Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 28 Guests are viewing this topic.

MRS

Organizarea de santier de la Ohaba: liniste de duminica



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

alin_simeriaveche

multumesc pt pozele din weekend-ul acesta. Mrs...liniștea de duminica si defapt linistea ca de toate zilele

athosga

#16622
In data de 17, in media ungara au aparut articole, care citeaza purtatorul de cuvant de la "CNADNR"-ul lor, care afirma ca termenul de predare la M43 Mako-granita "va fi cam pe la vara urmatoare". Asta asa, fara explicatii dupa ce multa vreme s-a zis concret mijlocul lui noiembrie. :(

Oare se sincronizeaza cu cei de la Astaldi, care nu vor termina la termenul zis pana acum (decembrie)? Sau ceva nu e in regula si au avut dreptate ziaristii, care scriau ca Pecica-Nadlac nu va putea fi folosit o vreme? Oricum o asemenea "amanare" suna... rau. Nu stiu.

PS: In articole se mai mentioneaza stadiul pe respectivul tronson: 56%.

adiarc

eu zic sa terminam noi loturile noastre ( cele 2 ) , suta la suta si apoi sa ne plangem ca stam dupa vecinii
daca nu se misca mai repede cu lotul 2 , si mai prinde inca o iarna , atunci in cel mai fericit caz va fii gata vara viitoare...si fara lotul 2 , degeaba avem lotul 1 , terminat.Am mari sperante in noua lege cu garantia de buna conduita.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Katana_ro

@adiarc: si eu cred ca va fi o treaba buna cu noua lege.  Cred ca va functiona foarte bine la loturi mici ca valoare, gen Tm-Lg lot 2, mini-loturile din A3 pe C. Turzii-Tg Mures, etc.

De asemenea, daca va functiona asa legea, cred ca vom vedea pe viitor fie foarte multe loturi mici, fie o marire a plafonului de 100.000 EUR.

florin74

Nu cred ca vor influenta semnificativ derularea licitatiilor pentru autostrazi, CF si proiectele de mediu. Pai acolo scrisoare de garantie de participare la licitatie e de minim 500.000 EURO, ajungand la milioane de euro.  Crezi ca reprezinta o problema pentru 90% din ofertanti sa mai vina cu o scrisoare de 100.000 EURO? Impactul va fi la licitatiile de valoare mica, unde se inghesuiau o gramada de firme mici, si care contestau intr-o veselie tot ce se puteau contesta. Acolo se simte cateva zeci de mii de Euro.

Partea buna e ca nu se mai contesta aiurea (sau foarte putin), dar cel care crede pe bune ca a fost nedreptati sigur o va face si in continuare. Adica in loc de 4-5 contestatii pe procedura, o sa ajungem la 1-2. Se simte deja o reducere a nr de decizii la CNSC, daca inainte aveam 2-3 pagini de decizii, azi cred ca doar o pagina jumatate a fost.

yanny

Buna dragilor,

   am o informatie nu prea buna , azi am trecut pe A1 cu vreo 500 m inainte de CIC Pianau pe sensul catre Deva se surpa banda 1 de circulatie , sper sa se intervina repede pt ca sunt mari sanse de accident.

Tavi

Waw! Urata treaba. Poti insa sa fi un pic mai specific. Cum adica se surpa? Ai vazut malul de pamant plecand? Adica ma refer la terasament daca "a luat-o la vale" cu totul. Sau poate doar ai trecut printr-o zona in care tasarea straturilor de sub asfalt poate nu s-a facut cum trebuie si s-a lasat automat si asfaltul formand o asa-zisa "trambulina"? Sunt/erau (ca au mai reparat din ele) astfel de zone pe A2 si spre C-ta si spre Bucuresti.
Multumim anticipat de explicatii aditionale.

mishu77

Eu am trecut duminica pe acolo si nu am vazut nimic surpat, sunt vreo 2 tranbuline destul de serioase, este si restricitie la 80km/h. O tranbulina tot asa mai serioasa este pe acelasi sens spre deva in zona Sibot dar asta e mai accentuata pe banda 2 de mers, pe banda 1 nu se simte asa tare.

Tavi

Daca-s doar trambuline atentie la restrictii si respectati-le ca sa nu va transformati baia de ulei in armonica. Asta in primul rand. Si in al doilea rand de scris la CNADNR pentru ca lucrarea are garantie, nu? 

adiarc

nu avem nici un utilizator mai pasionat care sa ne ajute cu ceva info de pe Nadlac-Arad , lotul 1 si de la pasajele peste CF ?
Dorum , Sursasecreta , Radutm ?
Multumesc.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dorum

Am trecut in graba azi pe acolo...din pacate fara timp sa ma opresc si fara aparat foto la mine...ce m-a socat a fost ca am vazut venind pe autostrada dinspre Pecica spre Nadlac o coloana de masini...erau masini ale A-MB impreuna cu vreo 5 Pick-UP-uri cu nr de Ungaria....si mergeau spe Nadlac tot pe autostrada...insa habar n-am care-i faza... isi mai iau o tura de subcontractori maghiari?.... erau de la CNADNR -ul maghiar?.
. Nu stiu.

In rest se lucreaza si fac pe dracu in patru sa vin si cu poze...

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

stangabriel

http://www.turnulsfatului.ro/26491/cnadnr--obligat-sa-refaca-licitatiile-intocmite-%E2%80%9Dpe-genunchi%E2%80%9D-pentru-sibiu-%E2%80%93-pitesti-si-sibiu-%E2%80%93-fagaras.html

Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor a dat dreptate firmelor care au contestat procedura de achiziție publică lansată de CNADNR pentru refacerea studiului de fezabilitate al autostrăzii Sibiu – Făgăraș și "updatarea" SF-ului pentru autostrada Sibiu – Făgăraș.

Ionut