Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 23 Guests are viewing this topic.

Ionut

Multumim bogdymol! :cheers:

----

CNADNR a semnat contractele de finantare pentru Nadlac-Arad si Orastie-Sibiu.

Ionut

#136
Userul romanianroads de pe youtube a urcat tot de pe MT.ro pe youtube, se vad mult mai bine.
Toate, din denumirea fisierului de pe MT, sunt filmate pe 17 octombrie. Sper ca oamenii din minister sa vina lunar cu filmulete!

Autostrada A1 Arad-Nadlac
http://www.youtube.com/v/iP3yGF9YYhs

Autostrada A1 Timisoara-Arad
http://www.youtube.com/v/qNUI0iP9JxM

Autostrada A1 Lugoj-Deva lot 1 (Manastiur/Dumbrava-Belint) si apoi A1 Timisoara-Lugoj din directia Lugoj (Belint)-Timisoara, insa este doar lotul 1 din Timisoara-Lugoj, pana in Izvin. De la Izvin spre Belint nu se lucreaza.
http://www.youtube.com/v/lnTCWA6gDqQ

Autostrada A1 Deva-Orastie
http://www.youtube.com/v/oeEn2QVp8ao

Ionut

^ Din ce vad eu mai sus, Arad bypass mi se pare fezabil a fi dat in folosinta anul asta. Sau mi se pare mie?! Poate are nenea_hartia ceva informatii, ne poti spune? Multumim. :zen:

Ionut

#138
Planul complet Autostrada A1 Nadlac-Arad, inclusiv conexiuni/noduri.



imagine la dimensiune completa

Planul complet Autostrada A1 Orastie-Sibiu - LOT 4, inclusiv conexiuni/noduri si alte elemente de detaliu.



imagine la dimensiune completa

A se observa premiera - primul tunel care va fi executat pe o autostrada in Romania. :kenny:

bogdymol

Quote from: Ionut on October 25, 2011, 11:34:11 AM
^ Din ce vad eu mai sus, Arad bypass mi se pare fezabil a fi dat in folosinta anul asta. Sau mi se pare mie?! Poate are nenea_hartia ceva informatii, ne poti spune? Multumim. :zen:

Din cate stiu eu de la nenea_hartia Arad bypass nu se va deschide pe 15 Decembrie  :(
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

nenea_hartia

#140
Quote from: bogdymol on October 25, 2011, 01:31:42 PM
Quote from: Ionut on October 25, 2011, 11:34:11 AM
^ Din ce vad eu mai sus, Arad bypass mi se pare fezabil a fi dat in folosinta anul asta. Sau mi se pare mie?! Poate are nenea_hartia ceva informatii, ne poti spune? Multumim. :zen:

Din cate stiu eu de la nenea_hartia Arad bypass nu se va deschide pe 15 Decembrie  :(
Aşa este. Se trage tare să se termine Sectorul 1B - care nu văd la ce ar folosi singur - dar cam atât. Evident, mai e tâmpenia aia cu devierea temporară începând din cartierul Alfa, dar nu cred că se va face. Să vedem totuşi partea plină a paharului: Alpine va termina între timp nodul cu Nădlac-Arad Lot II de la km 2, aşa că nu se va lucra sub trafic. Eu susţin să fie lăsaţi constructorii să termine drumurile şi abia apoi să fie deschise circulaţiei. Nu moare nimeni dacă se mai amână câteva luni. De altfel, consider că eventuala trecere a unor autovehicule printr-un şantier este pe cât de absurdă, pe atât de ilegală, atâta vreme cât şoferilor nu li se face instructajul de protecţie a muncii şi nu poartă echipament specific. În mod normal, toate maşinile care intră astăzi în şantier sunt trecute pe o listă care este aprobată (sau nu) de departamentul SSM al Joint-Venture Porr/Alpine (vorba vine JV, că a mai rămas doar Porr).

@ bogdymol: ai cunoştinţă de planul lui Falcă de a construi o centură de est între nodul bypass Arad/DN69 şi ieşirea spre Deva? E ceva real sau e doar populism electoral?

bogdymol

Quote from: nenea_hartia on October 25, 2011, 08:53:00 PM
@ bogdymol: ai cunoştinţă de planul lui Falcă de a construi o centură de est între nodul bypass Arad/DN69 şi ieşirea spre Deva? E ceva real sau e doar populism electoral?

