în prima zi de Paşti! Cred că proprietarii de restaurante simt deja scăderea, nu a traficului, cât a încasărilor...

marius_ar

A1 Saliste - Cunta filmat azi. Vizionare placuta!

https://www.youtube.com/v/RaQJQfq_1DY

Urmeaza si Cunta - Saliste mai tarziu sau dimineata...