Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 26 Guests are viewing this topic.

Ionut


alecu26

Pe Timisoara-Lugoj Lot 1 cica deja sunt gata toate potedele....in cam o luna si un pic de la obtinerea autorizatie.
Drumurile noastre POATE;

Ionut

Quote from: alecu26 on October 21, 2011, 08:12:12 AM
Pe Timisoara-Lugoj Lot 1 cica deja sunt gata toate potedele....in cam o luna si un pic de la obtinerea autorizatie.

WOW, multumim de veste! :cheers:

---
In the meantime la Deva-Orastie:

QuoteLocuinţe vechi de 6.000 de ani şi alte vestigii, descoperite la Şoimuş. Descărcările arheologice care se desfăşoară pe traseul viitorului tronson de autostradă Deva-Orăştie continuă să-i fascineze pe arheologi, care, în fiecare zi, scot la iveală importante vestigii istorice.

sursa: Adevarul

Ionut

Fotografii si de la Capital, multumim!

QuoteCe se întâmplă pe șantierele de pe Coridorul IV, după începerea lucrărilor la trei autostrăzi | FOTO

Emil Boc și Anca Boagiu au dat startul lucrărilor pe primele două tronsoane din autostrada Nădlac-Arad, pe primul lot din autostrada care va lega Timișoara de Lugoj și pe lotul 4 din Orăștie-Sibiu.
















sursa: Capital

bogdymol

    Super pozele de la Capital!


Deci avem cam asa: autostrazi in constructie in Romania:

  • Arad - Nadlac (ambele loturi) - 38,9
  • Arad bypass - 12,25
  • Arad - Timisoara - 32,25
  • Centura Timisoara (TM-Lugoj lot 1) - 9,5
  • TM - Lugoj lot 2 (pe astia nu i-as pune ca e cu contestatii) - 25,63
  • Lugoj - Deva lot 1 - 27,47
  • Deva - Orastie - 32,8
  • Orastie - Sibiu (toate cele 4 loturi) - 82,07
  • Murfatlar - Cernavoda - 30,5
  • Constanta bypass (8,5 din 22 sunt deja deschisi) - 13,5
  • Bucuresti - Ploiesti (toate tronsoanele, fara cei 10 km dintre Bucuresti si Centura) - 52
  • Suplacu de Barcau - Bors (nu sunt sigur ca se lucreaza aici) - 64
Total: 420,87 km
Total fara TM-Lugoj 2 si Bechtel: 331,24 km
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

MHN

Quote from: alecu26 on October 21, 2011, 08:12:12 AM
Pe Timisoara-Lugoj Lot 1 cica deja sunt gata toate potedele....in cam o luna si un pic de la obtinerea autorizatie.
Incredibil!

frunzamihai

Pe centura Constantei nu sunt 11 km deschisi?

Quote from: bogdymol on October 21, 2011, 06:59:46 PM
    Super pozele de la Capital!


Deci avem cam asa: autostrazi in constructie in Romania:

  • Arad - Nadlac (ambele loturi) - 38,9
  • Arad bypass - 12,25
  • Arad - Timisoara - 32,25
  • Centura Timisoara (TM-Lugoj lot 1) - 9,5
  • TM - Lugoj lot 2 (pe astia nu i-as pune ca e cu contestatii) - 25,63
  • Lugoj - Deva lot 1 - 27,47
  • Deva - Orastie - 32,8
  • Orastie - Sibiu (toate cele 4 loturi) - 82,07
  • Murfatlar - Cernavoda - 30,5
  • Constanta bypass (8,5 din 22 sunt deja deschisi) - 13,5
  • Bucuresti - Ploiesti (toate tronsoanele, fara cei 10 km dintre Bucuresti si Centura) - 52
  • Suplacu de Barcau - Bors (nu sunt sigur ca se lucreaza aici) - 64
Total: 420,87 km
Total fara TM-Lugoj 2 si Bechtel: 331,24 km


bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Am facut si o harta:

Motorways currently u/c in Romania:

