Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 8 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Am si eu o nelamurire legata de filmare, poate ma ajuta cineva.  De la secunda 35 incolo se vede ceva viaduct nedeschis, ce e cu el, unde e?

phb2

Merci Sebba + HTM ; excellent reportage

sebba

@horatiu, este pasajul de pe centura Aradului, iesirea spre Curtici, unul din pasajele la care lucrul este oprit de 2 ani (sau peste?) si a carui finalizare ar salva centura Aradului de ambuteiaje interminabile
Sailing away! S/Y Haimana

tonică

multam si din partea mea Sebba..foarte fain gest si cu mare folos... Lotul are mari sanse sa se gate pana-n iarna, de lucru mai asiduu ramanand la rampele pasajelor peste autostrada. Pe partea ailalta, lot 2 eu cred ca se poate lesne dexchide circulatiei si el tot pana in iarna daca se doreste asta ( si nu vad de ce nu s-ar dori, si-asa michimaus e in mare pana cu km pe anul asta ). La o adica in total cred ca-s mai putin de 3 km care mai au nevoie de lucrari mai importante caci altfel la terasamentul nitelus cam depreciat de ploi se poate lucra si sub trafic...zic...

B.Robert

În procesul de a alegere a orașelor organizatoare, UEFA a ținut cont de numeroase criterii de ordin sportiv, social și economic, iar țara noastră trebuie să rezolve de urgență trei probleme importante.
[...]
2. Bucureștiul va trebui să fie conectat printr-o rețea modernă de drumuri de cel mai apropiat oraș organizator, în speță Budapesta (Ungaria).[...]

http://www.digisport.ro/Sport/FOTBAL/Organizarea+Euro+2020+produce+3+schimbari+majore+

Sa vedem daca va fi asa.

sebba

posibil... chiar ma uitam mai devreme la traseul Siria - Izvin - Sanovita - Siria... ar fi vreo 150km, pe rotund si in functie de cum va bate vantul asta ar insemna undeva in jur de 1:15-1:45 ore de zbor
nu stiu insa cu ce lucrari o sa ii mai prind pe zburatori in perioada urmatoare, ca sa le compensez cu zborurile dar incerc sa mai rezolv ceva cat de curand
nu ma mai aleg cu bani dar mai bag si eu ceva ore de pilotat, ca-mi place :D

cum spuneam mai devreme cu cateva postari, am o oarecare promisiune sa filmam si partea ungara
e vorba sa mearga un prieten de-am meu sa aduca un avion din Ungaria si daca reusesc sa ma "lipesc" de acel zbor, facem si filmarea pe Mako-Nadlac
deocamdata e la nivel de "posibilitate"
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Quote from: B.Robert on September 20, 2014, 12:57:23 PM
2. Bucureștiul va trebui să fie conectat printr-o rețea modernă de drumuri de cel mai apropiat oraș organizator, în speță Budapesta (Ungaria).[...][/i]
http://www.digisport.ro/Sport/FOTBAL/Organizarea+Euro+2020+produce+3+schimbari+majore+

Cea mai "simpla" solutie ar fi sa termine A1 Sibiu-Pitesti. Ca A3 completa cred ca iese din discutie.

Kidu

#17572
Multumim sebba!

In alta ordine de idei probabil ati aflat ca Bucurestiul a fost nominalizat ca fiind una din gazdele pentru EURO 2020.
Trecand peste faptul ca vestea este excelenta pentru bucuresteni si nu numai, eu am mai remarcat un aspect deloc de neglijat legat de A1: unul dintre punctele din caietul de sarcini este o conexiune rutiera pe autostrada intre Bucuresti si alt oras co-organizator (in cazul nostru Budapesta pentru ca Baku iese din discutie).
Ce inseamna asta? Segmentul A1 Sibiu-Pitesti trebuie sa fie demarat cat mai curand pentru a fi gata pentru 2020 deoarece UEFA specifica clar ca legatura rutiera trebuie sa fie finalizata, nu se admit santiere sau alte lucrari. Ponta si PSD-ul nu mai au nicio scuza sa amane acest segment la nesfarsit.

@Ionut, abia am vazut postul tau care mentioneaza acelasi lucru.

dr4qul4

ce bine ar fi sa primim bani in plus pt acest proiect (ma gandesc la concursul de proiecte recent lansat de UE)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Kidu

Quote from: Aiud.dan on September 20, 2014, 11:39:27 AM
La minutul 9,20 este granita dintre lotul 1 si lotul 2,acolo construieste Astaldi si un pasaj peste autostrada,cu acel pasaj incepe lotul 1. sau mai bine zis se termina lotul 1 si incepe lotul 2.

Cred ca ai tastat gresit: granita dintre cele doua loturi se afla la minutul 7:20.

rocklee

un reportaj foarte interesant a celor de la digi 24.......recomand a se citi si vedea    videoul... :) >:(
http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Economie/Stiri/Record+nedorit+Zero+kilometri+de+autostrada+in+2014

dorum

Spatiul de servicii e pe lot 2... plus ca Alpine mai avea asfaltat o buna bucata inspre lot1... asa ca nu e granita loturilor la 7:20, ti-o spun sigur

Aiud.dan

Sigur este la minutul 9:20.reiese si din filmarile anterioare .

Kidu

Aveti dreptate, spatiul ala de servicii este situat pe lotul 2.

stangabriel

#17579
Din pacate si prostie,raspuns pentru @Kidu.:

http://www.gandul.info/sport-miscare/bucurestiul-va-gazdui-in-premiera-meciuri-de-la-campionatul-european-de-fotbal-din-2020-13304038

"O autostradă care să lege România de Ungaria. În ceea ce priveşte infrastructura rutieră, specialiştii UEFA au apreciat că "Bucureştiul este suficient de bine conectat de toate destinaţiile majore europene". În acest moment doar pe 110 din cei 584 de kilometri ai A3 se circulă. Problema ar putea fi rezolvată, susţin surse din FRF, pentru că autorităţile statului au garantat faptul că Autostrada A3 va fi funcţională în întregime până în 2020 şi va lega, astfel, Bucureştiul de graniţa cu Ungaria."

Astia sunt incredibili,nici vorba de A1 in viziunea lor,nici macar cu aceasta ocazie......