Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 37 Guests are viewing this topic.

filippasteur

Quote from: trifuhoria on September 13, 2014, 03:30:34 PM
Apold -Aciliu:
Va rog sa ma lamuriti daca "falia" care se vede in poza 1912 a colegului trifuhoria si in prima poza a colegului adirt69_70 este in viaductul mare si e nou aparuta?

Multumesc,

Aiud.dan

#17371
In poza 1912 este rostul de dilatatie a viaductului ,se gaseste asa ceva la ambele capete.

trifuhoria

Rostul dinspre sebes are 10 cm... In scimb cel din poza mi-a activat abs-ul... Are cel putin 25 cm...

danutzu_1069

Deci, daca o sa vada vreun jurnalist pozele astea cu rosturile de dilatatie o sa zica ca s-a miscat podu'... ca au avut dreptate ca podul are probleme...
Mai bine puneti pe poza o nota explicativa "pentru jurnalisti: Acesta este un rost de dilatatie si este normal!"

dorum

@quest

Org de santier TS a fost de la inceput la Belint si mici sanse sa fie mutata vreodata....

MNU

Quote from: danutzu_1069 on September 13, 2014, 06:18:31 PM
...Acesta este un rost de dilatatie si este normal!"

Adica e normal ca vara, cand platforma este dilatata, sa arate asa rostul?... atunci, cum arata iarna?

stangabriel

In memoria mea este podul de peste Mures ce are un rost de dilatatie cu "dinti foarte lungi",avand in vedere ca viaductul e mai lung decat podul peste apa,cred ca nu e alarmant. La 50 de grade afara mai se dilata putin... Nu au montat rostul de dilatatie de pe stratul de uzura inca. Gresesc?

dorum

@horia

Nu editezi pls postu sa apara pozele direct?

Multam :cheers:

dr4qul4

Cârcotași mai sunteți. E un rost de dilatație. Important e cum va arata la final si mai ales la 6-12 luni după deschidere.

Din poze lotul arata bine. Nu am mai văzut urme de alunecări si parca se apropie de final.
Sper doar sa reînceapă lucrul ca altfel ne vom înneca din nou ca romanul la mal.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

nenea_hartia

Quote from: MNU on September 13, 2014, 06:25:59 PM
Adica e normal ca vara, cand platforma este dilatata, sa arate asa rostul?... atunci, cum arata iarna?
În golul acela se va monta ulterior un element metalic de acest gen, poza a treia.

Archi

Pun eu pozele lui Horia:

Quote

Pentru inceput spatiul de servicii Cut:

















Fiind asa de mari pozele mi-am perms sa le sortez

Archi


Quest

Quote from: dorum on September 13, 2014, 06:23:05 PM
@quest
Org de santier TS a fost de la inceput la Belint si mici sanse sa fie mutata vreodata....

Mersi Dorum, dar TS are o statie de betoane facuta in primavara la Iosifalau, aproape de viitorul nod de la Topo (statia se vede si dinspre DN6). De ce nu s-ar putea transforma in organizare de santier ? Cit de mari sint cheltuielile ptr a muta o astfel de organizare dintr-un loc in altul ?
Common sense will get you far !

Archi


Archi

@ Quest

Ceea ce se vede din DN 6 la Iosifalau (daca ne referim la acelas lucru) nu cred ca are legatura cu autostrada (posibil sa fie ceva legat de agricultura). Chestia aia e acolo cu mult inaintea inceputului constructiei.