  • Arad - Nadlac (both sections) - 38,9
  • Arad bypass - 12,25
  • Arad - Timisoara - 32,25
  • Centura Timisoara (TM-Lugoj section 1) - 9,5
  • Timisoara - Lugoj lot 2 (this will have to be re-tendered) - 25,63
  • Lugoj - Deva lot 1 - 27,47
  • Deva - Orastie - 32,8
  • Orastie - Sibiu (all 4 sections) - 82,07
  • Murfatlar - Cernavoda - 30,5
  • Constanta bypass (8,5 km out of a total of 22 are already opened) - 13,5
  • Bucuresti - Ploiesti (all sections, without those 10 km between Bucharest-city and it's bypass where works haven't started yet) - 52
  • Suplacu de Barcau - Bors (I'm not sure that they are actually working here) - 64
Total: 420,87 km
Total without Timisoara - Lugoj section 2 and Suplacu de Barcau - Bors: 331,24 km


Legend:
green: opened
blue: to be opened this year
orange: u/c, to be opened in 2012
purple: u/c, to be opened in 2013
red: construction started now
gray: it will be re-tendered
yellow: the tender should start soon


Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

frunzamihai

Foarte frumoasa harta cu un amendament:
Bucuresti - Ploiesti nu se deschide in 2011? (52km)

Ionut

Quote from: frunzamihai on October 22, 2011, 10:29:15 PM
Foarte frumoasa harta cu un amendament:
Bucuresti - Ploiesti nu se deschide in 2011? (52km)

Multumim bogdymol, foarte buna harta! :cheers:

Cred ca B-Ploiesti nu se mai deschide anul asta... nu mai sunt semnale cum ca ar fi data in folosinta. Boc vorbea zilele trecute de 32 km anul asta inca de deschis, adica doar Arad-Timisoara.

frunzamihai

Eu totusi cred ca reusesc sa deschisa Bucuresti - Ploiesti. Alaturi de Timisoara - Arad, ceva km din Centura Constantei si ceva din Medgidia - Murfatlar.

Ionut

Quote from: frunzamihai on October 23, 2011, 09:08:16 AM
Eu totusi cred ca reusesc sa deschisa Bucuresti - Ploiesti. Alaturi de Timisoara - Arad, ceva km din Centura Constantei si ceva din Medgidia - Murfatlar.

Ai ceva informatii legate de Medgidia-Murfatlar?! Nu au fost vesti deloc in sensul asta... ar fi extraordinar sa mai vedem km noi aici anul asta.

frunzamihai

#118
Eu imi aduc aminte ca trebuie sa finalizeze 11 km (dintr-un total de 17.3km) din Murfatlar - Medgidia si 12 km din Centura Constantei anul acesta. Oricum s-a lucrat intr-un ritm alert laudat chiar de doamna Boagiu la centura Constantei. Pana la vara ar trebui sa circulam pe o banda intre Cernavoda - Medgidia (20.4km) si complet intre Medgidia - Constanta + A4 centura ocolitoare a Constantei. Deci sper sa se tina de program si sa avem anul acesta "inaugurati" 145 km autostrada. Asta ar include 25 km pana acum (Murfatlar - Cumpana - 14km  si centura Constanta - DN3 - Agigea - 11 km), 52 km autostrada Bucuresti - Ploiesti, 11 km Murfatlar - Medgidia, 12 km - Centura Constanta, Centura Arad - 12.5 km, Arad - Timisoara - 32.5 km. In total 145 km.  Acum ramane de vazut cati se vor inaugura pana la urma. Mai ales ca am inteles ca pe unele tronsoane se va circula doar pe o banda, iar asta nu se numeste autostrada ci doar "trafic relief" pana la finalizare. 

Ionut

#119
Cei de la Adevarul se trezesc si ei dupa vestile de la colegul nostru rrs.
Skanksa? :D

QuoteAutostrada IV Piteşti - Sibiu ar trebui să treacă prin Vâlcea. Suedezii interesaţi de finanţarea proiectului

,,Vom avea întâlniri cu ministrul Transporturilor şi Infrastructurii, Anca Boagiu, şi cu premierul Emil Boc, într-o acţiune de lobby pentru ca traseul autostrăzii culoar IV tronsonul Sibiu -Piteşti să treacă prin Vâlcea" promite prefectul de Vâlea, Petre Ungureanu.

sursa: Adevarul