News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 9 Guests are viewing this topic.

mariansb

Restul pozelor, de pe lotul Straco, le voi pune luni dupa amiaza.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

marius_ar


alin_simeriaveche

Multimim de poze si filmari. Mersi delacroix pt randare....in sfarsit am inceput sa pricep cum va fi si in final m-am gandit si eu ca va fi o subtraversare. Legat de acele deblee uriase mie mi se pare ca seamana cu cele de pe lotul Impregilio.Chestia e ca nu e doar unul ci trei. Dupa cum mi-am imaginat de la inceput...mi-e teama ca Teloxim sa nu isi rupa gatul...mai ales ca ei nu au nici o experienta in constructia de autostrazi decat la carpit. Oricum e fascinant acest lot. Nu inteleg de ce nu au facut tuneluri, de parca puneau bani de la ei

sebba

Marius_AR, mi-a placut "slow-motion-ul" de la 12:06 :D
avand acum procesarea ta mult mai bibilita decat ce am pus eu initial, nu o sa ma mai complic sa mai fac un clip ptr partea a doua cu lotul 1
data viitoare o sa las partea de AV strict la latitudinea ta, eu ma voi ocupa doar de logistica :D
Sailing away! S/Y Haimana

smark_BV

Bãieți, tot respectul meu! Aşa o avalanşã de poze n-am mai vãzut! O bere la fiecare este prea puțin pt efortul acesta.
Îmi place cum lucreaza UMB-ul, dar mã dezamãgeşte ce vãd la Arad-Pecica.

alin_simeriaveche

#14825
sunt pe drum spre Tecuci. Acum am trecut pe janga lotul 3 Impregilo. Se lucreaza. Se pun parapeti, in zona tunelului cf (era si o stiva mare de parapeti, nu stiu daca e adusa mai demult sau nu) o cifa betoneaza, ceva muncitori si utilaje. Oricum slabut(pe lot Straco era mai mult muncitori). La debleu nimic. Tot e bine ca muncesc
Ps: la spatile de servicii de la Cut, Straco mai au mult si bine

alecu26

#14826
Cateva ganduri la ce s-a postat si scris:

Ionut: FCC a fost un dezastru complet in Romania. Odata ca peste tot au pierdut bani, iar stilul de pe Arad-Tm si Cta By Pass....nu le face cinste. Acolo cat de cat i-a salvat ca imagine Astaldi. Dintre spaniole...as zice ca sunt cam primii la firme dezastroase...la concurenta cu Copisa....si Sedesa. Sedesa au lucrat candva la centrul vechi pana cand cineva a avut curaj sa-i dea afara si sa puna altii dispusi sa lucreze.

Singurele proiecte care au iesit cat de cat OK la FCC au fost reabilitarile (lugoj-tm, Cluj-Dej-Gherla....ambele preluate de la greci) si Dej-Baia Mare.

Cat despre ce fac acum la CFR e o alta bataie de joc....plus ca o alta mare bataie de joc a fost ce le-a facut lui Alpine.

Alte firme spaniole nu prea sunt in Romania (care chiar sa si lucreze)...doar liciteaza in continuu la preturi incredibile.

referitor la debleurile lui LD3 (lugoj deva lot 3)....toata lumea uita ca dezastrul nu e unde e acel debleu urias, ca o mina de suprafata, ci in partea dinspre Sebes, unde la un debleu mic, totul s-a miscat, inclusiv inceputul viaductului.

Acele deblee pot fi stabile....iar la unul din ele....parca e prevazuta si trecerea pentru animale....D4 cred..adica un cut&cover destul de lung.

Pentru pasajul peste....as vrea sa vad o solutie de genul asta.....http://www.panoramio.com/photo/14292246 dar poate e un pic prea scumpa pentru Romania. (pacat ca google maps nu ne ajuta sa vedem mai multe poze cu acest pod).



Aaa, si ce am uitat sa adaug....astia de la UMB chiar si-au luat scula aia de forat ei, sau au conventie sa puna logoul lor pe ea? Pare aproape noua si moderna...sau reconditionare totala?????
Drumurile noastre POATE;

sursasecreta

A1 Nadlac-Pecica, Astaldi-Max Boegl. De azi.

Se asfalteaza mostenirea Romstrade.








Se lucreaza la aproape toate structurile de beton. Se lucreaza intens la terasamentele de la lot ex-Alpine (lot 1) pana la DJ Pecica-Peregu Mare. Mobilizarea este mai mare de la o zi la alta.

:cheers:
Acest cont este accesat de sursele secrete ale comunitatii PeUndeMerg. Fotografiile, clipurile video si informatiile aparute pe acest cont sunt din surse deosebit de credibile.

alin_simeriaveche

Scz ca scriu aici dar nu stiu unde as putea scrie si nici telefonul nu ma ajuta. Sunt pe drumul dintre Sibiu si Brasov. In zona Porumbacu era parcat un trailer cu o masinarie de forat pt studiu de fezabilitate si o vola. Oare  fac prospnctiuni pt viitoarea autostrada Bv Sb?     

dorum

mariansb...schimba hostingul de pe photobucket ca se pare ca nu se mai vede nimic daca imaginile sunt accesate mai des...

SILVIUFG

Quote from: alin_simeriaveche on April 14, 2014, 02:50:59 PM
Scz ca scriu aici dar nu stiu unde as putea scrie si nici telefonul nu ma ajuta. Sunt pe drumul dintre Sibiu si Brasov. In zona Porumbacu era parcat un trailer cu o masinarie de forat pt studiu de fezabilitate si o vola. Oare  fac prospnctiuni pt viitoarea autostrada Bv Sb?   

Pffffffff!!! Nu ar fi rau deloc!!! Te salut Aline, daca nu ai trecut, vrei trece in Fagaras pe la vreo 200 de m de mine.  :lol:

Ionut


alinuttt

Quote from: smark_BV on April 14, 2014, 11:12:36 AM
Bãieți, tot respectul meu! Aşa o avalanşã de poze n-am mai vãzut! O bere la fiecare este prea puțin pt efortul acesta.
Îmi place cum lucreaza UMB-ul, dar mã dezamãgeşte ce vãd la Arad-Pecica.
Eventual Nadlac Pecica.

adiarc

felicitari baieti pt festivalul de poze si filmari

legat de spatiul de servicii de la Cut , cel mai probabil se face doar pe sensul Sb-sebes...pe cealalta parte nu se vede nimic , nici macar masuratori sau ceva ( utlima poza )
pe sensul Sb-Sebes sunt destul de avansati











in ultima poza se vad ceva crapaturi..sper ca sunt doar infiltratii in stratul superficial , pt ca in aceasi zona ( in DN ) au fost totdeauna alunecari ( la intersectia dintre Dn si Dj spre Calnic )
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

mariansb

Pentru cei care nu reusiti sa vedeti pozele, e simplu:

folositi link-ul http://hidemyass.com ,
dati copy-paste la adresa paginii apoi click pe Hide my ass  ;)
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell