Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 33 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Apropo de Nadlac-Arad. Faza cu circulatul pe autostrada la inceputul lui 2015 de la Arad la Mako e posibila, sau doar e o gargara electorala, fiindca nu de mult timp predictiile erau sumbre(drum de legatura Nadlac-A, ceva podete, lotul 2, punctul de granita, avansul mai scazut pe Mako-Nadlac etc.).Acum o luna aceste probleme dadeau aproape sigur faptul ca doar cu noroc vom circula la anul pe aceasta portiune, au disparut, sau ce :)?

Daniel_I

#18361
Salut,
Am fost astazi Vineri 24 Octombrie, pe dealul de la Aciliu, de la Saliste spre viaduct. Dupa ploile de saptamana asta, nu recomand nimanui, noroiul e pana in genunchi cand ajungi in partea de sus in zona excavata. :D
Ca si impresie pot spune ca se lucreaza serios, in special la santurile de scurge a apei de pe marginea autostrazii dar nu numai.
Dupa ploile din zilele trecute, argila este plina de apa, ca un burete, acum inteleg si eu problema alunecarilor de teren din zona, am si o fotografie unde se vede o alunecare de teren recenta, produsa in zona de sus a dealului, unde s-au dislocat cativa zeci de metri cubi de pamant.
Cine merge la fata locului va vedea clar cat este de mult de munca acolo la terasare, dupa data de deschidere anuntata in 15 Noiembrie 2014. Pamantul este inca extrem de instabil, ceea ce se poate vedea in poze.
Asfaltul era turnat peste tot, de la viaduct la Saliste, ceea ca ma face sa cred ca data deschiderii poate fi respectata.
Atasez pozele


Partea superioara a dealului sudic


Dealul nordic




Alunecare de teren













Alunecare de teren




Alunecare de teren


On The Road

stangabriel


delacroix

Nu vreau sa stirbesc meritele celorlalti fotografi PUM, dar astea sunt pozele anului!
Daniele m-ai lasat masca.

nenea_hartia

Extraordinară intrare pe forum :yes:! Bun venit!
Fantastice poze, mulțumesc!

dr4qul4

Super tari pozele. Interesant pentru primul post.
A fost greu aparatul pana acolo sus?  :lol:

Așteptam să-i faci coincidență lui adiarc  :D
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

adiarc

multumim Daniel...faine poze...de apreciat faptul ca nu te-au descurajat noroaiele de acolo
dar inaugurarea depine de cele 2 podete din partea catre Sebes ( si alunecarile mult mai mari de acolo ) si mult mai putin de ce se intampla catre Saliste
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Daniel_I

Quote from: dr4qul4 on October 24, 2014, 10:05:28 PM
Super tari pozele. Interesant pentru primul post.
A fost greu aparatul pana acolo sus?  :lol:

Așteptam să-i faci coincidență lui adiarc  :D

Multam, sper ca v-ati facut o idee. Mai, nu e tocmai usor de ajuns sus, mai ales pe noroiul ala si prin padurea deasa de salcam..
Vinerea viitoare promit poze mai reusite, mi-a fost foarte greu sa schimb pozitia si unghurile, la un moment dat mi-am pierdut papucii in noroi, sper sa prin o vreme mai buna weekend-ul viitor, revin cu fotografii :D
On The Road

Daniel_I

Quote from: adiarc on October 24, 2014, 10:13:01 PM
multumim Daniel...faine poze...de apreciat faptul ca nu te-au descurajat noroaiele de acolo
dar inaugurarea depine de cele 2 podete din partea catre Sebes ( si alunecarile mult mai mari de acolo ) si mult mai putin de ce se intampla catre Saliste
Facem si acolo niste poze weekend-ul viitor, sa vedem cum evolueaza treburile..
On The Road

M-Power

Multumim @Daniel_I pentru efortul depus... and :welcome:!!!

gdaniel

Hei, se lucreaza la rosturile de dilatare a viaductului :)...

rocklee

#18371
Daniel multumim de imagini ...de efort si daruire ...tineo tot asa  :) :) :)

aluecarile astea numi plac de loc ...ma gindesc cu ingrijorare daca nu peste vrio 10 ani mai sta autostrada aceasta in picoare .....daca doar numai dupa o ploaie cum a fost in perioada aceasta  ...sunt asemena alunecari     nu stiu cum va fi pe viitor :o >:(

trifuhoria

Accident mortal la Nod Lancram, pe sensul spre orastie, intre 2 tiruri...poze in parcare

Daniel_I

#18373
^^
Alunecarea nu era in urma ploii recente. Cred ca e de cateva saptamani, nu luni. Se vedea limpede de la fata locului. Oricum e absurd sa ne asteptam sa nu alunece terasele din moment ce inca sunt in lucru, inca nestabilizate. Au inca enorm de mult de munca acolo pe deal...
On The Road

teocharis

se intentioneaza mutarea integrala a acelui deal.