News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 34 Guests are viewing this topic.

adiarc

mda....e chiar la capatul viaductului spre Sebes
se pare , totusi ca iau in calcul  o deschidere acolo , in caz ca nu finalizeaza in celalat capat
probabil presiunea electorala e mare si cei de sus nu accepta sa nu fie nici o deschidere...au nevoie disperata de panglici , oricat de scurte ar fii acestea
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

practic ar mai ramane doar , maxim 3 km nefinalizati ( viaductul 1 km+aprox 2 km zona pana la conexiunea cu lotul Astaldi )...si s-ar inaugura cam 19 km......dar sa nu cobim...stau destul de bine cu excavatiile si in celalat capat
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ciprebbe

Chiar am vrut sa te intreb daca nu cumva inspre Sebes se lucreaza mai sustinut.....
Am impresia ca masinaria aia de deep mixing nu va avea timp fizic de finalizat (pana la alegeri) si partea dinspre Sibiu ...... ceva stiu ei...altfel nu arunca asa cu banii.

In alta ordine din stirea postata de florin74 ar fi de retinut asta:

"Adler preciza că, din informaţiile pe care le are din Ungaria, lucrările care se desfăşoară între Mako şi frontiera cu România la Coridorul IV Pan-european vor fi încheiate în luna noiembrie, conform contractului"
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

udar

super pozele si multumim mult  :cheers:,
acel drum nu poate fi un drum tehnologic pentrun intretinerea viaductului !?

rudolf.s

Exact asta mi-a atras si mie atentia. Acum cateva saptamani au dat ungurii un fel de comunicat in care ziceau ca vor intarzia 6 luni dar nici inainte si nici dupa nu a mai vorbit nimeni de intarzieri. Acum se zice ca totusi sunt in grafic. Eu sper sa fie totusi stirea asta reala si sa termine in decembrie macar.

delacroix

Nu e nici o "descchidere" e doar "Relocare drum agricol",cf. proiect,  folosit si pentru inspectia pilonilor.
Deep-mixing NU se face pe versantul "Saliste". Procedeul e folosit pentru cresterea capacitatii portante, sarcini verticale, in nici un caz pentru stabilizarea taluzurilor. "Pilotii" fara armatura se foarfeca de aceea au "indulcit" panta taluzurilor, sa nu descarce orizontal.

Grogo

#16851
Ce veste superba:"Primul lot al Autostrăzii Nădlac-Arad, de 22 de km, a fost asfaltat în întregime"
http://www.zf.ro/constructii-imobiliare/primul-lot-al-autostrazii-nadlac-arad-de-22-de-km-a-fost-asfaltat-in-intregime-13031239
adiarc multumim pentru poze.
Nu zice niciodata: nu se poate, ci incepe intotdeauna cu: sa vedem.

udar

cat mai repede si lotul 2 tot pe mana lor  :gj:

iuli

QuotePonta spunea că, totuşi, există o problemă, anume "cei 22 de kilometri (ai primului lot - n.r.) nu se termină într-un loc ca să şi poţi să ieşi de pe ei", referindu-se la faptul că autostrada se termină la frontiera cu Ungaria.

De fapt se referea la nodul de la Pecica.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog


delacroix

Quote from: vchira on August 04, 2014, 04:04:55 PM
aici spune ca se gata anul asta....hmm...
http://www.bbj.hu/economy/hungary-romania-meet-on-economy_82425
Se gata da' nu se termina. Si la noi si la ei termenul e anul viitor. Dar de circulat se va circula... sper.

vchira

un pic off topic...uitativa la pagina Wikipedia cu A1 in limba maghiara. Eu nu inteleg ce scrie pe acolo dar cele 2 poze alese sa fie aratate acolo in partea dreapta arata ca si ungurii sunt de neam prost cate o data. Asta e...

http://hu.wikipedia.org/wiki/A1_(aut%C3%B3p%C3%A1lya,_Rom%C3%A1nia)

ghrt

Hehe... Wikipedia se poate modifica uşor, şi după vezi dacă sunt acceptate poze mai de actualitate sau revin tot la gropi şi căruţe.

Întrebare, au asfaltat şi drumul de legatura de la Nădlac?
Cont (aproape) inactiv.

rudolf.s

Nu cred ca are legatura cu "neam prost". Poza cu gropile e incarcata de un roman (Bogdan Giuşcă) iar cea cu carutele pare a fi incarcata pe Wikipedia de Olanda. Poti incarca poze noi daca vrei, de aceea e Wikipedia o enciclopedie libera si deschisa.
Textul e corect si descrie istoria autostrazii.

L.E.: Articolul e traducerea altui articol de pe Wikipedia din Germania. De acolo e si poza cu caruta.

radudanutz

Zona aceea cu probleme intre Cristian si Sacel vazuta din Paltinis