Acum cativa ani (cam cand a fost licitatia pentru Arad bypass) stiu ca se punea problema unei extensii a acestei centuri, de la nodul cu DN69 spre est, cu un nou pod peste Mures pe langa padurea de la Vladimirescu si cu iesire in DN7 intre Vladimirescu si Mandruloc (in zona combinatului). Se zvonea ca va fi un drum express acolo... dar am impresia ca a fost doar o idee (nu ca m-ar deranja sa se materializeze...).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Multumesc frumos pentru informatii nenea_hartia & bogdymol! :cheers:

Ionut

QuoteCe ,,debara" se ascunde la intrarea pe A1: o afacere de jumătate de miliard de euro

Până să ajungă pe rafturile hipermarketurilor sau în ma­ga­zinele din malluri, cel puţin jumătate din produsele vân­dute în magazinele din Bu­cureşti ajung măcar pentru câteva ore în depozitele situate la intrarea în Capitală dinspre Piteşti.




sursa: ZF

Ionut

#144
A1 Sibiu bypass, noaptea.

http://www.youtube.com/v/cZ6UbPCVkkI

Ce ma bucur ca Arad bypass va fi un drum iluminat pe 100% din suprafata. Stiu ca nu e performanta camera cu care s-a filmat, insa diferentele dintre segmentele iluminate si cele in bezna sunt ca de la cer la pamant. Poate cu timpul mai toate segmentele de autostrada aglomerate vor fi iluminate.

De exemplu as vrea sa-i intreb pe nenea_hartia si alecu26, stiti daca Deva-Orastie va fi iluminata 100%? Sau alte segmente unde stiti, ma refer evident in afara nodurilor.

Ionut

QuotePrimii care urca peste autostrada

Primii care calcă pe autostrada Arad-Timişoara sunt cetăţenii care sunt nevoiţi să circule pe drumul naţional care leagă Aradul de Timişoara (DN69). Aceştia urcă peste autostradă cu mult înainte de darea în funcţiune a autostrăzii care leagă cele două municipii şi cu cel puţin şase luni înainte de finalizarea în totalitate a lucrărilor pe acest tronson. Vestea ne-a fost dată de secretarul de stat în ministerul Transporturilor, Eusebiu Pistru, care ne-a precizat faptul că ,,de astăzi (n.r. – ieri) s-a dat efectiv drumul la pasajul peste autostradă, de pe DN69 Arad-Timişoara (pasaj situat la 1,4 km de Arad -n.r.) şi la circulaţia vehiculelor pe acest pasaj".

Eusebiu Pistru ne-a declarat şi faptul că pe întreg tronsonul autostrăzii care leagă Aradul de Timişoara lucrările sunt în toi şi că speră că, aşa cum au primit ordin constructorii în vizitele repetate organizate de Guvern şi mai marii ministerului pe şantiere, pe acest tronson se va circula cap-coadă, începând cu 15 decembrie.

sursa: Aradon

Ne apropiem. :banana2:

nenea_hartia

^ Poate ne spune Eugen Pistru şi cât de sigur şi legal e să dai drumul la circulaţie fără parapeţii de protecţie de pe pasaj. Iar acest lucru se întâmplă pentru că o instituţie, CNADNR, n-a fost în stare să aprobe până acum tipul de parapet metalic ce va fi folosit.

Quote from: Ionut on October 27, 2011, 07:38:05 AM
Ce ma bucur ca Arad bypass va fi un drum iluminat pe 100% din suprafata.
Sincer, eu am dubii că CNADNR îşi va permite să dea bani la nesfârşit pentru iluminatul de pe pe bypass. Să vedem...

Quote from: Ionut on October 27, 2011, 07:38:05 AMDe exemplu as vrea sa-i intreb pe nenea_hartia si alecu26, stiti daca Deva-Orastie va fi iluminata 100%? Sau alte segmente unde stiti, ma refer evident in afara nodurilor.
Pe toate secţiunile licitate se vor ilumina doar nodurile, spaţiile de servicii şi podurile mai mari de 100m.
Şi eu consider că aşa e cel mai bine, prefer ca CNADNR să dea banii pe întreţinerea drumurilor (chiar dacă acest lucru mai mult ca sigur că nu se va întâmpla  >:(), nu pe iluminat. Noi nu avem banii Belgiei.

Ionut

Multumesc nenea_hartia pentru info!
Dar ce zi proasta ai azi... :D

Am uitat sa pun poze de pe pasaj:













sursa: Aradon

nenea_hartia

^ Da, e minunată poza cu parapetul de lemn !

bogdymol

Quote from: Ionut on October 27, 2011, 12:57:48 PM
Multumesc nenea_hartia pentru info!
Dar ce zi proasta ai azi... :D

S-a trezit cu fata la cearceaf  :lol: Dar are dreptate... :yes:
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele