Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 17 Guests are viewing this topic.

gabibi


gdaniel

#17206
Multumiri tuturor care vin cu informatii, si cum toamna se numara bobocii, sa sar si eu cu un set de  la debleul de la Aciliu si ce am mai prins de acolo pe partea cealalta:























































sebba

dealul ala mai bine l-ar rade de tot si ar face ceva spatii de servicii ptr ceva hotel/motel/restaurant, cu vedere spre viaduct
toata lumea ar opri acolo, cel putin o data, ca la micii de pe dealul negru :)
Sailing away! S/Y Haimana

Klaudiu!!!


ce sunt masinariile astea? care e rolul lor acolo?

udar

Eu as planta vita de vie pe acest deal.....
Incepe sa arate binisor

udar

#17210
Chiar pe Arad  lotul lui Alpine inca nu au dat castigatorul.....revoltator

radutm

@adirt69_70 si gdaniel, multumim de poze si de efort!
au avansat mult, dar mai au ceva pana niveleaza complet delaul. mi se pare ca vor forta o deschidere a traficului indiferent daca va fi gata sau nu.
cont inchis

infraAdi_ro

Quote from: AlexIP on August 30, 2014, 12:23:53 PM
Informație de la un om luat la autostop aseară care mergea dintr-un sat în altul și s-a recomandat ca muncitor la autostradă: pe lot 4 Lugoj-Deva, la Șoimuș, nu se mai trece prin deal și peste cele 4 case de la ieșirea din Șoimuș pe care "cereau prea mult" oamenii, a fost schimbat puțin traseul în zonă și autostrada va merge "pe malul Mureșului". Nu știu ce înseamnă treaba asta și cât de corect e ce a zis, omul părea să fie pe la a doua bere și mi-e că telefonul fără fir a denaturat informația.

confirm si eu aceasta informatie deocamdata neoficiala,stiu de la un proiectant care lucreaza la autostrada pe lot 4 lugoj -deva si am ceva informatii si de la bucuresti.autostrada se va suprapune peste DN 76 de la iesire din Soimus pana la intersectia cu Ilia(dupa podul CFR).Practic ei vor sa anuleze DN 76 pe aceasta zona si se va face un nod la  intersectia cu Ilia pentru jonctiunea cu DN 76.Este cea mai ieftina solutie si mai rapida.Despagubirile pentru o casa(din cele 4 care trebuiau daramate) ajungeau pana la 80.000 euro(stiu direct de la propietari,au castigat in instanta).
Romania are un viitor doar daca are prezent!

cutter

nu prea înțeleg, dn76 este înlocuit de autostradă pe portiunea respectivă? Ce se întîmplă dacă vrei să ajungi cu tractorul dintr-o parte în alta? Te urci pe autostradă?


rocklee

#17214
aceasta imagine pare foarte interesanta ....practic rade dealul  :o...multumim de poze gdaniel.....si te rugam mai treci pe acolo din cand in cand :)


infraAdi_ro

Quote from: bogdymol on August 28, 2014, 11:21:46 PM
Multumim de poze doru!
Quote from: adiarc on August 28, 2014, 08:58:18 PM
Multumim de poze
Sper totusi ca str de uzura va fii asternut cu o masina ce acopera integral un sens
Nu e musai sa aiba un finiasor cu grinda de 12 m, cat un sens de autostrada. Am auzit ca finisoarele astea late au erori ceva mai mari decat daca ai folosi 2 finisoare in paralel.

De exemplu pe Centura Arad si pe Arad-Nadlac lot 2 s-a asternut stratul de uzura cu 2 finisoare care au mers in paralel. Fiind asfaltul cald asternut in acelasi timp, nu exista rost intre cele 2 bucati de asfalt.


Si pe Sanovita-Traian Vuia tot in stilul acesta au lucrat,stratul de uzura s-a asternut cu 2 finisoare care mergeau aproape in paralel si a iesit foarte bine,finisoarele de 12 m au erori mai mari si nu le poti controla asa bine la latimea de 12 m.Ca sa torni cu un finisor de 12 m trebuie sa ai o statie de asfalt de capacitate mare ca sa poti "alimenta" finisorul ca sa nu fie pauza la turnare,la uzura trebuie sa se mearga incontinuu si pe o distanta cat mai mare.
Cat despre curbura care se vede in poza va asigur ca e doar o iluzie optica.....asfaltul e foarte ok,nu e valurit,nu are trambulina.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

infraAdi_ro

Quote from: cutter on September 02, 2014, 08:52:54 AM
nu prea înțeleg, dn76 este înlocuit de autostradă pe portiunea respectivă? Ce se întîmplă dacă vrei să ajungi cu tractorul dintr-o parte în alta? Te urci pe autostradă?
si pentru mine e ceva straniu dar o sa cer mai multe lamuriri,oricum intre DN si Mures nu este suficient loc pentru autostrada,numai daca fac un viaduct peste mures.....
Romania are un viitor doar daca are prezent!

goanga

QuoteDespagubirile pentru o casa(din cele 4 care trebuiau daramate) ajungeau pana la 80.000 euro(stiu direct de la propietari,au castigat in instanta).

Daca proprietarii au castigat deja in instanta, nu cred ca se mai poate da inapoi. Exproprierea nu este revocabila.

pasadia

Quote from: euromau on September 02, 2014, 08:38:37 AM

confirm si eu aceasta informatie deocamdata neoficiala,stiu de la un proiectant care lucreaza la autostrada pe lot 4 lugoj -deva si am ceva informatii si de la bucuresti.autostrada se va suprapune peste DN 76 de la iesire din Soimus pana la intersectia cu Ilia(dupa podul CFR).Practic ei vor sa anuleze DN 76 pe aceasta zona si se va face un nod la  intersectia cu Ilia pentru jonctiunea cu DN 76.

Privind harta as zice ca nu are sens sa muti capatul DN76 la Ilia, mai simplu cred ca ar fi daca s-ar trece dinspre Bejan spre Mintia direct peste Mures astfel incat intersectia DN7 / DN76 sa fie la Mintia. Dar pana la urma cred ca se poate trai si cu un DN76 care ar avea capetele la Oradea si Bejan.

dr4qul4

80000 de euro pt o casa X 4 = 320.000 euro! Este imposibil ca acesta sa fie un motiv plauzibil pentru a devia autostrada. Un pasaj agricol costa mai mult de atat.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024