Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 29 Guests are viewing this topic.

Klaudiu!!!

#17085
am modificat eu, multumim de poze :cheers:







Ionut

Cand sunt facute pozele? Intreb pentru ca vad ca lucreaza. Sunt facute in weekend? :o
Multumim pentru update! :cheers:

mishu77

^^^ Ieri seara am mers in directia Timisoara - Lugoj - Deva si am vazut vreo 6-7 camioane TS si ale subcontractorilor. Era in jurul orei 19:00 deci posibil sa fie pozele din weekend. Astazi la intoarcere tot in jurului aceleiasi ore nu am mai intalnit nici un camion, dar e ceva normal fiind duminica si ora 19:00

schluppi

#17089
Multumesc celor mai bine pregatiti in domeniul informatic. Pozele sunt facute ieri, adica sambata. Mai e mult de lucru. Sunt portiuni lungi, unde s-a facut doar decopertare, Toate podurile si podetele sunt gata sau in faza avansata. Trecerile peste autostrada nu sunt incepute, cu exceptia decopertarilor in zona nodului Topolovat si a unui inceput de terasament intr-un alt loc. Mai este destul de excavat la unele dealuri. Nu stiu de und s-au masurat acei Km ce apar in unele poze.

Quest

Quote from: schluppi on August 24, 2014, 09:24:27 PM
...Pozele sunt facute ieri, adica sambata. Mai e mult de lucru. Sunt portiuni lungi, unde s-a facut doar decopertare, Toate podurile si podetele sunt gata sau in faza avansata. Trecerile peste autostrada nu sunt incepute, cu exceptia decopertarilor in zona nodului Topolovat si a unui inceput de terasament intr-un alt loc. Mai este destul de excavat la unele dealuri. Nu stiu de und s-au masurat acei Km ce apar in unele poze.

Multumim Schluppi. Tu ai mers pe A1 de la Sanovita si pina dupa Topolovat ? As vrea sa inteleg daca pozele acopera si dincolo de Topolovat ? As prefera sa nu, ca sa nu incurcam lucrurile, stie toata lumea ca cei 6 km Sanovita - Topolovat sint o urgenta (ptr a inchide cit mai grabnic rusinea existentei celor 10 km de A1 Balint - Sanovita care stau din oct. 2013 nefolositi).
Tablele de santier cu km 74 etc. reprezinta chiar kilometrul de A1 la care se lucreaza. Intereseaza km 73 (Topolovat) pina la km 79 km (Sanovita).
Common sense will get you far !

pasadia

Final de decembrie 2013 (data de 20-21 parca), nu octombrie 2013. Si nu vad rusinea unde e: cred ca e preferabil sa se deschida lotul complet, atunci cand e cu adevarat gata.

mishu77

#17092
^^^ Pentru relatia Timisoara - Deva lipsa descarcarii la Sanovita este un mare handicap, practic in loc sa parcurgi 25 km in linie dreapta pe autostrada + 1 pe DJ (timp de parcurgere aproximativ 12-13 minute) trebuie sa faci 43 de km din care 25 pe autostrada plus ca treci prin  3 sate cam in 30 - 35 de minute  pe un DN 6 extrem de aglomerat (daca nu si mai mult). Daca se deschide pana la Topolovat, desi nu cred ar fi mana cereasca pentru relatia Timisoara - Deva si nu numai. Dar nu cred ca are rost sa visam, la fel am visat ca nu vor lasa 10 km neutilizati si vor face ceva la Sanovita si sa ales praful de sperantele noastre din pacate .....

Quest

Pasadia, sper ca esti tinar, ptr ca atunci poti avea circumstante atenunate daca nu intelegi rusinea celor 10 km de A1 terminati dar care stau nefolositi. Stau din oct. 2013 asa cum am scris, pina in decembrie TS a lucrat la A6, dupa care s-a inaugurat A6+ cei 17 din 27 km A1. Dorum iti poate confirma ca asa au stat lucrurile.
Vrei sa se deschida in vara lui 2016 tot lotul ? Ok. Si cu garantia celor 10 km de care vorbim ce te faci ca in 2016 vor fi trecut 3 ani din cei 4 de garantie ? Adica 75% din garantie. Hm ?

Mishu77, nu s-a dat drumu' la cei 10 km ptr ca procurorii inca au tendinta sa nu sesizeze OPORTUNITATEA cheltuirii unor bani publici. Asa incit nimeni din CNADNR n-a avut destul singe in instalatie incit sa zica, uite finantam de la buget (ptr ca lucrarea nu putea tine de fondurile UE ptr A1), facem descarcare temporara la Sanovita pe care o utilizam pina in 2016 cind va fi gata tot lotul Tms - Lgj 2. Exact cum a fost vreo 3 ani cu descarcarea temporara de la capatul de vest al centurii Sibiu. Ai vazut ce-au zis ungurii, daca romanii nu termina in sincron cu noi A1 pina la Nadlac sa facem jonctiunea, facem fara probleme o descarcare temporara si un drum de legatura de 2 km pina la E68 care vine in vama. Dar ptr asta trebuie sa ai determinare.
Common sense will get you far !

pasadia

1. 34 de ani. Nu stiu daca asta inseamna tanar sau batran.

2. Nu "stau". Din cate stiu (si il putem invoca pe acelasi dorum sa confirme) sunt folositi de zor ca drum de acces de catre cei de la TS.

3. In conditiile in care intretinerea facuta de CNADNR e asa cum e, chiar nu cred ca garantia pentru cei 10 km e relevanta. As prefera sa nu plangem dupa acea garantie ci dupa multe alte lucrari pe care CNADNR nu le face.

4. Deocamdata ungurii par mai intarziati decat noi, chit ca au inceput mai devreme si ca sunt ei mai buni planificatori.

schluppi

Am parcurs distanta de la Balint pana la Recas (cu bicicleta). Pe cei 10 km de autostrada finalizati circula masinile de la TS care duc materiale (mai ales beton) spre autostrada in constructie, dar si cele care repara trambulina (trambulinele) ce s-au format pe portiunea data in folosinta. Se circula doar pe jumatate de autostrada (sensul spre Timisoara). Celalalt sens mi-a stat la dispozitie numai mie, de aceea m-am simtit foarte important. Portiunea avansata (cu binder sau cum se numeste acel lichid negru turnat) se termina in dealul ce se vede din Sanovita (cam o treime sau ceva mai mult din distanta pana la nodul Topolovat). Restul portiunii nu este mai avansata decat portiunea de la Topolovat inspre Timisoara. Am impresia ca nu se grabeste nimeni pentru a termina acea portiune, asa cum ne-am dori noi                     

dr4qul4

Poate noua ne-ar conveni dar pt TS ar fi mult mai scump sa deschida cei 6 km.
Asa ca vor trage tare si vor termina tot lotul in maxim 1 an.
Nu uitati ca nodul Topolovat e cel mai scump din tot lotul. Probabil cei 6 km reprezinta aproape 50% din valoarea lotului.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

davyl

#17097
Sincer, m-as bucura ca acest lot sa fie gata in maxim 1 an. Si chiar vazand situatia din teren, cred ca ar fi fezabil. Insa ramane de vazut care vor fi variabilele care vor lungi sau scurta deschiderea acestui lot. Ma refer la aprobari si alte chestii tehnice, relocari de utilitati si nu in ultimul rand, meteo favorabil sau nefavorabil.

P.S. schluppi multumim pentru efortul tau!  :gj:

Eurocopter


ciprebbe

#17099
Asa asa, multumim!!!

Forfota mare pe santier, insa de sus se vad inca multe probleme, chiar si alunecari de teren noi.
Sa speram ca finalizeaza anul acesta.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe