News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 40 Guests are viewing this topic.

patratel_ro

ar fi bine sa-i dea drumul si numai pe un sens in regim de DN cu restrictie de 80 km/h cum a fost la cernavoda le-ar ramane si lor drum tehnologic asfaltat si noi scutim ceva km si ocolim 3 localitati  - cred ca s-a mai discutat pe tema asta

stangabriel

#16516
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-17655269-primele-vizite-santier-ale-noului-ministru-transporturi-ioan-rus-vizitat-lotul-3-din-autostrada-orastie-sibiu-constructorul-angajat-termine-tronsonul-pana-luna-noiembrie.htm

Ministrul Transporturilor, Ioan Rus a facut primele vizite pe santier de cand a preluat mandatul de la Dan Sova. Rus a vizitat santierul feroviar de pe Coridorul IV Paneuropean, segmentul Vintu de Jos - Coslariu, acolo unde lucrarile au acumulat intarizieri si constructorii au facut abia 40% din contract. Rus a vizitat si lotul 3 din autostrada Orastie-Sibiu, tronson cu mari intarzieri si probleme cu alunecarile de teren. Prin acest gest, Rus confirma ca, desi nu se afla in subordinea Ministerului sau, va gestiona si situatia autostrazilor.
'
'
'
'
Prin vizita sa pe santierul unei autostrazi, alaturi de reprezentanti ai CNADNR precum directorul Narcis Neaga, Ioan Rus confirma ca tot el va gestiona si situatia autostrazilor, asemeni predecesorului sau Dan Sova, cu toate ca autostrazile sunt in subordinea Departamentului Marilor Proiecte de Infrastructura din cadrul Secretariatului General al Guvernului, si nu la Ministerul Transporturilor.

alin_simeriaveche



dorum

#16519
Update timid de pe TM-Lug 2...

vreme mohorata...nu se prea lucreaza...

Topolovatu Mare, vedere spre TM







Topolovatu Mare, vedere spre Sanovita








Sanovita

























adiarc

multumim de poze.Bun venit inapoi....la munca  :lol:

P.S...ma bucur totusi ca se va ocupa Rus de autostrazi.Cred ca are cel putin cateva clase peste Sova
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

iuli

Multumiri de update!

Au inceput sa toarne rigolele?!  :o
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

alecu26

da...nu tiu ce tactica e asta.

Inainte am comentat ca de ce se apuca sa tunda terasamentele la cota finala....acum se apuca de rigole....asa da...asa are sens ca au finalizat terasamentele.

Dar asta inseamna ca si proiectul este cam gata. Scugerea apelor se proiecteaza cam la final....in lantul trofic...e cam ultima chestie care o poti stabili. Fiindca este influentata cam de toate chestiile dinaintea ei (de profil lung, de pla, de profil transversal, de poduri, de podete).
Drumurile noastre POATE;

dorum

#16523
se pare ca au adoptat si tactica maghiarilor de pe M43... intai terasamente inaltate care au timp sa se taseze natural, apoi operele de arta.... ieri am trecut din nou pe acolo...n-aveam aparatul foto, insa erau o gramada de topografi care masurau te miri ce la Topolovatu Mare si la Petrovaselo... semn ca probabil incep si pasajele si nodul, asap...


alin_simeriaveche

Mai stie cineva de Salini si Teloxim de pe Lugoj Leva lot. 2 si 3? Teloxim, din ce stiu de la Rooklee cand a fost in vizita acum o saptamana, sunt tot in acel loc cu decopertatu.Poate pana la sf. anului reusesc sa decoperteze tot iar Salini reuseste sa isi faca si ei organizarea de santier. Deja e o magarie. Intr-unul din raspunsurile de la CNADNR spune ca inca sunt in faza de proiectare iar ordinul l-au primit in octombrie. Au trecut aproape 9 luni si ei sunt tot in faza de proiectare

adiarc

cred ca celor de la Salini , le trebuie vreun an de zile pana isi gasesc subcontractori >:(
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

udar

Avem strat de uzura pana la intersectia cu dj 709j de la inceputul lotului si au inceput taluzarea si santurile......pe aceasta bucata

alin_simeriaveche

^^Udar, scuze ca te intreb, pe unde e asta? pe ce lot?

stangabriel

Quote from: udar on July 11, 2014, 10:27:00 PM
Avem strat de uzura pana la intersectia cu dj 709j de la inceputul lotului si au inceput taluzarea si santurile......pe aceasta bucata

Pe google map vad ca se intersecteaza de 2 ori. De unde pana unde mai precis daca poti. Mersi.

Archi

Inceputul lotului = Nadlac? daca e asa e WoW

Dar tare cred ca inceputul lotului = Pecica  :((