Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 21 Guests are viewing this topic.

sebba

Quote from: NGC20 on November 01, 2014, 10:53:10 AM
^^^ Daca tot esti acolo, nu te uiti si care e situatia la pasajele peste CF?

care pasaje? cele de pe centura Arad? nu e nimic demn de remarcat, se lucreaza la cel de la iesirea spre Curtici, dar e un stil de lucru... asa...  incet si incetut, similar cu sters praful...
Sailing away! S/Y Haimana

horatiu.cosma

In ceea ce priveste nodul Ilia, eu cred ca nu va mai exista un caz "Sanovita" si se va face un lucru de bun simt. Presupunand ca UMB-ul va termina mai devreme lotul 4(si este foarte probabil), pe lotul 3 o sa se face o "cerere" speciala pentru a finaliza cu prioritate nodul Ilia, si atunci se va putea circula fara probleme.

sebba

Horatiu, ce te face sa crezi asta?? crezi, ai ceva "surse" sau doar speri de fapt ca noi toti spre "normalitate"?
ca daca doar speri... istoria ma face sa spun ca vei fi din nou dezamagit, din pacate :(
Sailing away! S/Y Haimana

Archi

Sa nu uitam ca am mai avut un caz similar pe Deva-Orastie, unde Straco trebuia sa faca nodul Orastie si vreo inca 2 km inspre Deva. Cu toate ca diferenta de timp dintre inaugurarile celor 2 loturi a fost parca un an si unpic, nu au existat probleme la sincronizarea loturilor. Tin minte ca noi ne imaginam ca descarcarea va fi provizorie pe DJ 705, insa nu a fost cazul.

NGC

Update plati recente CNADNR pentru A1 aici.

horatiu.cosma

In mod normal, si de data asta e chiar foarte normal, vor incepe sa lucreze pe partea cu Ilia, fiindca e ceva mai usor relieful. Daca nu vor dori sa accelereze munca la nod, o sa punem si noi o vorba buna la CNDANR, ca doar la fel s-a procedat la Sanovita(CNDANR-ul i-a rugat frumos sa accelereze pe Sanovita-Topolovat, si constructorul a acceptat, iar acolo sunt 6 km, aici sunt 1-2). Nu am documente oficiale sau "surse", si nimeni nu cred ca are, dar vreau doar sa accentuez o situatie posibila care poate aparea peste 1 an(sper)-2, si in cazul in care nimeni nu se va sesiza din timp, sa o facem noi.

sebba

huh? vorba buna la Sanovita? sa ce? sa traga tare si sa deschida de la Topolovat pana la Traian-Vuia??
s-a stabilit asta si am pierdut eu discutia?
vai ce tare m-as bucura sa fie asa, nu m-as mai duce pe valea muresului de la Arad spre Deva!
Sailing away! S/Y Haimana

mariansb

De vreo 3 saptamani am vazut cateva utilaje la marginea DN7, pe dreapta ,pe directia Deva-Arad, in zona unde va fi nodul Ilia. Tot acolo am observat ca s-a si decopertat putin. O sa incerc sa fac maine poze.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

Ionut

Quote from: sebba on November 01, 2014, 08:19:10 PM
huh? vorba buna la Sanovita? sa ce? sa traga tare si sa deschida de la Topolovat pana la Traian-Vuia??

Au fost ceva semnale ca asa vor sa faca, insa nicio promisiune clara. Uita-te si pe filmarile aeriene, intre Topolovat si Sanovita sunt mai avansati.

mishu77

Semnale au fost doar electorale cu declaratii in acst sens doar de la presedintele CJ Timis, daca vroiau sa faca ceva util pentru aceea autostrada faceau de anul trecut la Sanovita. Declaratiile lui Bojin sunt pur electorale si cam singurele in acst sens.

mariansb

Tocmai am ajuns, venind de la Arad la Sibiu. Am intrat pe lotul UMB. Au progresat in ultima vreme intre Branisca si Ilia, au asternut si asfalt pe portiuni bune.Poze o sa pun deseara tarziu.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

alecu26

si daca nu se face acel nod cu prioritate, banuiesc ca bretelele tot se pot face, poate chiar improvizate de UMB si trantit un giratoriu din bidoane de plastic in mijloc la DN 7.

Sa speram insa ca acolo au fost corelate bine lucrarile cu reabilitarea CF. Actualul pod peste DN 7 va fi demolat, si reconstruit ceva mai spre Arad. Linia ferata se inalta acolo cu vreo 2 metri sa iasa din zona inundabila a Muresului.
Drumurile noastre POATE;

mariansb

poze de azi, ora 14, mai intai de la nodul Ilia
Doar 2 utilaje erau parcate, s-a decopertat ceva la nod

[/URL]









[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

pe lotul UMB, dupa Ilia in zona intersectiei cu DJ706- vedere spre Arad

[/URL]







[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

tot de acolo, spre Deva

[/URL]









[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell