Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 43 Guests are viewing this topic.

Cetatean

Quote from: luc on August 19, 2014, 11:04:43 PM
La primul sens giratoriul de langa Lancram, se construieste un drum de acces din sens, pe langa gardul ultimei case, spre raul Sebes:

Stie cineva ce reprezinta?
Salutare.
Acest drum o sa fie folosit de proprietarul terenului care va construi o benzinarie si ceva mancatorie rapida.

luc

Interesanta pozitionare: intrarea pe A1 si adiacenta A10

alm26mm

Nu era mai simplu sa "modernizeze" DJ 709 (Nadlac -Peregu Mare) largindu-l la 2x2, ca drum de legatura cu A1 ? Nu vreau sa fiu karkotash dar banuiesc ca "actualul" drum de legatura va fi unul simplu, nu-I  asa ? :p

panda80

Drumul de legatura va fi 1+1 insa va fi in mod sigur suficient atat. Dupa construirea autostrazii va deservi doar orasul Nadlac care nu are de unde sa genereze trafic pentru 2+2. Supradimensionarea drumurilor duce atat la cheltuieli de investitie mai mari cat si la cheltuieli de intretinere mai mari si risipa de spatiu aiurea.

north

Quote from: panda80 on August 22, 2014, 12:11:03 AM
orasul Nadlac care nu are de unde sa genereze trafic pentru 2+2. Supradimensionarea drumurilor duce atat la cheltuieli de investitie mai mari cat si la cheltuieli de intretinere mai mari si risipa de spatiu aiurea.

Trafic pentru 10+10... probleme? :troll:


Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

MNU

Pista de decolare/aterizare mascata?

frunzaverde

Quote from: MNU on August 22, 2014, 06:44:01 AM
Pista de decolare/aterizare mascata?

Mult prea scurta pentru altceva decat avioane mici. Cel mai lung segment drept are in jur de 1.3 km, si e intr-o zona deluroasa, facand aterizarea cel putin dificila.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

trifuhoria


Tavi

^Poate poți să pui cumva pozele că nu pot să deschid pagina.

Ionut

^ Cred ca trebuie sa fim prieteni cu tine ca sa vedem pozele. :) Nu le mai pune pe facebook, foloseste http://imgur.com/

trifuhoria

#17065




Din posturile de pe facebook inteleg ca e vb de lugoj deva...mai intreb










kostenlos bilder hochladen

dorum

in ce zona ai facut pozele? sa stim ce lot e...multumim

trifuhoria

Pozele sunt de pe facebook postate de un inginer cu care m-am imprietenit pe cand lucra la Sebes (Straco). Acum stiu ca e la Salinii Impregilio...deci ce lot e?

dorum


Eurocopter

Quote from: frunzaverde on August 22, 2014, 11:34:48 AM
Quote from: MNU on August 22, 2014, 06:44:01 AM
Pista de decolare/aterizare mascata?

Mult prea scurta pentru altceva decat avioane mici. Cel mai lung segment drept are in jur de 1.3 km, si e intr-o zona deluroasa, facand aterizarea cel putin dificila.

1300m e mai mult decat suficient pentru biz-jeturi. Cele mai mari modele necesita pana la 1500m cu maximum payload la decolare, in timp ce pe aterizare au nevoie de aproximativ 800m.