Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 33 Guests are viewing this topic.

rocklee

dr4qul4 ...eu nu am arucat cu noroi si nici nu am spus nimic rau despre ei ....doar am relatat din ce am vazut la fata locului ..... si la ora la care am fost .....de lucrat se lucra ...dar nu au avansat cinestie ce ....fata de ultima mea ''vizita''...de pe santier.....

NGC

#17731
Quote from: MNU on September 26, 2014, 06:50:48 AM
Din cate stiu, si ce au facut pana acum au facut fara Autorizatia de construire. Nu mai stiu daca au obtinut-o intre timp sau nu. Daca inca nu o au, au scuza ca nu lucreaza aici.
Din datele disponibile pana astazi, nu au autorizatie de construire pentru lotul 4 din Lugoj - Deva.
In schimb, din 27.08.2014 au autorizatie pentru Gilau - Nadaselu, autorizatie care era la registratura MT inca din 13.08.2014, iar ei erau pe santier deja din 01.08.2014.

dr4qul4

Nu ma refeream la tine ci la alții care vad o problema in faptul ca au încetinit ritmul.
Din pozele postate de tine (pt care îți mulțumesc) mie mi se pare ca stau foarte bine pe acest lot.
Chiar m-a surprins numărul mare de pile ridicate.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

decopertarea aia din satelit e nimic. Se putea face in 2-3 saptamani. Nu ai nevoie de proiect si autorizatie.

Iar deppre UMB eu tot am zis pe aici...dar voi...Batman, batman. Acum in aceste rapoarte se va vedea de fapt totul. Sunt facute sa rezolve problema asa...in stil romanesc, sau vor fi facute...in stil vestic? Oricum daca-mi pute mie...aceste rapoarte vor mirosi pana la  Bruxelles care va zice din banii vostri rezolvati rahatul vostru si faptul ca ati acordat o licitatie evident licitata in bataie de joc. Plus ca ati acordat timp lui UMB sa-si gaseasca exact lotul cu cele mai multe ""problemute"" si din care potential puteau sa scoata cei mai multi bani.
Drumurile noastre POATE;

trifuhoria

Imbecilio lucreaza la rampele de la nod cunta si taluzuri in zona tunelului cf. Merg spre sibiu...

ciprebbe

Quote from: NGC20 on September 26, 2014, 08:21:58 AM
Din datele disponibile pana astazi, nu au autorizatie de construire pentru lotul 4 din Lugoj - Deva.
In schimb, din 27.08.2014 au autorizatie pentru Gilau - Nadaselu, autorizatie care era la registratura MT inca din 13.08.2014, iar ei erau pe santier deja din 01.08.2014.

Este unul din motive pt care au redus la Deva ritmul lucrarilor.
Cei de la UMB de pe Gilau-Nadasel asteptau sa fie relocati inapoi la Deva (incepand cu revenirea lor de acasa) din 17.09.2014, insa nu au autorizatie si camlucra pe barba lor.
Si la Gilau lucreaza pe tot tronsonul mai putin zona padurii si a nodului Nadasel unde nu au autorizatie.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

trifuhoria


ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

istvan78

CNADNR si Guvernul ar trebui sa clarifice foarte urgent situatia presupuselor datorii catre Impregilo!
E indamisibil sa te lauzi ca ai bani garla la buget, ca deficitul bugetar e sub plan si in acelasi timp in public sa se incetateneasca ideea ca blochezi lucrari la autostrazi pentru ca nu platesti.
SPER ca e falsa informatia referitoare la datorii, altfel e chiar urat de tot! >:(
Dar daca era falsa, nu-mi explic cum CNADNR si Guvernul nu dezmint public, cu documente ! Platile sunt informatie publica, contractele si deciziile judecatoresti de dupa, deasemenea. Situatia poate fi lamurita public, cu documentele in fata!

rudolf.s

30 noiembrie noul termen? Pentru ce? Oricum nu se va respecta. :( Oricat de optimist as fi anul acesta nu cred ca prindem niciun km in plus. Nu inteleg ce interes au toti sa traga de timp? Nu mai bine ar termina lucrarea cat mai repede ca apoi sa poata lua lucrari noi?

Apropo: pe Arad - Timisoara nu exista o data limita pana cand trebuia terminata autostrada de tot? Adica CIC, parcari, tot!

radutm

Quote from: alecu26 on September 26, 2014, 08:49:33 AM
decopertarea aia din satelit e nimic. Se putea face in 2-3 saptamani. Nu ai nevoie de proiect si autorizatie.
in afara de cateva poze de acum cateva saptamani care aratau mai mult organizari de santier si cateva sapaturi, nu aveam dovezi ca s-a facut mare lucru pe lotul 2, insa imaginea din satelit arata ca s-a decopertat traseul de la Traian Vuia pana la Margina. eu unul nu stiam ca s-a avansat pe acel lot, poate mi-a scapat
cont inchis

radutm

Avem si prima reactie (neoficiala) la semnarea contractului pentru A1 Arad - Pecica:
QuoteDin anul viitor, România va avea legătură directă pe autostradă cu Europa de vest
Procedurile de licitaţie pentru lotul doi al autostrăzii Nădlac-Arad, care leagă municipiul reşedinţă de judeţ de oraşul Pecica, s-au încheiat cu succes, a declarat vineri deputatul Dorel Căprar, preşedintele Organizaţiei Judeţene a Partidului Social Democrat (PSD) Arad.

'Licitaţia a fost câştigată de constructorii care lucrează şi la lotul I, Nădlac-Pecica, Asocierea Astaldi SPA - Max Boegl România SRL. În zilele următoare se aşteaptă semnarea contractului, iar în cursul săptămânii viitoare va fi emis ordinul de începere a lucrărilor', susţine Dorel Căprar.

.......
Sursa: http://www.capital.ro/din-anul-viitor-romania-va-avea-legatura-directa-pe-autostrada-cu-europa-de-vest.html
cont inchis

sursasecreta

Update de ieri, 25 septembrie, loturi 1 si 2 Nadlac-Arad!
Enjoy.

Se niveleza intrarea pe lotul 2 (ex-Alpine).


Lot 2, imediat dupa ce se putea intra pe el.


Primele camione dela Astaldi & Max Boegl care au avut pemisiune sa circule pe autostrada, nu pe drumul tehnologic.
Acest cont este accesat de sursele secrete ale comunitatii PeUndeMerg. Fotografiile, clipurile video si informatiile aparute pe acest cont sunt din surse deosebit de credibile.

sursasecreta

Limita dintre loturi. Ieri nu era acces intre lot 2 si 1.


La inceputul lotului 1.




Pe lotul 1 (Pecica-Nadlac), este asfalt de la inceput pana la granita cu HU cu 4-5 exceptii de cateva sute de metri.


Acest cont este accesat de sursele secrete ale comunitatii PeUndeMerg. Fotografiile, clipurile video si informatiile aparute pe acest cont sunt din surse deosebit de credibile.

sursasecreta

Pasaj DJ Pecica-Peregu Mic.


Se asfalteaza.




Cabluri... se asteapta Craciunul probabil.


Pasaj drum agricol.
Acest cont este accesat de sursele secrete ale comunitatii PeUndeMerg. Fotografiile, clipurile video si informatiile aparute pe acest cont sunt din surse deosebit de credibile.