Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 36 Guests are viewing this topic.

indru

Autostrada se deschide în jurul orei 15:00.

Goldmund

Inca putin si sper ca inaugurarea sa fie ok. Cine va face prima filmare intre Soimus si Şelimbăr?
La toti numai de bine!

danutzu_1069

Am un coleg care se apropie dinspre Deva, sa vadem pe unde o ia.
(are monitorizare GPS pe masina)

danutzu_1069

 :(
A iesit de pe autostrada. Nu se circula!!

alecu26

da, sunt denivelari.

Am spus...ca sunt deja la multe poduri si probabil si la podete.

Mai sunt si denivelari mici cauzate de lipsa turnarii continue a asfaltului pe distante mai lungi. Cumva cum e la Straco la Turdas.
Drumurile noastre POATE;

msamoila

Pe Google map tronsonul este inca inchis :) Acum am verificat

Daniel_I

Inaugurare cu bâlbe pe lotul 3 al Austostrăzii Orăştie-Sibiu. Deşi deschiderea circulaţiei a fost anunţată cu surle şi trâmbiţe pe 14 noiembrie, se pare că, "sus-puşii" au venit cu "tema nefăcută" la faţa locului.

http://www.ziarulunirea.ro/foto-deschidere-a-circulatiei-cu-balbe-electorale-pe-lotul-3-al-autostrazii-orastie-sibiu-ioan-ruseu-cred-ca-astazi-deschidem-dupa-ce-ne-dumerim-asupra-tuturor-aspectelorsic-295570.html

După o astfel de inaugurare cu bâlbe, Ministrul Ioan Rus şi-ar putea da demisia.

Ne zice cineva de acolo din zona, cand exact se deschide traficul, cand se circula efectiv? 
Eu o sa ajung acolo abea la ora 16.30 .
Multumesc
On The Road

ciprebbe

#18952
http://www.youtube.com/v/gOWYkYDmbNw

80 restrictia de viteza pe zona de lucrari, 100 pe viaduct.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

AFC

MULTUMIM CIPREBBE !!! Asteptam cu nerabdare si continuarea. Big like de la mine! :D
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

danutzu_1069


indru

http://www.romanialibera.ro/economie/companii/cat-de-legala-este-inaugurarea-autostrazii-sibiu-orastie-357366

După ce România liberă a acuzat zilele trecute faptul că deschiderea traficului pe lotul 3 al autostrăzii Orăştie-Sibiu este ilegală, ieri Narcis Neaga, director general al Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR), a ţinut să ne contrazică şi să ne acuze de necunoaşterea legii. ,,Deschiderea autostrăzii spre circulaţie este legală, citiţi legea", a spus Narcis Neaga într-o discuţie telefonică. Întrebat, directorul general CNADNR a spus că totuşi recepţia la finalizarea lucrărilor nu va fi făcută.

Cât de legal este însă să deschizi circulaţia pe un drum la care nu s-a făcut recepţia? Potrivit Regulamentului  de recepţie a lucrărilor de construcţii şi instalaţii aferente acestora, document ataşat HG 273 din 1994, recepţia este o ,,componentă a sistemului de calitate în construcţii" şi reprezintă actul prin care investitorul (în cazul de faţă CNADNR) declară că ,,acceptă, preia lucrarea (...)  şi că aceasta poate fi dată în folosinţă".

Absenţa recepţiei la încheierea lucrărilor semnifică deci lipsa garanţiei date de către CNADNR că autostrada poate fi dată în exploatare şi că este garantată calitatea lucrărilor şi siguranţa circulaţiei. Rugat, Narcis Neaga a refuzat ieri să comenteze prevederile Regulamentului din HG 273.

Lucrări de mântuială

În decembrie 2011, când afară erau temperaturi de îngheţ, firma italiană Astaldi turna de zor asfalt chiar dacă această operaţie se face doar când temperaturile exterioare depăşesc 10 grade Celsius. Graba era explicată de dorinţa fostului premier Emil Boc şi a ministrului Transporturilor Anca Boagiu de a inaugura lucrările cât de repede. Panglica s-a tăiat şi la 1-2 ani după inaugurare a apărut evidentă necesitatea frezării unor suprafeţe
mari de asfalt şi de aşternere a unor noi straturi.

Potrivit unui utilizator al forum.peundemerg.ro,  forum deschis de pasio­naţi ai infrastructurii de transport, în zona km 60 terasamentul autostrăzii s-a lăsat cu 14 cm, asfaltul a fost udat cu apă pentru a se răci mai repede, devenind posibilă astfel turnarea  următorului strat. ,,Altfel nu se putea termina,  stratul de AB2 a fost răcit forţat cu apă şi s-a turnat stratul următor. Când se toarnă uzura, apa rămasă îşi creează zone pe unde să iasă. S-au folosit bitum neconform, agregate neconforme, situaţia este dezastruoasă", spune un inginer care a lucrat pe şantierul acestui proiect. 

...

adyneamtu

Quote from: msamoila on November 14, 2014, 03:27:59 PM
Pe Google map tronsonul este inca inchis :) Acum am verificat

Bine v-am gasit. :D
Vreau sa clarific cateva ceva legat de Google Maps, fiindca am vazut cateva intrebari legate de asta.
Un utilizator a modificat de acum o saptamana statusul lucrarii din "In construcție" in "Terminat". Din pacate cei de la Google, mai ales indienii care ar trebui sa aprobe modificarile, nu sunt deloc pe faza cu editarile importante si dureaza mult pana le aproba. De regula 1-2 saptamani. A trecut deja saptamana, probabil saptamana viitoare va aparea si autostrada pe Google Maps.

danutzu_1069

Apare ceva trafic si pe Goagle Maps...

msamoila

acum ma uit si eu pe waze pe telefon si nu e deschis tronsonul. Apare trafic da pe DN :(

msamoila

La mine o fi drumul mai lung ca noi avem serverele in Singapore si nu au ajuns stirile pana la ei :) :D