Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 24 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

#17700
Si tu vrei sa spui ca milioanele de m3 excavati, deep-mixingul, ancorele, zidurile de sprijin, sistemul de scurgere si colectare a apelor pluviale si cine stie ce alte lucrari suplimentare ii costa 26,5 milioane de lei? poate nu costa 365, si nici 200 cum am pus eu, dar cu siguranta peste 150 mil.
Iar la cum a licitat imbecilio, nu m-ar mira sa fi pus 20-30 mil pt debleu ca si cum ar fi taiat pe drept si nu ar fi consolidat nimic. Pana la urma trebuiau sa scada si ei de undeva, din moment ce au umflat viaductul. Si sunt 99% sigur ca e umflat pentru ca altfel nu-l terminau asa repede (1% ramane pt ca nu poti fi nicioadata sigur cand ai de a face cu IMBECILI).

o suplimentare de 3% ? Chiar a fost o victorie acolo, data de o curte de arbitraj. Daca negociau direct, CNADNR-ul le dadea 10% la prima strigare.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

mariansb

Azi dimineata pe la 9 venind dinspre Arad, la Ilia , in stanga DN, am vazut cateva excavatoare si muncitori . Acel nod il executa UMB sau tine de lotul 3 ?

Altfel, ieri trecand pe Arad -Timisoara am remarcat destul de multa animatie la CIC Ortisoara. Poate vor reusi sa termine anul acesta.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

Archi


ciprebbe

Nodul Ilia e pe lot 3, nu il face UMB.  Teoretic UMB are de facut nodul de la Soimus, practic deja incepe sa miroase urat si in zona asta (cimitir, grota,halda, Muresul, case,nod)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

rocklee

am fost intro vizita scurta pe lotul umb-ului .....dar nimic spectaculos de la ultima vizita .....de lucrat se lucra in vrio 4-5 pucte dar destul de slabut ....era intre orele 17- 19 cind am fost pe santier....am si ceva imagini ...un pic mai tirziu....

rocklee

sa incepem :) ....pentru inceput ...masinile umb-ului in tranzit dupa zgura la Calan...pe breteaua spre autostrada de linga Simeria ...


rocklee

citeva imagini cu viitorul viaduct de la intrarea in branisca....la momentul respectiv era doar un fierar betonist care facea ceva acolo in rest nici o miscare ...nici un utilaj... :(





rocklee

acesta e o decoprtare ...inburuienata .... :(


rocklee

imagini cu vitorul podet a drumului judetian care merge la Prizlop...






si cu terasamentul inundat al autostrazi .....din imediata vecinatate a podetului :o


rocklee

#17709
citeva imagini cu terasamentul de linga cariera de piatra..... :)





[imghttps://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/v/t1.0-9/10620586_560398960756233_5695395386861781241_n.jpg?oh=a3fdc1b75a152b531871f91c9be857dd&oe=54C208DD]http://[/img]

la acest deal se lucra ceva de partea cealalta nu am putut face poze pentru ca era o circulatie intesa si nu am putut oprii...


rocklee

trei muncitori ...lucrau la un podet metalic  :D








rocklee

pe acest terasament este zgura de la calan  :) :)